Napisany: 2016-11-10
Dwieście zdjęć Jubilata na wystawie
Z okazji 70-lecia Oddziału PTTK Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze w piątek 4 listopada 2016 roku, w Muzeum Karkonoskim otwarto wystawę fotograficzną.
Biegłym w rachunkach, którym nie zgadzają się daty wyjaśniam, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze faktycznie powstało w roku 1950, a więc 66 lat temu. Jednak Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze powstało z połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz kilkunastu mniejszych organizacji. Dlatego nasz jeleniogórski oddział jest nieco starszy od całej organizacji, której jest częścią. Za początek istnienia Oddziału PTTK w Jeleniej Górze uważa się 28 sierpnia 1946 roku. Tego dnia Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zostało wchłonięte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Powstał Dolnośląski Oddział PTT w Jeleniej Górze. Aczkolwiek ta data nie jest przecież początkiem działalności turystycznej pod Karkonoszami.
Jubileuszowa, przygotowana przez Andrzeja Mateusiaka, wystawa fotograficzna przybliża zmiany w regionalnej turystyce na przestrzeni lat. Zwłaszcza stroje i wyposażenie turystyczne. Zdjęcia ukazują też zmiany w popularności poszczególnych rodzajów turystyki. Widać to doskonale na fotorelacjach z wydarzeń organizowanych przez PTTK. Większość z nich albo miała charakter jednorazowych spotkań bądź wycieczek, albo też po kilku edycjach nie była kontynuowana. Są też i repetowane co roku, od dziesiątek lat. Choćby najstarszy (nawet w całej Polsce) Ogólnopolski Rajd Narciarski KARKONOSZE – w 2016 r. odbył się już po raz 61! Kierownikiem rajdu od lat jest Jan Jabłoński. Niewiele krótszy staż ma Rajd na Raty, zapoczątkowany i organizowany przez nieżyjącego już Teofila Ligenzę vel Ozimka. Kontynuowana jest już 46 edycja, a kierowana przez Wiktora Gumprechta.
Autor na wystawie pokazał też fotografie upamiętniające doniosłe wydarzenia z życia oddziału – np. pobyt w Jeleniej Górze wybitnego krajoznawcy, Mieczysława Orłowicza.
Dodatkowym elementem wystawy jest specjalna tablica, wymieniająca nazwiska działaczy zachodniosudeckiego PTTK. Podczas wernisażu niektórzy z widzów odnajdywali na niej swoje, lub swoich znajomych nazwiska.
Osiągnięcia jeleniogórskiego Oddziału Towarzystwa dokumentują rozmaite publikacje, wydawane z reguły przy okazji poszczególnych jubileuszów właśnie. Także wydawany już szósty rok, elektroniczny Informator Krajoznawczy zawiera opisy wielu wydarzeń pod auspicjami PTTK Sudety Zachodnie. Jego prowadzeniem zajmuję się jako prowadzący Komisji Krajoznawczej.
Możemy poszczycić się statystyką wykazującą, że spośród 500 członków połowa to przewodnicy sudeccy. Kolejnych kilkadziesiąt osób to działacze społeczni posiadający wiele uprawnień kadrowych, pozwalających na organizowanie i prowadzenie wycieczek i wydarzeń turystycznych. Z dobrze przygotowaną kadrą programową możemy sprostać praktycznie każdemu wyzwaniu.
Oddział co roku pozyskuje fundusze pozwalające na organizację setek wydarzeń dla mieszkańców subregionu. Pieniądze są też potrzebne na remonty zamku Chojnik, będącego własnością Oddziału. Jak dotąd zamek udaje się utrzymywać w dobrym stanie. A przecież, poza Śnieżką, jest on główną atrakcją okolicy, do której zmierzają rzesze turystów.
Wystawę 70 LAT PTT - PTTK W FOTOGRAFII możemy oglądać do połowy stycznia 2017 roku. Warto skorzystać z zaproszenia, bo wśród zgromadzonych ponad 200 zdjęć niektóre są prawdziwymi perełkami lokalnej historii.
Tagi: · wystawa · wernisaż wystawy · wydarzenia kulturalne
Linki: · Doliną Białej Łaby · Nie przeminą · Wizyta komisji
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl