Napisany: 2017-06-20
Spotkanie seniorów na górno- i dolnołużyckim pograniczu
Spotkanie starszych Polaków, Czechów i Niemców na Górnych Łużycach. Park Głazów Narzutowych we Wochozy (źródło: P-ZFST POGRANICZE)
Grupa pięćdziesięciorga przedstawicieli środowisk seniorów z Lubania, Nowogrodźca i Bolesławca wybrała się we wtorek 13 czerwca do Saksonii, aby spotkać się z rówieśnikami z Niemiec i Czech.
Trójnarodowe, polsko-czesko-niemieckie spotkania seniorów z trzech przygranicznych, sąsiadujących ze sobą regionów: województwa dolnośląskiego, Saksonii oraz Kraju Libereckiego – są organizowane corocznie już od wielu lat. Organizuje je lubańskie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE, wspólnie z zagranicznymi partnerami: Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Milititz oraz Venkovsky Prostor z Liberca, w ramach działania SENIORZY W SIECI, przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Nysa. Każdego roku, na zasadzie rotacji, gospodarzem wydarzenia jest inny region. Dwa lata temu seniorzy niemieccy i czescy gościli w Lubaniu. W ubiegłym roku spotkanie odbyło się w czeskim Libercu, zaś w tym roku na gospodarzy wypadli Niemcy.
Organizatorzy zaprosili uczestników do górnołużyckiej miejscowości Slepo (niem. Schleife). Gminę zamieszkuje liczna grupa Serbołużyczan, mówiąca dialektem pośrednim pomiędzy językami górno- i dolnołużyckim. We wsi znajduje się Centrum Kultury Serbołużyckiej z przepiękną ekspozycją muzealną. Wyjazd do Slěpe, jak w dialekcie slepiańskim nazywa się wieś, obfitował w atrakcje kulturalne. Był okazją do poznania historii i kultury Serbołużyczan – rdzennych mieszkańców Dolnych i Górnych Łużyc, na których leży wszak też Lubań. Miejscowe stroje oraz zwyczaje serbołużyckie zachwyciły gości z Polski i Czech. Zwiedzili też miejscowy kościół protestancki, w którym spotkali się z pastorką parafii – Jadwigą Mahling. Opowiedziała, biegle posługując się językiem polskim (!), o historii i życiu społeczności, a także wyzwaniach stojących przed mieszkańcami małej gminy.
Po smacznym obiedzie grupa poszła na spotkanie z przyrodą do Parku Głazów Narzutowych we Wochozy (niem. Nochten). Wyjątkowy w Europie Środkowej przykład rekultywacji terenów pokopalnianych. Po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego, od 2003 roku ogród, którego główną atrakcją jest około 7000 różnorodnych głazów, zachwyca tłumy turystów.
We wyjeździe ze strony polskiej uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji i grup seniorów:
Wraz z seniorami saksońskimi i czeskimi było ich ponad 150. Kolejne spotkanie odbędzie się oczywiście za rok – tym razem w Polsce.
______
Od Redakcji: Nazwa Slepo pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego slip czyli mruczeć, szemrzeć - dźwięku, który wydawała płynąca woda. Niemiecki wariant Schleife jest fonetycznym germanizmem.
Tagi: · POGRANICZE · Lubań · relacja z wędrówki
Linki: · High-tech w Libercu · Seniorzy na Via Regia · www.pogranicze-csb.home.pl · www.csb-miltitz.de
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl