Napisany: 2017-08-11
Podczas tegorocznego święta Zgorzelca zaprezentują się znakomite zespoły, artyści i… naukowcy
Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 r. na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Założyli go młodzi aktorzy z ukraińskich miast, którym nie wystarczał państwowy, akademicki, ukraiński teatr. Pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę.
Poza Ukrainą Teatr Woskresinnia prezentował swoje spektakle w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Białorusi, Rumunii, Węgrzech, Chorwacji, Rosji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Turcji, Iranie, Korei, Tajwanie. Wszystkie sztuki mają własny charakter, są efektowne, ale nie efekciarskie, a przede wszystkim prezentują wysoki kunszt sztuki aktorskiej.
Widowiskowy spektakl na motywach dramatu Czechowa Wiśniowy sad Woskresinnia wystawi nad Nysą w piątek 25 sierpnia o godz. 21 na ul. Wrocławskiej w Zgorzelcu, oraz o godz. 15 podczas parady 26 sierpnia.
JAKOB BÖHME, ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ autorstwa Łukasza Chwałko, który premierę miał 4 czerwca 2016 r. w zgorzeleckim domu kultury
Wykład nie tylko sympatyków filozofii powinien zadowolić. W organizowanym podczas JAKUBÓW VIII Spotkaniu z Filozofią tym razem wykład Jacob Boehme z perspektywy czterech wieków. Znaczenie – oddziaływanie – aktualność wygłosi dr hab. prof. nadzw. Uniwersytetu Wrocławskiego Leon Miodoński. Do Domu Jakuba Boehme, w piątek 18 sierpnia na godz. 17 zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. Spotkanie patronatem objął Instytut Filozofii UWr, którego prof. Miodoński jest pracownikiem i w którym kieruje Zakładem Filozofii Niemieckiej.
Doktor Tomasz Mazur popularyzuje stoicyzm od 8 lat. Jest autorem wielu prac na temat antycznych twórców nurtu umysłowego i ich recepty na godne i spokojne życie. Przybliża historię oraz formułuje wskazówki dla współczesnych praktyków stoicyzmu, organizuje warsztaty oraz happeningi. Miejska Biblioteka Publiczna do Zgorzelca przygotowała na 26 sierpnia happening właśnie w ramach Jakubów 2017. Tegoroczne spotkanie ze stoicyzmem zacznie się już w piątek 25 sierpnia kiermaszem książek T. Mazura.
Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 r. na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 r. przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy.
Wystawiał w całej Polsce. Odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria, Szkocja). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą ogromne laki, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów.
Spektakl Cyrkus zobaczymy w sobotę 26 sierpnia o godz. 21 na ul. Wrocławskiej w Zgorzelcu.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl