ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Rok niepodległościowy

Napisany: 2018-02-17

Rok niepodległościowy

Wernisaż wystawy zapoczątkował obchody narodowej rocznicy w Piechowicach

(źródło: POK)

W Piechowickim Ośrodku Kultury 16 lutego br. zainaugurowano obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Świętujmy 100-lecie NIEPODLEGŁEJ ciesząc się czasem pokoju, w którym jest miejsce na radość, pamięć i refleksję. Zapiszmy dzisiaj w naszej pamięci dwa przeciwstawne obrazy minionego 100-lecia i żyjmy tak, aby ziścił się ten z nich, którego pragniemy dla siebie, naszych dzieci i kolejnych pokoleń Polaków", mówiła podczas uroczystości Anna Kalisz, dyrektorka Piechowickiego Ośrodka Kultury.

Pierwszy z metaforycznych obrazów to ojczyzna wymalowana słowami Marka Grechuty – kraj bogaty kulturowo, z pięknym krajobrazem i mądrością narodu. Drugi obraz przedstawia tragizm czasu II wojny światowej, ukazany przez pryzmat obozów jenieckich.
Skąd takie zestawienie? Uzasadnienie nie jest zagadkowe: Piechowice to miasto, do którego w latach 1941-45 na roboty przymusowe trafiło ok. 900 jeńców wojennych, wśród nich wielu Polaków i Włochów. Piechowickie komando pracy przy zakładach zbrojeniowych (późniejsza KARELMA) było podobozem zgorzeleckiego Stalagu VIII A w Görlitz-Moys (dzisiejszy Zgorzelec-Ujazd). Do jego budowy Niemcy zmusili pierwszych polskich jeńców wojennych jesienią 1939 r.

(źródło: POK)

Wiele informacji o tym wycinku historii przekazała gościom piątkowej uroczystości prezeska fundacji Europejskie Centrum PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA – Kinga Hartmann-Wóycicka. Współpraca pomiędzy POK a fundacją zrodziła się z inicjatywy burmistrza Piechowic, Witolda Rudolfa. Dzięki niej w Piechowicach do 19 marca br. można obejrzeć wystawę Bezimienni bohaterowie – historia STALAGU VIII A prezentującej górnołużycki obóz jeniecki i jego więźniów.

Źródło: Piechowicki Ośrodek Kultury

Tagi: · wernisaż wystawy · wystawa · obozy jenieckie

Linki: · Martwa-żywa historia Górnych Łużyc · Muzyczny początek roku · pok.piechowice.pl · ecek.fcwp.zgorzelec.pl/

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław