Napisany: 2010-09-23
Domy przysłupowe w moim regionie - unikalny typ budownictwa ludowego, stanowiący dziedzictwo kulturowe polsko-czesko-niemieckiego pogranicza. Ale jak to zrobić?
Trzeba wziąć udział w konkursach - plastycznym i fotograficznym pod hasłem "DOMY PRZYSŁUPOWE W MOIM REGIONIE".
Dzieci i młodzież zaprasza do konkursu Lubańskie stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" - znane już z tego, że skutecznie zajmuje się ochroną łużyckiego dziedzictwa.
Dla laureatów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Organizatorzy czekają na prace konkursowe do 20 października 2010 r.
Konkursy stanowią jeden z elementów - prowadzonego przez POGRANICZE - projektu "Ratujmy domy przysłupowe", którego realizacja rozpoczęła się w lipcu br. przy dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do opracowania prac plastycznych oraz wykonania zdjęć, przedstawiających - stanowiącą wyróżnik naszego regionu - zabudowę przysłupową. Domy przysłupowe są charakterystycznym budownictwem, występującym na obszarze od Szwajcarii Saksońskiej przez Górne Łużyce i północne Czechy po Dolny Śląsk. Cechą wyróżniającą zabudowę przysłupową jest konstrukcja architektoniczna, łącząca w sobie zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej i niemieckiej techniki szachulcowej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu "Ratujmy domy przysłupowe", pod adresem Kraina Domów Przysłupowych. Na stronie tej została zamieszczona także m.in. obszerna galeria zdjęć domów przysłupowych znajdujących się na terenie powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.
Warunki udziału:
Na laureatów konkursów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięskie prace zostaną wykorzystane do opracowania kalendarza na rok 2011. Wręczenie nagród nastąpi w grudniu br. podczas uroczystego spotkania.
Prace konkursowe można przesyłać / składać osobiście do środy 20 października 2010 r. (decyduje data wpływu do organizatora) na adres:
Więcej informacji:
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl