• start » Książnica Izerska » Doktor Ducha Gór
Napisany: 2018-10-25
Poszukiwacze skarbów, ziół i zaginionej o nich historii
Teich im Riesengebirge [Staw w Górach Olbrzymich], Gustav Karl Ludwig Richter, olej na płótnie, 1839, oryginał w Starej Galerii Narodowej w Berlinie (domena publiczna)
Dziś prezentujemy dwie książki zacnego mieszkańca Gór Izerskich. Obie łączy nie tylko autor, nie tylko geograficzna lokalizacja tematu, ale przede wszystkim bohaterowie. Otóż obie objaśniają historię pozyskiwaczy tego, co Góry Izerskie i Karkonosze miały w sobie najcenniejszego...
Minęło osiem lat od pierwszego wydania księgi o walonach*, której autorem jest niestrudzony tropiciel ich śladów w Górach Olbrzymich, historyk i krajoznawca, kustosz dyplomowany w Muzeum Karkonoskim, wykładowca kilku uczelni – dr Przemysław Wiater. Książka trafiła pod strzechy, a dla wielu głęboko zainteresowanych Górami Naszymi, jak mawia sam autor, była skarbnicą wiedzy o średniowiecznych poszukiwaczach skarbów.
Przemysław Wiater składa autografy we WALONACH 24 października 2018 r. w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej (fot. AL)
Drugie wydanie dedykowane jest Juliuszowi Naumowiczowi (1942-2013) – Wielkiemu Mistrzowi Sudeckiego Bractwa Walońskiego, nestorowi w Zachodnich Sudetach kolekcjonerstwa mineralogicznego. Autor dopisał rozdział o znaczeniu kamieni szlachetnych w insygniach władzy oraz na nowo napisał rozdział o alchemikach na dworze Rudolfa II Habsburga; zamieścił nowe informacje o wahadełkach i transmutacji metali.
Dr Przemysław Wiater Walonów u Ducha Gór wzbogacił też o wiele ilustracji: fotografii, map, rycin i reprodukcji. Przybyły też aneksy, w tym esej Ericha-Willa Peuckerta o Antoniuszu der Wale, przełożony przez Tomasza Prylla oraz wywiad prasowy z Juliuszem Naumowiczem. Te wszystkie nowości utuczyły korpus książki o 30%.
Zmieniona została nieco szata graficzna i okładka – w konwencji zeszłorocznej publikacji P. Wiatera Laboranci u Ducha Gór. Wraz z Księgą Ducha Gór Carla Hauptmanna, którą wraz z Emilem Mendykiem, Przemysław Wiater przekładał, stanowią niejako trylogię Ducha Gór.
Być może do kompletu brakuje tylko Hutników szkła u Ducha Gór...
___
*) Przemysław Wiater postuluje, aby walonowie w rozumieniu profesji górskich poszukiwaczy skarbów pisać, jak każdy zawód, małą literą. To ma odróżniać sudeckich walonów, pochodzących z bardzo różnych stron Europy, w tym Wenecji i Szwajcarii, od narodowości walońskiej zamieszkującej Walonię na południu Królestwa Belgii.
Dostępna w czytelni regionalneej Książnicy Karkonoskiej.
Książkę można także kupić w Księgarni Karkonoskiej AdRem.
Zanim dr Wiater przystąpił do odświeżenia Walonów..., popełnił drugą pozycję literacką poświęconą równie barwnej, ciekawej i nieco tajemniczej profesji górskiej. Bez jednego dnia rok temu, 25 października 2017 r., spotkaliśmy się w Książnicy Karkonoskiej z Przemysławem Wiaterem by celebrować wydanie książki pt. Laboranci u Ducha Gór. Ponieważ obszernie opisaliśmy samo dzieło, ale i spotkanie autorskie – odsyłamy do tych tekstów: Z duchem laborantów oraz Dr Wiater radzi.
A po niej, jeśli ktoś jeszcze nie przeczytał, także do lektury owej publikacji.
Dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej.
Tagi: · Walończycy · laboranci · czytanie
Linki: · Walończycy - poszukiwacze skarbów Gór Izerskich · Z duchem laborantów · CZYTAM! Bo umiem! ;-) · biblioteka.jelenia-gora.pl · adrem.jgora.pl · www.muzeumziemi-juna.pl
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl