Napisany: 2010-10-20
Po raz pierwszy nazwa "Schreiberhau" – Pisarska Poręba wymieniona została w dokumencie z 7 sierpnia 1366 r., który dotyczył sprzedaży huty szkła w Szklarskiej Porębie Dolnej
Praca Petera Durisa - bez tytułu, wykonana podczas Ekoglass Festiwalu Szklarska Poręba 2010 (fot. z zasobów autora)
Z czasem powstały kolejne huty: nad Czeskim Brodem, w Białej Dolinie, pod Babińcem, w Dolinie Karola (Orle) i największa huta "Józefiny", nazwana w 1956 r. Huta Szkła Kryształowego "Julia".
Od końca XIX wieku Szklarska Poręba, która z osady hutniczej przekształcała się w największy z sudeckich ośrodków turystyczno-wypoczynkowych, stała się też swego rodzaju fenomenem kulturowym – kolonią artystów. Szkło artystyczne produkowane w hucie "Józefiny", uzyskało światowe uznanie. Po II wojnie światowej pracę wznowiła huta, do której przybyli znani projektanci: Henryk Albin Tomaszewski, Janusz Owsiewski, a następnie Regina i Aleksander Puchałowie. Niestety nieudolnie przeprowadzona na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. prywatyzacja doprowadziła do ruiny ten dawny symbol miasta. Tradycje hutnicze pod Szrenicą podtrzymuje od lat mistrz Henryk Łubkowski w "Leśnej Hucie" przy ul. H. Kołłątaja 2.
Praca Jakuba Berdycha - bez tytułu, wykonana podczas Ekoglass Festiwalu Szklarska Poręba 2010 (fot. z zasobów autora)
W dniach 5-18 lipca 2010 r. w "Leśnej Hucie" w Szklarskiej Porębie i w hucie szkła Martina Štefánka w pobliskiej Desnej w Czechach odbył się III Międzynarodowy Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego "Ekoglass Festiwal 2010". Wydarzeniu patronowali:
Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. Václav Riedlbauch – Minister Kultury Republiki Czeskiej
Jerzy Łużniak – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Arkadiusz Wichniak – Burmistrz Szklarskiej Poręby.
W tym roku obok artystów, hutmistrzów i technologów z Polski i Republiki Czeskiej, udział w festiwalu wzięli również twórcy ze Słowacji.
Głównymi organizatorami festiwalu był wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Miasto Szklarska Poręba. Projekt zrealizowany został dzięki pomocy licznych sponsorów, a znaczące dofinansowanie uzyskał z Funduszu Wyszehradzkiego.
Ideą tego artystycznego wydarzenia jest dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego zanieczyszczeniem poprzez recykling stłuczki szklanej do ponownego wytopu. Godnym podkreślenia jest fakt, że impreza odbyła się w Szklarskiej Porębie – miejscowości, w której szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego.
Kurator wystawy dr Mariusz Łabiński, przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba Grzegorz Sokoliński oraz Przemysław Wiater podczas wręczania upominków (fot. z zasobów autora)
15 października 2010 r. w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył wernisaż tegorocznej edycji festiwalu. Kuratorem wystawy był dr Mariusz Łabiński, pracownik wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, miłośnik Gór Izerskich i Karkonoszy. Przybyłym na otwarcie wystawy zaprezentowany został zrealizowany przez wrocławską TVP film opowiadający o tym wydarzeniu artystycznym. W wernisażu wzięli udział Arkadiusz Wichniak – Burmistrz Szklarskiej Poręby i Grzegorz Sokoliński – Przewodniczący Rady Miasta, którzy wręczyli Twórcom pamiątkowe dyplomy i upominki.
W Jeleniej Górze wystawa trwać będzie do 18 listopada, po czym odwiedzi Katowice, Chorzów, czeską Pragę, słowacką Bratysławę, aby powrócić w lipcu 2011 r. do miejsca, w którym powstała – do Szklarskiej Poręby. Będzie tutaj prezentowana w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów podczas kolejnej edycji tego doprawdy niezwykłego festiwalu.
Tagi: · huta szkła · hutnictwo · szklarstwo
Linki: · Ekoglass Festiwal 2009 · Huta (Szklarska Poręba) · Biała Dolina
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl