• start » Informacje » Wirus przesunął koniec czasu
Napisany: 2021-01-12
Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec odbędą się wiosną
Dla muzyki i miasta Görlitz-Zgorzelec, 15 stycznia to ważna data. Dokładnie 80 lat temu, 15 stycznia 1941 roku, na południowo-wschodnich błoniach Görlitz, w jenieckim obozie hitlerowskim, odbył się wyjątkowy koncert. Francuski kompozytor Olivier Messiaen (1908-1992) był więźniem Stalagu VIII A, opodal dzisiejszego Zgorzelca. Wraz z trzema innymi muzykami, współtowarzyszami niewoli, po raz pierwszy wykonał swój Quatuor pour la fin du temps — Kwartet na koniec czasu. Jedno z ważniejszych dzieł muzyki XX wieku.
Corocznie od 2008 roku, stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen dokładnie 15 stycznia organizuje koncert upamiętniający premierę z 1941 roku. Pierwszy koncert odbył się w namiocie ustawionym w lesie, na śniegu i lodzie. Muzycy Saksońskiej Orkiestry Państwowej z Drezna do dziś wspominają jak podczas gry z zimna drętwiały im palce. Wiatr targał namiotem, a mimo to Kwartet... został odegrany. W miejscu premiery po raz pierwszy. Wsłuchiwało się 400 gości z Polski, Niemiec i Czech. Przez kolejnych siedem lat koncerty wciąż odbywały się w prowizorycznym namiocie. Aż wreszcie, zaledwie w jedenaście miesięcy, na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, przy wsparciu Unii Europejskiej, wybudowano nowoczesne i multimedialne miejsce pamięci i spotkań: Europejskie Centrum PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA – MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Od otwarcia tej placówki 15 stycznia 2015 roku, aż do ostatniej styczniowej edycji Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec w 2020 roku, Kwartet na koniec czasu Messiaena zawsze wykonywany był w rocznicę premiery.
Do tego roku. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała również festiwalowe plany. Międzynarodowe Dni Messiaena, których centralnym punktem jest koncert Kwartetu... 15 stycznia, nie mogą się odbyć. Program festiwalu pt. Lęk i nadzieja jest oczywiście dopięty, jednak wydarzenie musiało zostać przełożone na wiosnę od 29 kwietnia do 2 maja 2021 roku. Dni Messiaena otworzy przemowa Gesine Schwan — laureatki Nagrody Mostu EuropamiastaGörlitz-Zgorzelec i byłej kandydatki na stanowisko prezydenta federalnego Niemiec. Wyjątkowym punktem festiwalu będzie m.in. jazzowa adaptacja obozowego utworu Messiaena, w wykonaniu legendy jazzowej sceny z Drezna — Güntera Baby Sommera.
Mimo ograniczeń 80. rocznica premiery Kwartetu na koniec czasu w Stalagu VIII A nie przejdzie bez echa. Parafia katolicka Heiliger Wenzel na 15 stycznia przygotowała w kościele Św. Krzyża specjalne nabożeństwo i medytację muzyczną poświęconą pamięci Oliviera Messiaena i 120 tys. jeńców wojennych, których od 1939 do 1945 roku więziono w obozie i przymuszano do pracy w Görlitz.
Z okazji okrągłej rocznicy odegrania wyjątkowego utworu, w II połowie stycznia ukaże się magazyn festiwalowy. Dwujęzyczna publikacja (po polsku i niemiecku) zawierać będzie opracowania poświęcone m.in. okresowi niewoli Oliviera Messiaena w obozie oraz polsko-niemieckiej pracy na rzecz pamięci, opierającej się na historii Stalagu VIII A. Oprócz tego w magazynie opublikowany zostanie pełny program V edycji Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec.
Magazyn festiwalowy w wersji polskiej będzie dostępny w II połowie stycznia w biurze Meetingpoint Music Messiaen e.V. przy Demianiplatz 40 w Görlitz oraz w innych punktach Europamiasta. Na stronie internetowej pl.messiaen-tage.eu dostępna będzie także jego cyfrowa wersja.
Organizatorzy Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec — stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen — serdecznie zapraszają do zapoznania się z magazynem i na wyjątkową, wiosenną edycję festiwalu!
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl