ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Ludzie, grody, miasta

Napisany: 2021-02-09

Ludzie, grody, miasta

Wystawa 1000 LAT GÓRNYCH ŁUŻYC w jeleniogórskiej Galerii Sudeckiej

Czy przy okazji robienia zakupów można dowiedzieć się czegoś o przeszłości? Oczywiście! Pod warunkiem, że wybierzemy się do Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze.

1000 LAT GÓRNYCH ŁUŻYC — LUDZIE, GRODY, MIASTA w jeleniogórskiej Galerii Sudeckiej

Od przyszłego tygodnia w ponownie otwartym dla kupujących centrum handlowym, zaprezentuje się klientom wystawa polsko-niemieckiego programu badawczo-popularyzatorskiego 1000 lat Górnych Łużyc — Ludzie, grody, miasta. To już szósta odsłona ekspozycji wędrującej od lata ubiegłego roku przez pogranicze województwa dolnośląskiego i Saksonii. Wcześniej objeżeć można ją było w Bolesławcu, Żytawie i Świeradowie-Zdroju. Wystawa w Jeleniej Górze dostępna będzie do 6 marca br. Później wróci do w Saksonii.

Przed Jelenią górą wystawa można było zobaczyć m.in. w świeradowskiej hali spacerowej domu zdrojowego

Wystawa składająca się z pięciu dwujęzycznych, iluminowanych tablic prezentuje działania przybliżające wspólną historię kraju z perspektywy słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu, dziejów Związku Sześciu Miast oraz okresu wojen napoleońskich między Szprewą a Kwisą. Tematom owym poświęcone będą także specjalne wystawy, zaplanowane na połowę bieżącego roku oraz początek 22., w muzeach miejskich Żytawy i Budziszyna oraz ceramiki w Bolesławcu. Poza tymi trzema instytucjami w programie 1000 lat Górnych Łużyc — Ludzie, grody, miasta uczestniczą: Wydział Antropologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Informacji i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii (partner wiodący). Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Wystawa 1000 LAT GÓRNYCH ŁUŻYC — LUDZIE, GRODY, MIASTA to świetna ekspozycja do bibliotek, domów kultury pasażów handlowych

Z racji ograniczeń spowodowanych pandemią, organizatorzy zrezygnowali z wernisażu, jakie odbywały się przy okazji wcześniejszych ekspozycji. Wystawa jest dostępna w Galerii MIMOchodem, gdzie zazwyczaj przedstawiane są prace artystów skupionych w Jeleniogórskim Towarzystwie Fotograficznym. Górnołużycka prezentacja może za to zainspirować do odkrywania dziejów tak bliskich przecież Górnych Łużyc i ich fotografowania. Przy okazji uzupełniania domowych zasobów po długim okresie zamknięcia galerii handlowych, można więc znaleźć propozycję na któryś z wiosennych, czy letnich weekendów, kiedy — miejmy nadzieję — otwarte zostaną granice państwowe i inne sfery aktywności.

Emil Mendyk

Tagi: · Jelenia Góra · wystawa · Górne Łużyce

Linki: · Łużycka ziemia nieznana · Historia w Sieci · Kraina Domów Przysłupowych

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: blokady skrzyni biegów regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław