ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Za naszych czasów

Napisany: 2022-07-05

Za naszych czasów

Spotkania międzypokoleniowe pięknie się rozwijają

ZA MOICH CZASÓW (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

W auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu, udostępnionej dzięki dobroduszności dyrektorki szkoły — Renaty Czuj, spotkała się miejscowa i okoliczna młodzież. Spotkanie osobliwe, bo młodzi ludzie spotkali się z seniorami.
Po pierwszych minutach, kiedy obie grupy wiekowe się nieco poznały, nastąpiło przekazanie sedna spotkania — ogólne informacje, założenia, plan działania na najbliższe tygodnie... W kolejnym etapie przyszedł czas na wspólną zabawę. Rywalizacja momentami była niezwykle zacięta, ale ostatecznie, każdy się uśmiechał. Dwie godziny prysły błyskawicznie.

ZA MOICH CZASÓW (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

To było jeszcze w maju… Spotkanie otwierało nowe przedsięwzięcie lubańskiego Klubu Liderów Młodzieżowych przy wsparciu Południowo-Zachodniego Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE, finansowanego przez Europejski Korpus Solidarności, pod wielce mówiącą nazwą Za Moich Czasów.

ZA MOICH CZASÓW (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Podobna atmosfera gry i zabawy towarzyszyła zebranym kolejnego dnia, kiedy zawodnicy podzieleni na dwie grupy musieli wykazać się wiedzą ogólną oraz z zakresu muzyki i filmu. Zarówno z drugiej połowy ubiegłego wieku, jak i współczesnych nam trendów.

Tymczasem minęły tygodnie...

W kolejnych spotkaniach międzypokoleniowych młodzież stanęła przed niełatwym wyzwaniem — przeprowadzeniem wywiadów z seniorami. Nie zostali rzuceni na głęboką wodę. Uprzednio podczas warsztatów Teo Łagowska przekazała młodszym uczestnikom programu wiedzę, jak poprawnie i bezstresowo przeprowadzić wywiad ze starszymi. Uzyskaną wiedzę przećwiczyli w czterech zespołach, w których opowiadali swoją historię, kiedy pozostali notowali i zadawali pytania.

ZA MOICH CZASÓW (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Umiejętności sprawdzili kilka dni później, na grupie przygotowanych do interview seniorów.
Spotkanie rozpoczęło się miękko — od rozluźniających gier integracyjnych. Aż wreszcie uczestnicy programu dobrali się w pary: senior z młodym. Ci drudzy zadawali zadawała pytania w rodzaju: „które ze wspomnień z dzieciństwa utkwiło Panu/i najbardziej w pamięci?”. Albo: „czym różni się dawny Lubań od tego teraźniejszego?”. Godzinka odpowiedzi, ani przez chwilę się nikomu nie dłużyła. Seniorzy przygotowali się świetnie — zabrali pamiątki, także fotograficzne z dawnych lat.

ZA MOICH CZASÓW (źródło: P-ZFST POGRANICZE)

Po wysłuchaniu historii każdy z młodzieży musiał przedstawić opowieść swojego partnera na środku sali, a zwieńczeniem spotkania były refleksje seniorów. Padło wiele filozoficznych pytań oraz skwitowanie, aby doceniać każdą chwilę...

Warsztaty KLM i P-ZFST POGRANICZE zorganizowały przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu i przychylności dyrektorki Grażyny Glodek.

Źródło: P-ZFST POGRANICZE

Tagi: · POGRANICZE · Lubań · Górne Łużyce

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl