ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Lubią spokój, chłód i ciemność

Napisany: 2023-01-24

Lubią spokój, chłód i ciemność

Nietoperze wybierają Szklarską Porębę na zimowy wypoczynek

Nocki duże w szklarskoporębskich sztolniach podczas dorocznego liczenia (fot. Tomasz Gottfried)

Kiedy robi się zimno i znikają owady będące pożywieniem nietoperzy strefy umiarkowanej, rozpoczyna się dla latających ssaków bardzo trudny okres. Od jesieni muszą gromadzą zapasy tłuszczu i szukają bezpiecznego miejsca na przetrwanie zimy. Stare górnicze sztolnie na obrzeżach Szklarskiej Poręby są doskonałym miejscem do hibernacji. Są ciche, ciemne, wilgotne i panuje stała temperatura kilku stopni powyżej zera. W takich warunkach nietoperze mogą przetrwać nawet cztery miesiące bez jedzenia!

Mopek zachodni (fot. Tomasz Gottfried)

Co roku w sztolniach zimuje ponad 100 osobników z 10 gatunków. Zarówno gatunki liczniejsze jak gacki brunatne, ale też zagrożone wyginięciem podkowce małe czy mopki zachodnie. Hibernuje tu jeden z naszych największych nietoperzy — nocek duży, ważący ok. 30 g, jak i jeden z najmniejszych — nocek Alkatoe ważący ok. 5 g.

W podziemiach, w czasie zimowania nietoperze spowalniają wszystkie procesy życiowe i obniżają temperaturę ciała do kilku stopni Celsjusza. Dzięki temu zużywają mało energii. Jednak każde wybudzenie hibernującego nietoperza powoduje szybsze wyczerpywanie zgromadzonego na zimę tłuszczu. Jeśli będzie niepokojony — może zginąć nie doczekawszy wiosny.

Nocek rudy (fot. Tomasz Gottfried)

Dlatego nie WOLNO wchodzić zimą do sztolni. To jedno z niewielu schronień nietoperzy! Płoszenie tych małych sprzymierzeńców to skazywanie ich na śmierć.
Może się wydawać, że nietoperzy nie ma w sztolni, lecz one widzą i słyszą człowieka, np. wciśnięte w skalną szczelinę. Muszą spokojnie przetrwać zimę, by latem zjadać nocne owady, często uprzykrzające ludziom życie.

Tomasz Gottfried

OD REDAKCJI

Niestety nie wszyscy pojmują znaczenie zimowych ostoi nietoperzy. W ostatnim czasie niektórzy mieszkańcy Szklarskiej Poręby, mimo zabezpieczeń penetrują sztolnie, nie zważając na hibernujące nietoperze, wybudzając je z zimowego snu.
Nietoperze zamieszkują także w pogórniczej sztolni kopalni kwarcu Stanisław, a także w czeskich sztolniach dawnych kopalni rud cynowych oraz w sztolni wodnej między zaporami wodnymi na Białej i Czarnej Desnie.

Tagi: · ochrona przyrody · górnictwo · Szklarska Poręba

Linki: · Dawne górnictwo w śląskich Górach Izerskich · Co w górach rośnie, piszczy i pluska · Izerskie górnictwo niedawno i teraz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław