• start » Informacje » Krzyż na Sępiej Górze
Napisany: 2023-02-14
List otwarty Stowarzyszenia FLINS do Parafii św. Józefa w Świeradowie-Zdroju, w sprawie postawienia krzyża na szczycie Sępiej Góry
Szanowni Państwo! Zwracamy się z prośbą o ponowne dogłębne przemyślenie pomysłu postawienia dużego krzyża na szczycie Sępiej Góry.
Z zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że pomysł postawienia symbolu religijnego w miejscu o wybitnych walorach krajobrazowych, mającym wielu miłośników, procedowany [pisownia oryginalna — redakcja] jest po cichu i bez rozpoznania opinii o tym projekcie społeczeństwa, także spoza parafialnego kręgu.
W dzisiejszych czasach nie jest to już symbol uniwersalny — Polska jest najszybciej laicyzującym się krajem Europy.
Czy miłośnicy Gór Izerskich, nieutożsamiający się z symbolem krzyża, (ale także ci, dla których symbole są ważne, jednak nie w postaci dominanty przestrzennej na szczycie góry), nie powinni być zapytani o zdanie w sprawie tego publicznego miejsca, dotychczas o naturalnym charakterze, dla niektórych wręcz kultowego?
Czy na pewno krzyż w tej formie przysłuży się katolickiej religii i temu, co ona reprezentuje? Czy raczej potwierdzi negatywne stereotypy na temat instytucji Kościoła, przez które jest on zauważalnie opuszczany przez wiernych?
Warto zauważyć, że mimo polaryzacji kraju, to na temat zrealizowanej Golgoty Izerskiej nie było słychać negatywnych czy nienawistnych głosów. Naturalne materiały i wartość artystyczna sprawiają, że Droga Krzyżowa została wykonana z szacunkiem do miejsca, w którym stanęła. Także obecnie stojący na szczycie krzyż — skromny, naturalny, ale mówiący o rzeczach wielkich, stanowił symbol tego, co w chrześcijaństwie jest piękne.
Niestety, zaplanowany bez konsultacji z ogółem, 12-metrowy krzyż znacznie ingerujący w skałę nazywaną popularnie białym kamieniem, która mogłaby mieć status pomnika przyrody, już temu przeczy i przywodzi na myśl wszystko to, o co oskarżany jest polski Kościół Katolicki, przez najbardziej zagorzałych przeciwników.
By zbadać opinię społeczną w tej sprawie postanowiliśmy przeprowadzić dwie ankiety na internetowej grupie miłośników Świeradowa oraz miłośników Gór Izerskich. Sprawa ta, czego można było się spodziewać, wzbudziła duże zainteresowanie. Na grupie miłośników Świeradowa 73 % osób — 292 głosy (stan z 8 lutego '23) odniosło się negatywnie do pomysłu ustawiania krzyża na szczycie góry. Za ustawieniem dużego krzyża zagłosowało 13 % — 54 głosy (stan z 8 lutego '23). W naszym spolaryzowanym społeczeństwie warto odnotować też 7 % głosujących — 24 głosy (stan z 8 lutego '23), którzy przychylili się ku koncepcji, że krzyż powinien być, ale skromny, nieingerujący w krajobraz .
Na grupie Góry Izerskie rozkład głosów wygląda następująco (stan wyników z 8 lutego '23): przeciw budowie krzyża 87 % — 160 głosów, za budową krzyża 4 % — 9 głosów, 9 % — 17 głosów za skromnym krzyżem nieingerującym w krajobraz Sępiej Góry.
Prosimy więc pomysłodawców o ponowne przemyślenie formy w jakiej ma być postawiony krzyż i by odbyło się to z szacunkiem do izerskiego krajobrazu i światopoglądu współobywateli. Prosimy również mieć na uwadze, że narzucony w tym miejscu symbol, może wzbudzać niechęć i doprowadzać do dalszych podziałów naszego społeczeństwa. Występując często w obronie tradycyjnej architektury i krajobrazu naszych gór, nie chcielibyśmy by symbol krzyża, choć jest również elementem tradycji naszego kraju, stał się obiektem niechęci miłośników Gór Izerskich.
List otwarty przesłano redakcjom miesięcznika "Notatnik Świeradowski" oraz tygodnika "Góry Izerskie".
Tagi: · Świeradów-Zdrój
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl