• start » Informacje » Na statek! Służbowo ;)
Napisany: 2023-05-30
Na wody górnołużyckiego Berzdorfer See wreszcie wypłynie statek spacerowy
Zalana niecka kopalni węgla brunatnego opodal Görlitz, to jeden z wielu przykładów wodnego zagospodarowania terenów pogórniczych na Górnych i Dolnych Łużycach
Z początkiem tegorocznego lata nad Berzdorfer See startuje kolejna usługa z myślą o turystach odwiedzających ten zakątek Górnych Łużyc. Ku uciesze lokalnych przedsiębiorców turystycznych zostało wydane pozwolenie na żeglugę po dużej połaci zalewu. W drugiej połowie czerwca na wodę wypłynie pasażerski statek spacerowy Boats & Friends. W ofercie będą wycieczki dookoła Berzdorfer See, a ponadto organizacja imprez okolicznościowych pokładzie statku. Łącznie z miejscami siedzącymi zmieści się weń 200 osób. Pokład może być zadaszony lub nie — zależnie od pogody, możliwe jest jego wykorzystanie w różnych warunkach atmosferycznych. Statek jeszcze jest w stoczni Lux w Mondorf nad Renem. Trwa jego modernizacja i zmieniany jest napęd na elektryczny i przyjazny środowisku system napędowy.
Kąpielisko, teren rekreacyjny, akwen żeglarski, a wokół las — Zalew w Berzdorf to wspaniałe miejsce turystyczne
"Wybraliśmy tę stocznię, ponieważ nie tylko sama eksploatuje podobne, ale także projektuje specjalne statki pasażerskie dostosowane do indywidualnych potrzeb z przyjazną środowisku technologią napędową", mówi Stefan Menzel dyrektor zarządzający Boats & Friends, odpowiedzialny za rozmaite atrakcje turystyczne w Görlitz. "Dzięki temu — statek będzie cicho i spokojnie pływał po Zalewie Berzdorfskim nie emitując szkodliwych substancji, a tym samym w żaden sposób nie zakłóci naturalnej sielanki jeziora" — nie ukrywa radości przedsiębiorca.
Transport statku do miejsca postoju planowany jest na początku czerwca.
Górująca na horyzoncie Landeskrone — stożek wulkaniczny nad Görlitz — pięknie urozmaica krajobraz nad Zalewem w Berzdorf
W miejscu, gdzie znajduje się Berzdorfer See przez ponad 100 lat wydobywany był węgiel brunatny. Dziś lśni w słońcu tafla wody o długości niemal 8, a szerokości ~4 kilometrów. Historia powstania zbiornika sięga 28 grudnia 1997 r., kiedy to podjęto decyzję o zamknięciu kopalni odkrywkowej w Berzdorf, wydobywającej w szczycie rozwoju 50 000 ton węgla brunatnego dziennie. Zamknięcie zakładu było konsekwencją likwidacji sąsiedniej elektrowni w Hagenwerder. W 2002 roku rozpoczęto zalewanie kopalni, a 9 lat później pomyślnie zatwierdzono ją jako kąpielisko. Od ostatecznego zalania wyrobiska w 2013 roku wielu gości z trzech państw: Niemiec, Polski i Czech — cieszy się tym wielkim miejscem rekreacji. Berzdorf See, otoczony bujną zielenią zalew o powierzchni 960 hektarów, znajduje się nad samą granicą z Polską, kilka kilometrów na południe od Görlitz. Zarówno miłośnicy pływania, żeglarze, surferzy i plażowicze znajdą tu coś dla siebie. Także wymagający goście — w restauracji oferującej wykwintną kuchnię śródziemnomorską, z noclegiem w hotelu Insel der Sinne (pol. Wyspa zmysłów). Zaś zwolennicy kempingu docenią miejsca parkingowe dla kamperów w północnej części areału.
Południowy fragment Zalewu w Berzdorf z kąpieliskiem Błękitna Laguna, a w tle Góry Izerskie widziane z wieży widokowej Neuberzdorfer Höhe na dawnym zwałowisku kopalnianym
Zalew w Berzdorf chętnie odwiedzany jest przez mieszkańców Zgorzelca, Bogatyni, Zawidowa. Polskim Górnołużyczanom nie trzeba wskazywać doń drogi. Jednak turystom z dalszych zakątków Dolnego Śląska i Polski warto podpowiedzieć, że autem wygodnie można dojechać do Zgorzelca/Görlitz autostradą A4. Przejeżdżając przez miasto wjechać na drogę B99 (po niemieckiej stronie) lub 352 (po polskiej) i kierować się na Berzdorfer See lub Radomierzyce.
Jeśli wybierzecie niemiecki wariant dojazdu , pierwszym miejscem postoju nad zalewem będzie Nordstrand (pol. Plaża Północna). Jadąc przez polskie Radomierzyce, po przekroczeniu granicy wjeżdża się od strony niemieckich wsi Hagenwerder i Tauchritz. Na tym, południowym brzegu zalewu znajduje się marina i plaża Blaue Lagune (pol. Błękitna Laguna). Z Hagenwerder najłatwiej też dostać się do hotelu Insel der Sinne drogą B99, Przy tej szosie stoi też nie lada gratka — koparka wielonaczyniowa Schaufelradbagger 1452, którymi wydobywano przez wiele lat, także w polskiej kopalni Turów i wielu innych niemieckich kopalniach, węgiel brunatny.
Nad zalew w Berzdorf można się także dostać pociągiem i autobusem. Do Görlitz kursuje pociąg z Jeleniej Góry i Wrocławia, a po niemieckiej stronie pociągiem ODEG-RB 65 w kierunku Żytawy (Zittau) dojechać można do Hangenwerder. Z Görlitz nad wodę dojeżdżają też autobusy linii E. Przystanki zostały ustawione przy Błękitnej Lagunie, Plaży Północnej i promenadzie w Deutsch Ossig, oferując krótkie odległości do piaszczystej plaży jeziora. Najlepiej jednak zabrać ze sobą rower. Wokół zalewu są dziesiątki kilometrów wygodnych dróg rowerowych.
Lokalizacja Berzdorfer See na mapie okolicy
Tagi: · Górne Łużyce · Görlitz · atrakcje turystyczne
· www.goerlitzentdecken.de · www.goerlitz-tourismus.de
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl