Napisany: 2012-01-08
Artystyczna Galeria Izerska w Kromnowie, u stóp Gór Izerskich to nowe miejsce na kulturalnej mapie Dolnego Śląska, którego nie wolno przeoczyć
Warto tu przyjechać choćby ze względu na architekturę budynku. To bowiem zabytkowy dawny kościół ewangelicki, który powstał w 1802 r. na miejscu starszej świątyni. Liczy sobie zatem już 210 lat i jest przykładem typowej dla tamtych czasów na tym terenie architektury sakralnej, która została doskonale zachowana i odtworzona.
Artystyczna Galeria Izerska pełni przede wszystkim funkcję wystawienniczą. Malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba, witraże czy ceramika - to tylko niektóre z dziedzin twórczości, z którymi można się zapoznać w Galerii.
- W zamyśle ma promować przede wszystkim lokalnych twórców, których w naszych górach nie brakuje - zapowiada Violetta Pietrzak, opiekunka Galerii. - Wciąż zresztą przybywają nowi, zauroczeni magią okolicy.
Gospodarze obiektu planują każdego miesiąca nową wystawę. Niewykluczone, że będą miesiące, w których obejrzymy więcej niż jedną. Ogromna przestrzeń (ponad 200 m2) i użytkowe galeryjki pozwalają bowiem, by zaprezentować tu dwie zupełnie oddzielne wystawy. Ale to nie wszystko.
- Planujemy koncerty, które zadowolą nawet najbardziej wybredne gusta. Nie chcemy się ograniczać w doborze repertuaru. - obiecuje pani Violetta. - Aczkolwiek ze względu na charakter miejsca na pewno nie będziemy mogli gościć tu każdego rodzaju muzyki.
W AGI obecny będzie też teatr i film. Nie tylko z bliskich stron. Już dziś warto przygotować się na spotkania z kulturami dla Polaków nieco egzotycznymi i fascynującymi.
Cyklicznie będą wyświetlane poszukiwane przez wielu ruchome obrazy, jak choćby głośny film Ute Badury "Domy Pana". Opowiada o historii kościołów ewangelickich na Dolnym Śląsku, a jednym z jego bohaterów jest właśnie świątynia w Kromnowie.
- Na pewno zaprosimy też mieszkańców na liczne warsztaty, doskonalące umiejętności, które już posiadają, ale też uczące rzeczy zupełnie nowych. - snuje kolejne plany opiekunka artystycznego serca gminy Stara Kamienica.
Celem założycieli Artystycznej Galerii Izerskiej jest stworzenie u stóp Gór Izerskich nowoczesnej placówki muzealnej połączonej z centrum edukacyjnym. Ma pokazać pamiątki po dawnych mieszkańcach okolicy: fotografie, pocztówki, sprzęty, których używali, czy też wspomnienia. Będzie to miejsce, w którym dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik, będzie można dowiedzieć się o historii i kulturze regionu. Niezwykle trudnej, ale ciekawej i wartej poznania.
- Pokażemy tworzącą fascynujący i absolutnie wyjątkowy krajobraz mieszankę kulturową. Przybliżymy ją innym, ale także nam samym. Często bowiem nie wiemy, skąd pochodzi nasz sąsiad, nie znamy swoich własnych korzeni. - konstatuje Violetta Pietrzak. - Wiem, że trzeba będzie poruszyć też tematy drażniące, trudne, takie, które wielu woli przemilczeć. Ale nie warto milczeć. Nawet jeśli z prawdą trudno się pogodzić.
Podczas uroczystego otwarcia 30 listopada 2011 r. Artystyczna Galeria Izerska wypełniła się gośćmi po brzegi (fot. Adam Spolnik)
AGI musi tętnić życiem. Tak, jak tętniła niegdyś. Dlatego gospodarze obiektu zapraszają każdego, czy to przy okazji wernisażu, czy też koncertu, ale też tak po prostu - na co dzień. Można tu przyjść, porozmawiać, zwyczajnie pooglądać zbiory. Pobyć.
A kto potrafi - warto by włączył się w działania realizowane w Galerii Izerskiej. Nie musi być artystą.
Tagi: · galeria · wydarzenia kulturalne · zabytek
Linki: · Artystyczna Galeria Izerska · Kromnów - kościół pw. św. Jerzego · Nowe dzieje AGI · www.galeriaizerska.blogspot.com
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl