Napisany: 2012-06-26
Tego lata Droga Królewska stanie otworem dla każdego. Dla każdego, kto będzie chciał dotknąć jej własną stopą, przemierzyć ją niespiesznym krokiem i zaznać powiewu wiatru podczas jazdy na dwóch kółkach
Od ponad ośmiu wieków miasta i regiony między Dnieprem, Wisłą, Łabą, Renem i Pirenejami łączy jeden z głównych europejskich szlaków komunikacyjnych - Via Regia, czyli Droga Królewska. Na jej trasie rozwinęły tak znaczące ośrodki, jak Kijów, Lwów, Kraków, Wrocław, Lipsk, Frankfurt czy Moguncja. Na zachód od Renu Wysoka Droga splotła się ze starymi, rzymskimi traktami, dzięki czemu przez Tours i Pireneje łączy się ona z pielgrzymim szlakiem do Santiago de Compostela. Od pięciu lat Via Regia - podobnie jak Camino de Santiago - należy do grupy kulturowych szlaków Starego Kontynentu. I wzbudza coraz większe zainteresowanie.
Tego lata Droga Królewska stanie otworem dla każdego. Dla każdego, kto będzie chciał dotknąć jej własną stopą, przemierzyć ją niespiesznym krokiem i zaznać powiewu wiatru podczas jazdy na dwóch kółkach. Siedem sobotnich pieszych przejść kolejnymi dziennymi etapami szlaku między Dolnym Śląskiem a Saksonią oraz czterodniowy przejazd rowerem pozwoli poznać najstarsze miasta między Odrą i Łabą, odkryć inspirujące ślady narodów kształtujących ten obszar w ostatnim tysiącleciu i zakosztować krajobrazów, które właśnie na ten skrawek ziemi kierują ludzi drogi ze Wschodu i Zachodu.
W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen pod tytułem "Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości" uczestnicy siedmiu pieszych przejść każdego dnia pokonają ok. 25 kilometrów trasą pieszych szlaków pątniczych nawiązujących do Via Regia (Droga św. Jakuba na Dolnym Śląsku i Ökumenischer Pilgerweg w Saksonii). Natomiast biorący udział w eskapadzie rowerowej będą mieli przed sobą około 50 km dziennie, by został także czas na zwiedzanie oraz cieszenie się krajobrazem całego regionu na Via Regia.
Przejścia piesze obejmą następujące odcinki:
Organizatorzy zapewniają ponadto dojazd ze Zgorzelca/Görlitz (Most Staromiejski) do punktu startowego danego odcinka i z jego punktu końcowego do Mostu Staromiejskiego. Nie jest przewidziany transport bagaży. Wyżywienie i ubezpieczenie we własnym zakresie. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: zawada@pogranicze-csb.home.pl .
Dnia 30 czerwca 2012 r. zaplanowano następujące przystanki w czasie transferu do miejsca startu:
Na zakończenie, ok. godz. 1620, powrót na trasie Lwówek Śl., PKS - Gryfów Śl. - Lubań - Zgorzelec, Most Staromiejski. Z transferu skorzystać mogą w pierwszej kolejności osoby, które wcześniej zgłoszą taką chęć - w tym wypadku decyduje kolejność zgłoszeń; liczba miejsc ograniczona do 20 osób.
Wszyscy uczestnicy przejścia spotykają się o godz. 930 przy kościele św. Mikołaja w Złotoryi. Niecałą godzinę trwać będzie zwiedzanie miasta prowadzone przez członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Następnie wyruszymy drogami i ścieżkami Pogórza Kaczawskiego (przewaga dróg leśnych i polnych oraz szutru) przez Jerzmanice, Pielgrzymkę, Twardocice, Pieszków, Dworek do Lwówka Śl. Po drodze poznamy korzenie pierwszego śląskiego uniwersytetu, odkryjemy ślady górnictwa złota, i dowiemy się, kim byli schwenckfeldyści.
Zakończenie zaplanowane jest na ok. godz. 1620 przy stacji kolejowej i przystanku PKS we Lwówku.
Zaplanowana jest w terminie 16-19 sierpnia 2012 r. na trasie Złotoryja - Lubań - Zgorzelec - Budziszyn - Königsbrück.
Organizatorzy zapewniają:
Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: zawada@pogranicze-csb.home.pl
Liczba uczestników: po 10 osób z Polski i z Niemiec. Decyduje kolejność zgłoszeń!
Dalsze informacje na stronie www.viaregia.info
Projekt pt. "Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości" realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska - Saksonia 2007-2013.
Partnerzy projektu:
Patronat nad przejściami Via Regia objęło stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce".
Dalsze informacje i zgłoszenia:
Tagi: · wędrówki · rower
Linki: · Nagrody za odkrycie VIA REGIA · Historyczna reaktywacja · Seniorzy na Via Regia · www.pogranicze-csb.home.pl · www.viaregia.info
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl