• start » Informacje » Polacy po raz drugi wygrali finał! Jesteśmy mistrzami!
Napisany: 2012-07-03
"Polskaaa, Biało-Czerwoooni"! zawołali pracownicy Remmers-Polska Sp. z o.o. po otrzymaniu oficjalnych wyników konkursu o Nagrodę Bernharda Remmersa
Smakowicie (sic!) wyglądająca ZAGRODA KOŁODZIEJA w Zgorzelcu została uznana za obiekt godny szlachetnej statuetki
Firma Remmers Baustofftechnik oprócz wkładu w rozwój innowacyjnych systemów produktów troszczy się o rozwój i transfer wiedzy oraz o odpowiednie nią zarządzanie. Wyrazem tej troski jest działalność instytucji dobra publicznego, jaką jest Bernhard-Remmers-Akademie, która swymi szkoleniami obejmuje rocznie około 10 000 osób z kręgów rzemiosła, projektowania oraz ochrony zabytków. Widocznym znakiem szczególnego zaangażowania grupy Remmers w rzemieślniczą konserwację zabytków jest przyznawanie wartej 5 000 € Nagrody Bernharda Remmersa za szczególne osiągnięcia w tym zakresie. W bieżącym roku nagroda ta zostanie już po raz siódmy przyznana podczas lipskich targów "denkmal". To od dziesięciu lat wiodąca w Europie impreza wystawiennicza dla konserwatorów i restauratorów zabytków oraz dla firm zajmujących się renowacją starego budownictwa. Powoli zbliża się kolejna, jubileuszowa edycja. Głównym jej tematem będzie "Drewno w konserwacji zabytków".
Firma Remmers podejmuje ten temat i rozszerzając go, zaprezentuje na "denkmal" także systemy służące do konserwacji budowli szachulcowych: od piwnic po dachy.
Ta interesująca tematyka zostanie pogłębiona w trakcie towarzyszącego wystawie międzynarodowego kolokwium, którego punktem kulminacyjnym będzie wręczenie Nagrody Bernharda Remmersa, 22 listopada br. w lipskim Centrum Kongresowym. Tym razem nagrodzony zostanie efekt wzorowej pracy zespołu ludzi podczas translokacji i renowacji "Zagrody Kołodzieja". Znajdujący się dziś na obrzeżach Zgorzelca budynek przysłupowy, stanowi doskonały przykład kultury architektonicznej charakterystycznej dla Górnych Łużyc.
Obiekt, który mieści obecnie przytulny rustykalny hotelik, niewielką salę konferencyjną i restaurację serwującą godne kolejnej nagrody pierogi, ma za sobą bez mała trzydziesto kilometrową wędrówkę. Został bowiem w całości skatalogowany, zdemontowany i przewieziony z zagrożonych wskutek prac kopalnianych Wigancic Żytawskich we wspomniane opłotki Zgorzelca. Tu znalazł miejsce swej architektonicznej reinkarnacji. Podczas przemieszczenia i renowacji budynku szczególny nacisk kładziono na precyzję koncepcyjną i współpracę poszczególnych zaangażowanych w przedsięwzięcie osób. Tylko perfekcja w tym zakresie umożliwiała zachowanie historycznych elementów budowli. Koncepcja ta powstawała w ścisłej współpracy inicjatorki przedsięwzięcia i jednocześnie właścicielki Zagrody, Elżbiety Lech-Gotthardt z państwowymi służbami ochrony i konserwacji zabytków, projektantami oraz wykonawcami.
To właśnie Elżbieta Lech-Gotthardt oraz firma rzemieślnicza "Izery" i stolarnia Kazimierza Gregora "Gregory" otrzymały zaszczytne wyróżnienie Akademii Bernharda Remmersa. Statuetki i nagroda wręczone zostaną podczas wspomnianego już kolokwium, 22 listopada br., w sali nr 1 Centrum Kongresowego w Lipsku. Tym samym nagroda już po raz drugi w swej historii trafi w polskie ręce. Poprzednio nagrodzony został nią zespół architektów zajmujących się restauracją kompleksu zamkowego w Malborku. Zaraz po nagrodzeniu laureatów rozpocznie się poświęcony budownictwu przysłupowemu międzynarodowy kongres pod hasłem "Umgebindeland und Umgebindekonstruktion" ("Kraina domów przysłupowych i konstrukcje przysłupowe"), moderowany przez mgr inż. Manfreda Gernera.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl