ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Kiedy pociągiem do Jakuszyc?

Napisany: 2010-04-19

Kiedy pociągiem do Jakuszyc?

Po 64-letniej przerwie kursy pociągów osobowych na trasie Szklarska Poręba Górna - Granica Państwa zostaną wznowione. Po wieloletniej kampanii na rzecz przywrócenia ruchu kolejowego przez Góry Izerskie, trasa 311 została zrewitalizowana. Od lata po nowych torach będą mogły mknąć pociągi do Czech

Rewitalizowana linia 311 w Białej Dolinie (10 kwietnia 2010r.) Foto: Petr Špetlak - Towarzystwo Kolei Izerskiej

Do tej pory kursy PKP kończą bieg w Szklarskiej Porębie Górnej. Do Jakuszyc, czeskiego Harrachova czy nawet Liberca niestety pociągiem nie dojedziemy. Dawniej ten szlak kolejowy był bardzo popularny. W Republice Czeskiej ciągle wykorzystywany, jest znaczną atrakcja turystyczną. Warto poznać historię tej trasy: Żelazny szlak przez Przełęcz Szklarską.
W listopadzie 2007 roku zaniedbaną linię PKP (niezainteresowane wznowieniem na niej ruchu kolejowego) przekazało na rzecz Urzędu Marszałkowskiego woj. dolnośląskiego. Jesienią tego samego roku, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei złożyła wniosek o dofinansowanie remontu w ramach "Programu Operacyjnego Wspólnoty Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013".

DOLKOM układa nowy tor (10 kwietnia 2010r.) Foto: Petr Špetlak - Towarzystwo Kolei Izerskiej

Rewitalizacją ponad trzynastokilometrowego odcinka torów zajęło się konsorcjum wrocławskich firm DOLKOM - WERO-BUD. Szacowany koszt remontu wynosi 14 mln złotych. Umowa zawarta w kwietniu 2009 roku zakłada, że odbudowa zakończy się 30 maja bieżącego roku i jak zapewnia prezes DOLKOMU, inż. Czesław Rosa - nie będzie żadnych opóźnień.

Turystów i narciarzy najbardziej jednak interesuje KIEDY odjedzie pierwszy pociąg? Urząd Marszałkowski, który jest dysponentem linii podawał kilka dat. Nie jest jak dotąd znany żaden wiarygodny termin. Tym bardziej, iż do tej pory nie został wybrany przewoźnik. Wszytko jednak wskazuje na to, że będą to Koleje Dolnośląskie lub PKP Przewozy Regionalne. Brane wcześniej również pod uwagę České dráhy (Czeskie Koleje), zostały wykluczone, co nie oznacza, że nie zechcą uruchomić własnego połączenie do Polski.

Grupa narciarzy na stacji w Jacobstal (Jakuszycach) - pierwsza poł. XX w.

W związku ze wznowieniem przejazdów pociągów, na przystanku kolejowym w Jakuszycach odbudowany został peron o długości 130 metrów. Przed laty w tym miejscu stała także drewniana stacyjka, jednak Krzysztof Bańkowski z Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego nie potwierdza jej odbudowy. Niestety pasażerowie będą oczekiwać na pociąg pod gołym niebem. Przy kapryśnej izerskiej pogodzie nie zawsze będzie to przyjemne. Szczególnie w okresie zimowym, a przecież to wtedy przejazdy cieszyć się będą największą popularnością.

Warto przypomnieć, iż w czasach, kiedy linia była nieczynna, bezpośrednio przy torach, na Polanie Jakuszyckiej wybudowane zostało zaplecze sportowe dla popularnego "Biegu Piastów" (szatnie, toalety, wypożyczalnia sprzętu itd.). Co więcej, torowisko stanowiło nawet jedną z tras narciarskich. Wraz z rewitalizacją linii kolejowej pojawił się zatem problem bezpieczeństwa narciarzy tłumami odwiedzających zimą Jakuszyce.

Układanie torowiska przy zabudowaniach Stowarzyszenia BIEG PIASTÓW w lipcu 2009r. Foto: Wojciech Grzybowski - Towarzystwo Kolei Izerskiej

W jaki sposób zostanie rozwiązana ta kwestia? K. Bańkowski zapewnia, iż narciarze zostaną poinformowani o wznowieniu połączeń, a inwestor dołoży także wszelkich starań, by zapobiec wpadnięciu sportowców pod pociąg. Podkreślił także, że jeśli narciarze zdecydują się na uprawianie narciarstwa biegowego na torach kolejowych, wykonywać to będą wyłącznie na własne ryzyko. Do oficjalnej rozmowy między Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei, a Stowarzyszeniem "Bieg Piastów" - gospodarzem jakuszyckiego ośrodka narciarskiego - jeszcze nie doszło. Stowarzyszenie wyraża jednak nadzieję, że zabezpieczenie terenu wykona DSDiK, a jeśli tak się nie stanie, samodzielnie zajmie się odgrodzeniem torowiska od zabudowań.

Wszyscy czekamy na odjazd pierwszego pociągu ze stacji Szklarska Poręba Górna w kierunku Jakuszyc - największego w Europie Środkowej ośrodka narciarstwa biegowego, ale także bramy w Góry Izerskie dla pieszych i "wózkowych" turystów.
Mamy nadzieję, że wkrótce poznamy przewoźnika, rozkład jazdy na trasie, ceny biletów i już w nadchodzące wakacje wyruszymy na wycieczkę pociągiem w Góry Izerskie!

Joanna Łapacz

Tagi: · koleje · Bieg Piastów · trasy turystyczne

Linki: · Koleją do Jakuszyc · Jakuszyce · Tkacze (Strickerhäuser) · www.tki.info.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Grecji wczasy w Egipcie drabiny jezdne sprzątanie Wrocław