ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Izerski maj

Napisany: 2010-04-23

Izerski maj

W pierwszych dniach maja z pewnością warto się wybrać na górskie wędrówki, odetchnąć wiosennym powietrzem. Jeśli jednak prócz majowego słońca, spragnieni jesteśmy również innych atrakcji - znajdziemy je także w izerskich okolicach. Na początek cykliczny Majowy zawrót głowy, a później Izerska Majówka. Znajdzie się również coś dla miłośników orkiestr dętych…

Izerska Majówka

To propozycja Towarzystwa Izerskiego z Orla na drugi majowy weekend, czyli 8-9 maja. Z pewnością impreza zainteresuje wszystkich, którym zależy na tym, by Góry Izerskie nie straszyły śmieciami. Niestety, wielu pseudoturystów zostawia po sobie wątpliwej urody pamiątki na szlaku. A prawdziwi turyści i miłośnicy gór muszą coś z tym zrobić. I tak, przez dwa dni odbywać będzie się sprzątanie izerskich szlaków i duktów leśnych. Czyn społeczny? Raczej okazja do dobrej zabawy. Sprzątanie zacznie się 8 maja o godz. 9, a o tym jak dużą górę śmieci uda się zebrać przekonamy się dzień później - na uroczystym zakończeniu o godz. 14. Podczas Izerskiej Majówki znajdzie się również sposobność do obcowania ze sztuką - 8 maja o godz. 14 Galeria "ORLE" zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej "Okna Jizerki" autorstwa Waldemara Koczewskiego.

Kolejną propozycją jest prezentacja monografii o polskich i czeskich Górach Izerskich, "JIZERSKÉ HORY - o mapách, kamení a vodě", pod redakcją Romana Karpaša, a także prezentacja wydawnictw i materiałów promocyjnych o Górach Izerskich.
Nie zabraknie również strawy - 8 maja o godz. 20 zaplanowane jest ognisko z poczęstunkiem, wspólnym śpiewem i zabawą. Ogniskiem również impreza zostanie zamknięta (a to 9 maja po godz. 14).


Śnieżna Majówka

To dość nietypowa atrakcja jak na tę porę roku. Jednak w Jakuszycach tradycyjnie już, jak od wielu lat, maj rozpocznie się pożegnaniem zimy - ostatnim biegiem narciarskim w sezonie! Ci więc, którzy nie mają dość zimowych atrakcji odnajdą się 1 maja w Jakuszycach.


A w niższych partiach konie

Dla tych, którzy podczas majówki nie dotrą na izerskie stoki, jest jeszcze jedna alternatywa. 9 maja w Złotym Potoku powiedzenie "każdy orze jak może" nabierze nowego znaczenia. Odbędzie się bowiem "VII Międzynarodowy Turniej Orki Konnej - Finał Otwartych Mistrzostw Polski". Oprócz konkursu orki konnej, odbędą się także Towarzyskie zawody w ujeżdżaniu i Amatorskie zawody w powożeniu. A gdyby komuś mało było końskich wrażeń, będzie mógł obejrzeć również "KONIKONIADĘ 2010" - ścieżkę zręcznościową dla koników polskich.


Majowy zawrót głowy w Szklarskiej Porębie

Podczas tej, cyklicznej już, imprezy znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy sportu, amatorzy ekstremalnych doznań, jak i wszyscy spragnieni obcowania ze sztuką. Na początek, już 30 kwietnia, wrażenia sportowe - oficjalne otwarcie boiska na ulicy Waryńskiego i mecz piłki nożnej. 1 maja rozgrywki sportowe na stadionie przy Szkole Podstawowej nr 1 i zawody rowerowe dla dzieci.
Dla lubiących obcować ze sztuką propozycją jest wycieczka z przewodnikiem pod hasłem "Dotykanie sztuki idąc i stojąc", która wyruszy 1 maja spod ruin domu J. I. Sztaudyngera. Dla tych, których interesuje skąd biorą się wyroby szklane zanim trafią na półkę hipermarketu, odpowiedzią jest Szklana Majówka - czyli oglądanie pracy w hucie szkła. Zaś chętnych do zgłębiania walońskiej historii Sudeckie Bractwo Walońskie zaprasza na "Drzwi Otwarte Starej Chaty Walońskiej". A 2 maja znów nadarzy się okazja by połączyć sztukę z przyrodą - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej organizuje plener malarski.
Nie zabraknie również tańca i muzyki. 1 maja można będzie obejrzeć występ zespołu tańca irlandzkiego, a podczas koncertów, które odbywać się będą każdego dnia, posłuchać będzie można nie tylko rocka, reggae, czy muzyki elektronicznej, ale choćby grupy bębniarzy.
Znajdzie się także coś dla amatorów mocnych wrażeń - tu propozycją jest Ekstremalna Majówka Szkoły Górskiej QUASAR. A na zakończenie, 3 maja, kolejne emocje sportowe - IV Memoriał Jurka Zawadzkiego. Szczegółowy pogram imprezy: www.szklarskaporeba.pl


I jeszcze orkiestry dęte…

Ich miłośnicy muszą się udać 2 maja do Świeradowa Zdroju. Tam bowiem o godz. 11:30 rozpocznie się parada dwóch orkiestr dętych z Olszyny i Starogardu Gdańskiego. Orkiestry rozpoczną przemarsz różnymi trasami, by w końcu spotkać się i dać wspólny koncert na Tarasie Domu Zdrojowego.

Magdalena Sobczyk

Tagi: · Świeradów-Zdrój · schronisko · narty biegowe

Linki: · Izerskie bieganie · Nowy Orloj ;) · Nowy AuRun na wiosnę

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław