ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Otwarcie Szlaku Walońskiego

Napisany: 2010-05-05

Otwarcie Szlaku Walońskiego

W samo południe 9 maja 2010 r. pod Lipą Sądową w Szklarskiej Porębie Dolnej nadarzy się okazja do bliskiego spotkania z tradycjami walońskimi. Nastąpi uroczyste otwarcie "Szlaku Walońskiego"

Okładka książki Przemysława Wiatera "Walonowie u Ducha Gór"

Nieco później, w Chacie Izerskiej, zostanie zaprezentowana książka pt. "Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich" autorstwa Przemysława Wiatera.

Szlak Waloński stworzyło Stowarzyszenie "Zdolna Dolna", które grupuje mieszkańców i sympatyków Szklarskiej Poręby Dolnej. Jest on nawiązaniem do walońskich tradycji, które są podtrzymywane w Szklarskiej Porębie. Miejscowa piekarnia piecze waloński chleb, w sklepie można kupić naturalnie warzone Piwo walońskie, a w okolicznych pensjonatach usłyszeć walońskie legendy i opowieści.
Opodal w Muzeum Ziemi można nabyć kamienie szlachetne z Karkonoszy i Gór Izerskich, w Starej Chacie Walońskiej usłyszeć walońskie dzieje, a w Leśnej Hucie przypatrzyć się powstawaniu szkła.
A teraz będzie jeszcze można udać się na wędrówkę Szlakiem Walońskim.

Plakat-zaproszenie na uroczyste otwarcie Szlaku Walońskiego

Prowadzi on ze Szklarskiej Poręby Dolnej spod kościoła cmentarnego p.w. Matki Boskiej Różańcowej (tutaj też dogodne parkingi dla samochodów), obok Lipy Sądowej, koło miejsca lokalizacji najstarszej huty szkła, doliną Kamieńczyka, przez wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi, Muzeum Vlastimila Hofmana, Złoty Widok, Grób Karkonosza, Chybotek z powrotem do Szklarskiej Poręby Dolnej.

Jest to trasa łatwa, dostępna dla wszystkich turystów niezależnie od wieku i stopnia przygotowania, bogato ilustrowana tablicami z opisami ciekawszych miejsc szlaku, oznaczona jako ścieżka dydaktyczna kolorem czerwonym.

Szlak Waloński został opisany na mapach i w niewielkim przewodniku z dołączonym szkicem sytuacyjnym, który jest dostępny w Referacie Promocji Miasta w centrum Szklarskiej Poręby przy ul. Jedności Narodowej 1 A.

Tagi: · Walończycy · Walońskie Księgi · trasy turystyczne

Linki: · Walończycy - poszukiwacze skarbów Gór Izerskich · Bogactwo wnętrza gór · Nowy AuRun na wiosnę

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław