ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Podglądanie Słońca

Napisany: 2010-05-25

Podglądanie Słońca

Gdy w Jizerce 2 listopada 2009 r. uroczyście powołano do istnienia Izerski Park Ciemnego Nieba sygnatariusze obiecali, że już na wiosnę następnego roku park otworzy się na turystów

Teleskopy w czeskiej Jizerce skierowane na Słońce podczas Astronomicznego Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Dnia (fot. Ivana Macourková)

Ta obietnica spełniła się w sobotę 22 maja 2010 r., kiedy podczas Astronomicznego Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba symbolicznie powitano w parku turystów i mieszkańców okolic. IPCN powstał aby pokazywać piękno nocnego, rozgwieżdżonego nieba, a przy okazji uświadamiać jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie światłem. Akcje takie jak Astronomiczny Dzień będą jednym ze sposobów realizowania tych celów. Podczas doskonałej zabawy, astronomicznych atrakcji spotkania z interesującymi ludźmi wszyscy, którzy lubią zerkać w niebo mogą dowiedzieć się jakie tajemnice ono kryje.

Wykłady astronomiczne w Jizerce odbywały się w pensjonacie Sklárna - dawnej hucie szkła (fot. Aleš Majer)

Pomimo nie najlepszej pogody (na przemian słońce, chmury i deszcz) sobotnia impreza przyciągnęła całkiem sporo zainteresowanych niebem. Organizatorzy szacują, że z oferowanych na imprezie atrakcji skorzystało kilkaset osób. Równolegle w Orlu i Jizerce w ciągu dnia odbywały się wykłady astronomiczne i obserwacje teleskopowe Słońca. Można było też obejrzeć dwie wystawy astrofotografii. Przed zachodem naszej najbliższej gwiazdy uczestnicy polskiej części imprezy powędrowali do Jizerki na obserwacje nocnego nieba. Chociaż planety, gwiazdy i Księżyc pokazywały się tylko na krótkie chwile, przez dziury w chmurach ciała niebieskie "z bliska", czyli przez teleskop, obserwowało około 70 osób. Ostatnią atrakcją dla polskich uczestników był wspólny powrót do Orla przy świetle gwiazd, Księżyca i oczywiście latarek.

Uczestnicy AstroDnia podczas przemarszu z Orla do Jizerki skupieni wokół jednego z organizatorów - Zbyszka Kamińskiego z Nadleśnictwa Świeradów (fot. Sylwester Kołomański

Osobom, którym impreza się spodobała i tym, którzy żałują że nie mogli przyjechać, organizatorzy obiecują, że jeszcze w tym roku odbędzie się drugi Astronomiczny Dzień w IPCN. Prosimy śledzić informacje w mediach i przede wszystkim na stronach internetowych parku.
Już teraz organizatorzy zapraszają na 24 lipca do Jizerki, gdzie w ramach obchodów dnia św. Anny, pojawi się stoisko Izerskiego Parku Ciemnego Nieba i specjalne teleskopy do obserwacji Słońca. Więcej informacji można znaleźć również na stronach internetowych parku w zakładce WYDARZENIA.

Polscy organizatorzy pragną podziękować sklepowi internetowemu sklep.teleskopy.net za wypożyczenie specjalnego teleskopu do obserwacji Słońca oraz Towarzystwu Izerskiemu za ufundowanie latarek LED z logo IPCN.

Astronomiczny Dzień w IPCN przygotowali: Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej we współpracy z firmą Sundisk (część czeska w Jizerce) oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy ze Stacją Turystyczną Orle (część polska w Orlu).

Sylwester Kołomański

Fotografie z Jizerki udostępnili: Pani Ivana Macourková oraz Pan Aleš Majer. Serdecznie dziękujemy!

Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo · ochrona ciemności

Linki: · ASTRONOMICZNY DZIEŃ W Izerskim Parku Ciemnego Nieba · Ciemności kryją izerską ziemię · Czyste niebo = ciemne niebo · www.izera-darksky.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław