ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Pierwszy spacer Szlakiem Walońskim

Napisany: 2010-05-10

Pierwszy spacer Szlakiem Walońskim

Przy słonecznej pogodzie w samo południe 9 maja 2010 r. pod Lipą Sądową w Szklarskiej Porębie Dolnej nastąpiło uroczyste otwarcie Szlaku Walońskiego

Marszałek Jerzy Łóżniak i poseł Marcin Zawiła dokonują uroczystego otwarcia "Szlaku walońskiego" (fot. Izabella Broś)

Nowa, niezwykła atrakcja turystyczna w Sudetach to ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem czerwonym o długości około 7 km, która prowadzi przez miejsca związane z działalnością Walonów - dawnych poszukiwaczy skarbów, kamieni i minerałów szlachetnych w Karkonoszach i Górach Izerskich.
Na trasie zostało ustawionych kilkanaście tablic tematycznych w języku polskim i angielskim. Pomysłodawcą i realizatorem szlaku jest regionalne Stowarzyszenie "Zdolna Dolna", które gromadzi mieszkańców i sympatyków Szklarskiej Poręby Dolnej, zaangażowanych w popularyzację tej, do niedawna nieco zapomnianej, części miasta.

Niecodziennej ceremonii otwarcia, poprzez przecięcie na pniu toporami sznura wisielczego, dokonali wspólnie Jerzy Łóżniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego i poseł Marcin Zawiła.

Przemarsz uczestników uroczystości otwarcia "Szlaku Walońskiego" jego trasą (fot. Izabella Broś)

W uroczystości uczestniczyło ponad 200 osób (!). Licznie przybyli mieszkańcy Szklarskiej Poręby, przebrani w walońskie stroje członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego, przewodnicy górscy oraz turyści - miłośnicy Karkonoszy i Gór Izerskich. Ceremonii otwarcia towarzyszył donośny głos Wielkiego Bębna Sudeckiego Bractwa Walońskiego, który używany jest tylko przy wyjątkowych okazjach. Niesiono hasła: Zdolna Dolna, Juliusz Naumowicz nich nam króluje 100 lat, Szklarska Poręba Dolna - walońska tradycja, Zdolna Dolna górą, Dolna, ty jesteś jak zdrowie... czy Walończycy wszystkich krajów łączcie się w Szklarskiej Porębie.

Gości szlakiem poprowadzili nieodpłatnie, przebrani w historyczne stroje członkowie Gildii Przewodników Sudeckich im. Willa Ericha Peuckerta, która skupia młodych przewodników górskich chcących i umiejących opowiadać o regionie z autentyczną pasją.

Krótki odpoczynek w marszu ale nie w prezentacji haseł! (fot. Izabella Broś)

Zebrani powędrowali trasą Szlaku Walońskiego: wzdłuż Potoku Szklarskiego ulicą Piastowską obok miejsca lokalizacji najstarszej huty szkła, malowniczą doliną Kamiennej, przez wodospad Szklarki do Starej Chaty Walońskiej. Tutaj wędrowców powitał Juliusz Naumowicz, Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, który opowiedział o dawnych poszukiwaczach sudeckich skarbów, minerałów i kamieni szlachetnych.

Po krótkim odpoczynku uczestnicy przemarszu, obok Muzeum Ziemi JUNA, Muzeum Wlastimila Hofmana, poprzez Złoty Widok, Grób Karkonosza i legendarny, zamykający drogę do walońskich skarbów głaz, zwany Chybotkiem, przybyli z powrotem do Szklarskiej Poręby Dolnej.

W gościnnych progach Chaty Izerskiej odbyła się prezentacja, dostarczonej na tę okoliczność prosto z drukarni, książki "Walonowie u Ducha Gór", opowiadającej o podziemnych skarbach Karkonoszy i Gór Izerskich.

Członkowie Gildii Przewodników Sudeckich i Wielki Bęben Sudeckiego Bractwa Walońskiego (fot. Izabella Broś)

Piekarze ze Szklarskiej Poręby wypiekli walońskie pieczywo, które po degustacji i pozytywnej ocenie biesiadujących otrzymało stosowne certyfikaty, a spragnieni mieli możność pokrzepienia się kuflem ciemnego walońskiego piwa.
Na zakończenie odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu przewodników "gildiowych": Elżbiety Zięby, Aleksandry i Jarosława Szczyżowskich oraz Gracjana Kiljańskiego.

Przemysław Wiater

Tagi: · szlaki turystyczne · Walończycy · Walońskie Księgi

Linki: · Otwarcie Szlaku Walońskiego · Walończycy - poszukiwacze skarbów Gór Izerskich · Nowy AuRun na wiosnę

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: blokady skrzyni biegów plomby gwarancyjne drabiny jezdne sprzątanie Wrocław