ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Góry w drodze na księżyc

Napisany: 2024-03-16

Góry w drodze na księżyc

Występ duetu Kermani-Gentili w Miejscu pamięci Stalag VIII A

BERGE UNTERWEGS ZUM MOND / GÓRY W DRODZE NA KSIĘŻYC - koncert w święto pokoju

Od ponad dekady prezentują najsłynniejsze utwory na klarnet i fortepian. Dwie instrumentalistki sięgają po nowatorskie programy i perełki muzyczne mniej znanych kompozytorek i kompozytorów. Program Berge unterwegs zum Mond (pol. Góry w drodze na księżyc) jest efektem eksploracji muzyki polskiej i świata.
Występy duetu Kermani-Gentili są czymś więcej niż koncertami. Mają zwrócić uwagę na bogatą kulturę Polski, by ukazać jej wpływy w Niemczech. Są pogłębieniem i połączeniem różnych nurtów sztuki poprzez uniwersalny język — muzykę.

W programie Góry w drodze na księżyc znalazły się utwory Lutosławskiego, Chopina i Pendereckiego, a także specjalnie skomponowany z tej okazji utwór Magdaleny Buchwald i wraz z trzema innymi prawykonaniami utworów współczesnych kompozytorek polskich — będzie bogatym repertuarem.
Ponadto strona muzyczna wzbogacona jest poezją. Ze sceny popłyną wiersze noblistki Wisławy Szymborskiej oraz Tomasza Różyckiego.

Poza Berlinem, Hamburgiem i Karlsruhe koncert odbędzie się w Miejscu Pamięci STALAG VIII A8 maja '24, o godz. 17 przy ul. Jeńców Stalagu VIII A 1 w podzgorzeleckich Koźlicach.

(od lewej:) Alba Gentili-Tedeschi i Kymia Kermani (źródło: FPEK)

Duet Kermani-Gentili

  • Kymia Kermani, klarnet
  • Alba Gentili-Tedeschi, fortepian
  • Zuzanna Thoma, moderacja
  • Natalie Wasserman, dramaturgia

Bilety

Wsparcia duetowi udzieliło Federalne Ministerstwo Kultury i Mediów (BKM), Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Ilse oraz dr. Horsta Ruscha.

Duo Kermani-Gentili

Górnołużycka sala koncertowa znajdzie się na trasie duetu rozpoznawalnego w Europie już w maju (źródło: FPEK)

„Artystki zachwycają: ich gra charakteryzuje się precyzją i klarownością, najpiękniejszymi barwami dźwięku, a także niezbędną melancholią w Romanze i szalonym temperamentem w dzikiej części finałowej. A przy tym znakomitą techniką".

— Jürgen Scharf, Die Oberbadische, 4 kwietnia '23

Kymia Kermani — klarnecistka oraz Alba Gentili-Tedeschi — pianistka, spotkały się w Berlinie w 2012 roku. Wielokrotnie nagradzane artystki łączy pęd do pracy na wysokim poziomie i układania ciekawych programów. Wydały dwa albumy, docenione przez prasę i publiczność. Pierwsza płyta Ode to Rhapsody, wydana w listopadzie '18 roku przez lipską wytwórnię GENUIN, prezentuje cztery światowe pierwsze nagrania.
O ich najnowszym albumie Invocation (wrzesień '22, Salto Records), prezentującym utwory europejskich kompozytorek od okresu romantyzmu do współczesności, magazyn muzyczny RONDO napisał: „Holenderka i Włoszka stworzyły różnorodny program, oddając głos wielu kompozytorkom, które do dziś pozostają w cieniu swoich kolegów”.

Najnowszej płyty duetu Kermani-Gentili INVOCATION można posłuchać także w serwisach strimingowych (źródło: FPEK)

Kymia Kermani i Alba Gentili-Tedeschi są aktywne nie tylko jako kameralistki, ale także solistki. Obie grały już z renomowanymi orkiestrami: Royal Philharmonic Orchestra London oraz West Eastern Divan Orchestra. Występowały m. in. w Staatsoper i Komische Oper w Berlinie. Razem Kermani i Gentili występują regularnie w całej Europie. Duet miał także dwa udane koncerty promujące album Invocation w berlińskim Konzerthaus Berlin i hamburskiej Laeiszhalle.

Źródło: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura

Tagi: · koncert · obozy jenieckie · Zgorzelec

Linki: · Pamięć o wojnie bez pieniędzy · www.fpek.pl · www.duo-kermani-gentili.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław