ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Historia Szklarskiej Poręby

Napisany: 2011-03-21

Historia Szklarskiej Poręby

"Szklarska Poręba. Monografia historyczna" autorstwa Ivo Łaborewicza i Przemysława Wiatera to długo wyczekiwana pozycja wydawnicza

Okładka monografii historycznej Szklarskiej Poręby

Ukazała się zaledwie kilka dni temu, a już wzbudziła wielkie zainteresowanie. Nic dziwnego. Wszak nazwiska autorów – znanych z najwyższej próby publikacji nt. Szklarskiej Poręby i Sudetów Zachodnich – dają pewność, że to będzie lektura arcyciekawa i niezwykle pouczająca.

Książka składa się z dwóch zasadniczych części: opisujących miejscowość do i od 1945 roku. Została bogato zilustrowana historycznymi rycinami i zdjęciami.
To kompendium wiedzy o wyjątkowo bogatej w historię gminie, która przez wieki miała ogromną żywotność, a współcześnie jest miastem przyciągającym liczne zastępy turystów.

Autorzy zadbali, aby czytelnik zapoznał się z dziejami Pisarskiej Poręby od jej początków: śladami po Walonach, początkami i artystycznym rozkwitem szklarstwa, a także by poznał fenomen kolonii artystycznych pisarzy i malarzy (z laureatem Nagrody Nobla – Gerhartem Hauptmannem na czele). Wiele uwagi poświęcają również gwałtownemu rozwojowi turystyki i sportów zimowych.

Część traktująca o powojennej Szklarskiej Porębie zawiera liczne dokumenty, ukazujące sposób zagospodarowania miasta przez ludność polską, niemal do dziś.

Martwi nieco niski nakład "Monografii..." – 2000 egzemplarzy rozejdzie się błyskawicznie. Oby tylko dodruki pojawiały się prędko i na bieżąco.

Książka będzie dostępna w sprzedaży przede wszystkim w Księgarni Regionalnej AD REM (Jelenia Góra, ul. Okrzei 12 oraz w księgarni internetowej), w księgarni LIBRA w Szklarskiej Porębie oraz w pozostałych księgarniach subregionu. Cena – ok. 70-80 zł.

Szklarska Poręba. Monografia historyczna

Ivo Łaborewicz · Przemysław Wiater

Wydawca: Związek Gmin Karkonoskich z siedzibą w Bukowcu 2010 r.
Skład i łamanie: Wydawnictwo "ADREM" Regina Chrześcijańska w Jeleniej Górze
Nakład: 2000 egzemplarzy
Stron: 544 + wkładka ze zdjęciami kolorowymi

Arkadiusz Lipin

Tagi: · Szklarska Poręba · Walończycy · szklarstwo

Linki: · Historia to nie apteka · Pierwszy spacer Szlakiem Walońskim · Biała Dolina

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Egipcie wczasy w Grecji sprzątanie Wrocław