ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Książnica Izerska  » Czeski Forrest Gump

Napisany: 2011-09-15

Czeski Forrest Gump

Pomiędzy ziemią a niebem, w hotelu - cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami

Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypadłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wyróżnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury...

Grandhotel nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury - twórczości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego. W oryginalny sposób łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwudziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Autor nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce. Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera.

Historia Fleischmana powstała na potrzeby filmu Grandhotel (2006) w reż. Davida Ondříčka (autora m.in. kultowych Samotnych). Książka nie jest scenariuszem literackim, ani film nie stanowi adaptacji powieści. Jednak zarówno w filmie, jak i w powieści wciąż pozostajemy w tym samym świecie pełnym ludzkich emocji.

O książce napisali

"Trochę zazdroszczę tym, którzy tę historię mają przed sobą. Że zatopią się w opowieść Fleischmana, że weźmie ich z sobą. Oprowadzi po niezwykłym miejscu i, nie pytając się o zgodę - zabierze w chmury."
Mariusz Surosz, autor Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

"Jaroslav Rudiš poprzez bohaterów swoich opowieści w poetycki, a nawet magiczny, przybliża genius loci miast, które pokochał."
Petr Fischer, Hospodářské noviny

"Grandhotel jest najbardziej poruszającą (…) książką od bardzo dawna, bezpretensjonalną, jak to tylko możliwe."
Carsten Klook, Zeit Online

"Czeski Forrest Gump."
Jitka Grafová, idnes.cz

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš podczas Miesiąca Czytania Autorów 2015 (fot. Rafał Komorowski)

Jeden z najpopularniej­szych czeskich autorów młodego pokolenia (ur. 1972), laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Mieszka i pracuje w Lomnicy nad Popelką, Pradze i Lipsku. Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). Następnie pojawiły się powieści: Grandhotel (2006), Potichu (Po cichu, 2007) i Konec punku w Helsinkách (Koniec punku w Helsinkach, 2010). Znany jest również jako dramatopisarz, jego sztuki wystawiane są zarówno w Czechach, jak i za granicą. Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla, którego czytelnicy mają szansę poznać dzięki powieści graficznej (Alois Nebel, Zin Zin Press, 2007), cyklowi komiksów w prasie i filmowi animowanemu (w przygotowaniu). Okazjonalnie występuje z zespołami muzycznymi U-Bahn i The Bombers. Co miesiąc występuje w Praskim Teatrze Archa w literackim kabarecie EKG, który stworzył z poetą i prozaikiem Igorem Malijevskim.

Grandhotel. Powieść nad chmurami
Jaroslav Rudiš

  • Format: A5
  • liczba stron: 240
  • Rok wydania: 2011
  • Wyd. Good Books

Książkę wydało wydawnictwo Good Books z Wrocławia posiadające na swej półce również innych autorów zza południowej granicy, prezentowanych w serii Czeskie Opowieści. Z pewnością warto śledzić Dobre Książki, bo nie brakuje im fantazji i wydawniczej odwagi.

(red.)

Linki: · Ješted · www.goodbooks.pl · www.liberec.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław