ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Ostatnia wystawa - początek trasy rowerowej

Napisany: 2011-10-09

Ostatnia wystawa - początek trasy rowerowej

W Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej 4 października br. odbyło się spotkanie poświęcone koncepcji ścieżki rowerowej na szlaku dawnej Kolei Izerskiej

Tory Kolei Izerskiej w okolicy Jindřichovic p. Smrkem (źródło: SpotkaniePolskoCzeskie.eu)

Spotkanie zostało zorganizowane podczas ostatniej ekspozycji objazdowej wystawy "Dziś i Jutro z Wolimierza do Jindřichovic", prezentującej koncepcje zagospodarowania turystycznego nasypu zlikwidowanej kolei łączącej Czechy ze Śląskiem.
Koncepcje zaprezentował Maciej Stadniczuk z zielonogórskiego Stowarzyszenia "Rowerem do przodu".
W spotkaniu wzięli udział m.in. burmistrz Leśnej Jan Surowiec, Pavel Novotny, z-ca burmistrza Mirska Jan Zawilski oraz sekretarz Gminy Świeradów-Zdrój Sylwia Błaszczyk, a reprezentowała Agnieszka Mucha. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych: LGD Partnerstwo Izerskie, "Lunaria" z Jindřichovic pod Smrkem, Stowarzyszenie Wolimierz, Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie, stowarzyszenie Unia Izerska. Wszyscy uczestnicy deklarowali chęć udziału w projekcie i rozpoczęcie działań związanych z rozpoczęciem budowy drogi rowerowej z Jindřichovic pod Smrkem do Stacji Wolimierz. W przyszłości szlak wydłużony zostałby o odcinki przez Mirsk do Świeradowa-Zdroju oraz do Gryfowa, wzdłuż dawnego połączenia kolejowego.

Spotkanie poświęcone koncepcji ścieżki rowerowej na szlaku dawnej Kolei Izerskiej (fot. Unia Izerska)

Uczestnicy dostrzegają korzyści płynące dla regionu z trasy rowerowej po nasypie kolejowym, który nie jest wykorzystany. Trasa rowerowa stanie się zapewne dużą atrakcją dla turystów. W okolicy działają już szlaki singltrek dla wytrawnych rowerzystów, a trasa po dawnych torach Kolei Izerskiej byłaby doskonałym uzupełnieniem tej sieci, odpowiednim dla rodzin z dziećmi. Pierwsze kroki do realizacji projektu zostały już podjęte - gminy prowadzą rozmowy z PKP odnośnie przekazania gruntów.

Towarzyszącą spotkaniu wystawę zdjęć i wizualizacji "Dziś i Jutro z Wolimierza do Jindřichovic" można oglądać do 18 października 2011 r. w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej przy ul.Świerczewskiego 5a.

Konstancja Uniechowska, Unia Izerska

Tagi: · trasy rowerowe · rower · koleje

Linki: · Dawna-dzisiejsza Kolej Izerska · Kolej na Wystawie · Jak to w Mirsku z kolejami bywało · www.spotkaniepolskoczeskie.eu · www.uniaizerska.org

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław