ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Jak dobrze pracować za darmo i świadomie

Napisany: 2011-10-11

Jak dobrze pracować za darmo i świadomie

W niemal zimowej scenerii Jakuszyc, w Gospodzie Granicznej "BOMBAJ", Towarzystwo Izerskie z Orla, w partnerstwie ze stowarzyszeniem Jizerky Pro Vás z Kořenova, zorganizowało weekendowe szkolenie dla wolontariuszy

Dla aktywnych ludzi czas na dokształcanie to przeważnie popołudnia lub weekendy. A nawet wówczas wzywa codzienność, np. telefony od mamy, od opiekującego się gorączkującą pociechą ojca... Momentami prezentacje i wykłady stawały się wymianą doświadczeń i poglądów. Czasem burzliwymi dyskusjami. Ale taki jest często wolontariat - spontaniczny, nie zważający na konieczność formalnego zabezpieczenia prawnego statusu dwóch stron umową o pracę wolontariacką. Uczyliśmy się więc wzajemnie, jak sprawnie organizować pracę wolontariuszy, jak tworzyć w ramach realizowanych projektów warunki dla udziału wolontariuszy. Na dzisiejszym rynku pracy to niekiedy jedyna możliwość zdobycia profesjonalnego doświadczenia.

Ale skąd w ogóle pomysł na szkolenie o wolontariacie?

2011 to EUROPEJSKI ROK WOLONTARIATU. Mówiliśmy więc o nowych możliwościach i nowej perspektywie. A wygląda ona trochę inaczej niż nagabujący nas na ulicy z puszką na datki wolontariusz. O ustawowych prawach i obowiązkach osób wykonujących pracę wolontariacką i instytucji z niej korzystających mówiła trenerka Marzena Czarnecka.

W marcu br., w tej samej Gospodzie Granicznej "BOMBAJ" blisko 30 organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji oraz przedsiębiorców z Polski i Czech podpisało DEKLARACJĘ IZERSKĄ.
Mamy ambicję wspólnie organizować w Górach Izerskich różne przedsięwzięcia - m. in. umożliwiające udział polskich i czeskich wolontariuszy. Profesjonalistów.

Obok działań w formule spotkań, warsztatów, informatorów i komunikatorów przeprowadzimy również na przełomie listopada i grudnia IZERSKĄ GALĘ WOLONTARIATU 2011. Izerską czyli polsko-czeską. Podczas szkolenia rozmawialiśmy także o organizacji tego przedsięwzięcia. Również pod kątem udziału w nim jego uczestników. A byli nimi wolontariusze organizacji pozarządowych oraz pracownicy instytucji publicznych korzystający z pracy wolontariackiej ze Szklarskiej Poręby, Kamiennej Góry, Świdnicy i Rębiszowa.

W najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 października) odbędzie się kolejne spotkanie szkoleniowe. Planów przedsięwzięć i pracy na polsko-czeskim pograniczu jest wiele. Część będzie wykonywana przez wolontariuszy. Powinny być to działania na profesjonalnym poziomie - ich efekty będą wówczas trwalsze.

Zbyszek Mądzelewski, Towarzystwo Izerskie

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu "FORUM IZERSKIE - polsko-czeska współpraca międzysektorowa - praktyczny wymiar partnerstwa", współfinansowanego przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu Forum Polsko-Czeskie wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich.

Linki: · Darmowe szkolenie wolontariuszy w Górach Izerskich

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław