ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Chłodne Babie Lato

Napisany: 2011-10-11

Chłodne Babie Lato

Pogoda nie zdradzała "Babiego Lata". Mimo to młodzi górołazi postanowili spędzić sobotę 8 października 2011 r. w górach. Trzy rajdy zorganizowane w Górach Izerskich były wystarczającym powodem, by wyjść z domu

Wędrówki z fraszką na trasie rajdu (fot. Teresa Fierkowicz)

Deszcz, śnieg i porywisty wiatr nie zachęcały do pieszych wycieczek, ale prawdziwi turyści nie dali za wygraną i wyruszyli na szlaki. Wśród nich 30-osobowa grupa członków SKKT PTTK "Świeradowskie Orły", która uczestniczyła w XXXIII Rajdzie "Babie Lato" na trasie nr 6 Ochrony Przyrody.

Etap rajdu zorganizowanego przez Oddział PTTK "Ziemi Lwóweckiej" w Lwówku Śląskim, wiódł szlakiem znakowanym kolorem żółtym od Zakrętu Śmierci na Wysoki Kamień, następnie zejście GSSem im. M. Orłowicza do Szklarskiej Podręby. Trasa bardzo ciekawa pod względem walorów widokowych, przyrodniczych i łatwa do przejścia dla dzieci i dorosłych. Szlak urozmaicają tablice projektu "Wędrówki z fraszką" znajdujące się na trasie (Zakręt Śmierci, Dzwonnica, Wysoki Kamień, Podejście pod Wysoki Kamień). Są częścią Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej przebiegającej przez najciekawsze atrakcje Szklarskiej Poręby przybliżającej twórczość Jana Sztaudyngera.

"Świeradowskie Orły" przed schroniskiem na Wysokim Kamieniu (fot. Teresa Fierkowicz)

Podczas marszu zespoły nie tylko poznawały walory przyrodnicze i turystyczne Sudetów Zachodnich, ale uczestniczyły w konkursach: turystyczno-krajoznawczym, znajomości roślin i zwierząt chronionych, rozpoznawania drzew i krzewów, oraz umiejętności posługiwania się mapą i kompasem. Nagrodą za trudy wędrowania była gorąca herbata i domowego wypieku jabłecznik w schronisku na "Wysokim Kamieniu", gdzie można odpocząć i nabrać siły do dalszej wędrówki np. do Świeradowa-Zdroju.

W oczekiwaniu na obiad... (fot. Teresa Fierkowicz)

Schodząc do Szklarskiej Poręby, na szlaku spotykaliśmy inne grupy rajdowe, studenckie i turystów indywidualnych, którzy pomimo trudnych warunków atmosferycznych wybrali wędrowanie, a nie telewizor w domowym zaciszu.
Tego dnia w Górach Izerskich, na Pogórzu Izerskim oraz w Karkonoszach odbywały się jeszcze 2 rajdy. VI Ogólnopolski Rajd Geologiczny Młodzieży Szkolnej "Góry Izerskie - 2011" zorganizowanego przez Oddział PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze i Studenckie Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz XIII Międzynarodowy Rajd Górski Euroregionu NYSA "Karkonosze 2011", zorganizowany przez Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu

... i po obiedzie (fot. Teresa Fierkowicz)

Podsumowanie Rajdu "Babie Lato" i wręczenie nagród zwycięskim drużynom odbyło się w Szklarskiej Porębie, skąd wróciliśmy autokarem do Świeradowa-Zdroju planując kolejne wycieczki i przeżywając piękno, które nas otacza.

Teresa Fierkowicz, "Świeradowskie Orły"

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych drukarki do kodĂłw kreskowych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław