ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Praktyka w Saksonii

Napisany: 2011-10-13

Praktyka w Saksonii

Uczniowie dolnośląskich szkół rolniczych z Legnicy, Bożkowa, Mokrzeszowa, Jeleniej Góry i Bolkowa uczestniczą we wrześniu i październiku 2011 r. w zagranicznych praktykach zawodowych w Saksonii

(fot. Małgorzata Djabri, Stowarzyszenie P-ZFST "Pogranicze")

Bezpłatne wyjazdy do Niemiec młodych adeptów rolnictwa i architektury krajobrazu zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" z Lubania oraz niemiecką organizację Sächsisches Landeskuratorium Ländlicher Raum e.V. z Miltitz. Całość przedsięwzięcia dofinansowała Unia Europejska i Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Od 12 do 30 września tego roku na praktyce rolniczej w Saksonii przebywała 14-osobowa grupa młodzieży z dwóch dolnośląskich szkół rolniczych. Praktykanci wybrani zostali w drodze rekrutacji wśród uczniów Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Legnicy (8 osób) i Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich w Bożkowie (6 osób). Przez pierwsze dwa tygodnie uczniowie zapoznawali się z saksońskim systemem kształcenia praktycznego, korzystając z nowoczesnej bazy szkoleniowej oraz bogatego doświadczenia zawodowego pracowników Pozazakładowego Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Köllitsch. Podczas ostatniego tygodnia praktyk młodzież wzięła czynny udział w  pracach na terenach  kilku gospodarstw rolniczych w Saksonii. Urozmaicony program praktyk, uzupełniony ofertą spędzania wolnego czasu, nie tylko zwiększył zakres umiejętności praktycznych młodzieży, ale też zapewnił im wiele wrażeń. Codzienne kontakty z Niemcami pozwoliły ćwiczyć w praktyce język niemiecki.
 

(fot. Małgorzata Djabri, Stowarzyszenie P-ZFST "Pogranicze")

W poniedziałek 10 października do Saksonii udała się kolejna 14-osobowa grupa praktykantów z Polski. Tym razem są to uczniowie 3 szkół średnich o kierunku architektura krajobrazu: Zespołu Szkół Agrobiznesu im W. Witosa w Bolkowie, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Jeleniej Górze i Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. W. Witosa w Mokrzeszowie. Młodzież pozostanie w Saksonii do 28 października.
 
Wyjazdy polskich praktykantów do Niemiec zorganizowane zostały w ramach projektu: "Międzynarodowa specjalistyczna praktyka z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa dla uczniów szkół zawodowych i specjalistycznych z Dolnego Śląska w Saksonii", realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Małgorzata Djabri, Stowarzyszenie P-ZFST "Pogranicze"

Linki: · Jak DZIAŁAĆ EKOLOGICZNIE? · www.pogranicze-csb.home.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: suknie ślubne Wrocław wczasy w Egipcie drabiny jezdne sprzątanie Wrocław