ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Podróż w przeszłość Gór Izerskich

Napisany: 2011-10-20

Podróż w przeszłość Gór Izerskich

Wydawca książki izerskiej o mapach, kamieniach i wodzie tym razem prezentuje album fotograficzny, który przeniesie nas w przeszłość Gór Izerskich

Okładka albumu JIZERSKÉ HORY na starých diapozitivech

Po książkach ze starymi diapozytywami Karkonoszy (2002, Jan Luštinec, Roman Karpaš: Krkonoše pohledem Jana Buchara a Josefa Vejnara) i Czeskiego Raju (2007, Jana Scheybalová, Roman Karpaš: Český ráj na starých diapozitivech) ukazuje się trzecia książka z tego cyklu. Tym razem poświęcona Górom Izerskim - JIZERSKÉ HORY na starých diapozitivech (GÓRY IZERSKIE na starych diapozytywach). Od poprzednich różni się tym, że reprodukowane diapozytywy są kilka dziesięcioleci młodsze. Pochodzą z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Jednak ich dokumentalna wartość nie jest wcale mniejsza. W Górach Izerskich czas upływał znacznie szybciej - przez imisję zanieczyszczeń te góry "zestarzały" się przedwcześnie. Wiele miejsc wygląda dziś zupełnie inaczej niż półwieku temu. Liczne zmieniły się nie do poznania. Nawet świadkowie z tamtych lat będą zaskoczeni tym, jak Góry Izerskie wyglądały przed zaledwie półwieczem, w epoce starych i zdrowych lasów, kiedy człowiek mógł jeszcze godzinami błądzić samotnie po stokach między skałami. W albumie nie brakuje, dziś już historycznych, niektórych pomniczków, myśliwskich chat i torfowisk.

Książka prezentuje ponad 220 reprodukcji barwnych diapozytywów, które obejmują niemal całe pasmo Gór Izerskich. Nie brakuje też zbiorów z polskiej strony, pomimo problemów z przekraczaniem granicy, jakie stwarzały ówczesne władze obu państw. Album przedstawia wybór najlepszych, z ponad ośmiuset fotografii, z których wiele jest unikatowych. To zasługa autora diapozytywów, który jest zarówno pierwszorzędnym znawcą całych gór, lecz także pisarzem potrafiącym swe doświadczenie przekazać w atrakcyjnej formie. Niektóre fotografie zawierają wiele, jeszcze niepublikowanych, szczegółów i ciekawostek. Doceni je niejeden miłośnik Gór Izerskich.

Odgadnijcie co przedstawia powyższy diapozytyw.
Odpowiedź, skąd zdjęcie wykonano i co przedstawia, napiszcie na kartkę ze swym nazwiskiem i wrzućcie w trakcie wieczora do przygotowanej skrzynki.
Na koniec prezentacji zwycięzca konkursu zostanie nagrodzony książką!

Równowaga między zawartością graficzną i tekstową zapewnia, że każdemu książka sprawi wiele przyjemności. Na końcu dołączony jest nieoficjalny portret Miloslava Nevrlého, pióra jego długoletniego przyjaciela i współpracownika, pisarza Miloša Zapletala.

Książka jest już w sprzedaży. Jej promocja odbędzie się we wtorek, 25 listopada 2011 o godz. 1930 w sali Eksperymentalnego Studia w libereckich Lidových sadach.

Książka powstawała w przyjaznej i twórczej atmosferze i Wydawca chciałby, aby choć jej odrobina, przeniosła się na uczestników spotkania. Dlatego też na wieczór zaproszono znawców Gór Izerskich, którzy będą wspominać swe własne doświadczenia z różnych miejsc umiłowanych gór. Zaproszenie, oprócz autora Miloslava Nevrlého, przyjęli: Blažena Hušková, Otokar Simm, Siegfried Weiss, Pavel Vonička oraz Herbert Endler. Do dyskusji mogą oczywiście dołączyć przybyli goście...

Podczas wieczora autorskiego książka dostępna będzie w cenie promocyjnej.

JIZERSKÉ HORY na starých diapozitivech

  • Miloslav Nevrlý, Roman Karpaš
  • pełno kolorowa, 132 stron, format 21 × 23 cm, twarda okładka
  • cena detaliczna 495 Kč
  • wydawca: Roman Karpaš RK (Nakladatelství RK)
  • karpas@volny.cz
  • www.nakladatelstvirk.com

red., na podst. noty wydawniczej

Linki: · GÓRY IZERSKIE - o mapach, kamieniach i wodzie · www.nakladatelstvirk.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie drabiny jezdne wczasy w Grecji sprzątanie Wrocław