ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Sztuczny śnieg na Magistrali

Napisany: 2011-12-01

Sztuczny śnieg na Magistrali

Jizerská Magistrála, w sezonie zimowym oferuje ponad 170 km tras narciarskich, z których każdej zimy korzysta 600 000 narciarzy. W tym roku operator, Jizerská o.p.s., przygotował dla narciarzy kilka nowości

Poszerzona część Magistrali Izerskiej w kierunku od stadionu do Buku (źródło: Jizerská o.p.s.)

Największym udogodnieniem jest dostosowanie wąwozu nad stadionem w Bedřichově. Przy pomocy państwowego przedsiębiorstwa Lasy Republiki Czeskiej poszerzony został odcinek pierwszego kilometra nad stadionem w kierunku Buka. Dotychczas Magistrala wiodła bardzo wąskim, a zarazem uczęszczaną trasą. W sezonie zimowym przebiega tędy 200 000 narciarzy. Poszerzenie powinno zwiększyć bezpieczeństwo narciarzy. Częściowo zmieniono również przesiekę pod linią wysokiego napięcia na odcinku zbiornik Bedřichov - Hájovna - Magistrála. To daje nowe możliwości poprowadzenia trasy w okolicy stadionu narciarskiego w Bedřichově.

Lasy ČR pomogły Magistrali również rekonstrukcją tzw. Nowej Drogi (Nova cesta) na odcinku od skrzyżowania Vládní aż do dopływu Černéj Nisy. Droga po zeszłorocznej powodzi była w złym stanie i przygotowanie trasy na tym odcinku w ubiegłym sezonie było możliwe tylko przy dużej ilości śniegu. Naprawa mostu, odnowienie brzegu i 2 km nowej nawierzchni drogi wydatnie ułatwi utrzymanie trasy narciarskiej na wysokim poziomie. Ponadto wycięto samosiejki wzdłuż wielu odcinków tras, tak aby zapewnić wygodny przejazd nie tylko narciarzom, ale także skuterom śnieżnym.

Obecny stan przesieki "Hájovna - Magistrála" (źródło: Jizerská o.p.s.)

Wśród kolejnych nowości warto wymienić podłączenie systemu naśnieżania . Umożliwi na naśnieżanie tras wokół Bedřichova. Realizacja systemu była wspierana przez Liberecký kraj. Najpierw została zamontowana pompa niezbędna do nawodnienia, a w tym roku podłączono cały system.

Aby ślady mogły być utrzymane w obecnej długości i jakości, Jizerská o.p.s. musi rocznie zebrać aż 5 milionów koron. Ważną część tej kwoty stanowią wkłady z budżetów gmin, miast i Libereckiego kraju oraz wielu sponsorów. Ale darczyńcą może zostać nawet pojedynczy narciarz . Dlatego nie wahajcie się i wpłaćcie na Magistralę dowolną sumę przy pomocy karty kredytowej za pośrednictwem Internetu lub systemu PaySec. Dziękujemy!

30 grudnia 2011 r. odbędzie się IV Izerski Nocny Maraton Świetlny. To wyścig nocny, który tradycyjnie odbywa się w Bedřichově. A stronie internetowej www.jnlm.cz są już opublikowane program oraz formularz zgłoszenia. Wszyscy zainteresowani powinni dokonać rejestracji z wyprzedzeniem przez Internet ze względu na niższe wpisowe (250 - 400 CZK).

red. na podst. materiałów Jizerská o.p.s.

Tagi: · narty biegowe · trasy narciarskie · biegówki

Linki: · Na biegówki! · www.jizerskaops.cz · www.liberec.pl/Jizerská_magistrála_Magistrala_Izerska_g,8,a,62.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: kody kreskowe wczasy w Egipcie drabiny jezdne sprzątanie Wrocław