ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Narty  » Na ślizgach tropami cietrzewia

Napisany: 2011-12-29

Na ślizgach tropami cietrzewia

Po kilku latach dyskusji i przygotowań powstała nowa trasa narciarska łącząca Stóg Izerski i Jakuszyce - Szlak Cietrzewia

Rozdroże pod Cichą Równią - skrzyżowanie Szlaku Cietrzewia z trasami

Rozdroże pod Cichą Równią - skrzyżowanie Szlaku Cietrzewia z trasami BIEGU PIASTÓW (fot. nabiegowkach.pl)

Trop cietrzewia jest symbolem nowego szlaku

Trop cietrzewia jest symbolem nowego szlaku

Dla biegaczy narciarskich i turystów na śladówkach to trasa długo wyczekiwana.
Wreszcie będzie można przebiec przez całą środkową część polskich Gór Izerskich, z jej wyjątkowo atrakcyjnymi obszarami Doliny Izery. Szlak od Stogu Izerskiego do Izerskiej Łąki ("Hali") przebiega po tzw. Drodze Telefonicznej i Drodze Izerskiej przez Polanę Izerską, zaś od tego miejsca rozwidla się na 2 warianty. Bardziej płaski biegnie przez Kobylą Łąkę i Stację Turystyczną ORLE do Jakuszyc. Drugi, przez wąwóz Jagnięcego Potoku i Rozdroże pod Cichą Równią zmierza do Jakuszyc Dolnym Duktem Końskiej Jamy - jest nieco bardziej zróżnicowany wysokościowo. Oba warianty mają zbliżoną długość: ok. 19 km przez Orle i ok. 18 km przez Rozdroże pod Cichą Równią.
Na Szlaku Cietrzewia będzie można się poruszać w obu kierunkach, jednak na północnym odcinku, ze Stogu do Orla i do styku z trasami "Biegu Piastów", ślad będzie założony przez skutery śnieżne, a więc tor będzie pojedynczy, bez możliwości jazdy stylem łyżwowym.

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez ST ORLE (opr. red. na podstawie Google Earth)

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez ST ORLE (opr. red. na podstawie Google Earth)

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez Rozdroże pod Cichą Równią (opr. red. na podstawie Google Earth)

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez Rozdroże pod Cichą Równią (opr. red. na podstawie Google Earth)

Trasa przez Dolinę Izery do Jakuszyc będzie atrakcyjna zwłaszcza dla narciarzy przyjeżdżających w Góry Izerskie z kierunku północnego. Do tej pory, chcąc pobiegać, musieli okrążać góry Drogą Sudecką, i nadkładać wiele kilometrów przez Szklarską Porębę, by dotrzeć do Jakuszyc - czasem mocno zatłoczonych. Od tej pory, aby dostać się do środkowej części Gór Izerskich i dalej pobiec aż do Jakuszyc i przez mostek na Izerze do Czech - narciarze będą mogli wyruszyć koleją gondolową na Stóg Izerski ze Świeradowa.

Szlak Cietrzewia (źródło: Wydawnictwo Turystyczne PLAN)

Szlak Cietrzewia (źródło: Wydawnictwo Turystyczne PLAN)

Do pełni szczęścia przydałby się jeszcze transport skibusami kursującymi pomiędzy oboma stacjami narciarskimi w Świeradowie i Jakuszycach,. Dzięki temu turyści na nartach mogliby wrócić do punktu startu. Powrót o własnych siłach nową trasą dla wielu będzie niemożliwy. Już choćby połączenie busami dolnej stacji kolejki SKI&SUN pod Stogiem Izerskim z Białą Doliną w Szklarskiej Porębie byłoby znacznym ułatwieniem. Można bowiem tu dobiec na nartach lub dojechać szynobusem z Jakuszyc.
Ale to frekwencja i potrzeba narciarzy pokaże czy takie połączenie transportem zbiorowym będzie opłacalne.

Obsługę techniczną Szlaku Cietrzewia na poszczególnych odcinkach północnej części trasy zapewnią Sławomir Polański z Chatki Górzystów i oraz SKI&SUN - operator kolei gondolowej na Stogu Izerskim.
Oznakowaniem trasy w terenie zajął się Stanisław Kornafel ze Stacji Turystycznej ORLE. Kierowane przez niego Towarzystwo Izerskie było jednym z inicjatorów nowej trasy.

Spacerowa trasa Jakuszyce-Orle

Spacerowa trasa Jakuszyce-Orle

Bieżącymi kosztami utrzymania trasy podzieliły się gminy Mirsk i Świeradów-Zdrój, Stacja Turystyczna ORLE oraz SKI&SUN. Promocją zajęli się gospodarze terenu, a więc Nadleśnictwa Świeradów i Szklarska Poręba. Lasy Państwowe odpowiadały również za formalną stronę wytyczenia trasy, a więc wystarały się o zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz przygotowały drogi po których przebiega nowa trasa.
Ciężar organizacyjny przyjęli na siebie również: Towarzystwo Izerskie, schronisko Chatka Górzystów, Stowarzyszenie "Bieg Piastów" oraz Andrzej Malicki.

Trasy biegowe na ZAJĘCZNIKU - miejska alternatywa dla tras wysoko w górach

Trasy biegowe na ZAJĘCZNIKU - miejska alternatywa dla tras wysoko w górach

Kolejną nowością dla biegaczy narciarskich w tym sezonie będą trasy jakie Gmina Świeradów przygotowała także w mieście. Wykorzystanie leśnych dróg na Zajęczniku, łatwo dostępnej i świetnie znanej kuracjuszom górze, będzie doskonałą alternatywą dla tras górskich. Zwłaszcza dla rozpoczynających przygodę z biegówkami. Mieszkańcy kurortu i przybysze, którzy nie będą mieli ochoty na wyjechanie wysoko w góry, by pobiegać znajdą tutaj siatkę tras o łącznej długości 10 440 m, z dostępem wprost z miejskich ulic. Dwa z punktów wejścia na trasy, na ulicach Strażackiej i skrzyżowaniu Polnej z Cichą, znajdują się zaledwie kilkadziesiąt metrów od ośrodka narciarstwa zjazdowego SKI&SUN na Stogu Izerskim.

Po uruchomieniu Szlaku Cietrzewia i tras na Zajęczniku nie ma raczej wątpliwości, że Góry Izerskie są najlepiej przygotowanym dla biegaczy narciarskich miejscem w Polsce. Kolejne 30 km tras, ciekawych krajobrazowo, z łatwym dostępem i o urozmaiconej trudności powinno prędko zostać docenione przez narciarzy klasycznych.
Jeśli w odpowiedzi na tę ofertę, równie atrakcyjną zapewni sektor prywatny w zakresie gastronomii, serwisu narciarskiego i wypożyczalni sprzętu oraz innych udogodnień, Świeradów-Zdrój wpisze się na mapę stacji narciarskich w Polsce o bogatej ofercie sportowo-rekreacyjnej.

Arkadiusz Lipin, współpraca nabiegowkach.pl

Tagi: · biegówki · trasy narciarskie · narty biegowe

Linki: · Biegaj na nartach · Na biegówki! · Nowy ślad cietrzewia · www.lkpsudety.eu · www.swieradowzdroj.pl · www.nabiegowkach.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie drabiny jezdne wczasy w Grecji sprzątanie Wrocław