ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Skoki, slalom i biegi na starych deskach

Napisany: 2012-01-02

Skoki, slalom i biegi na starych deskach

W tym roku po raz pierwszy do programu RETRO zawodów w Szklarskiej Porębie wprowadzono SKOKI narciarskie

Pomysłodawca RETRO festiwalu, dr Przemysław Wiater na stoku podczas V SLALOMU RETRO w Szklarskiej Porębie (fot. Andrzej Mateusiak)

Cykl imprez dla miłośników sportów zimowych w stylu RETRO zapoczątkowany przez historyka dra Przemysława Wiatera w 2004 r to już izersko-karkonoska tradycja. Fascynacja narciarską modą retro, doskonała organizacja zawodów i ich wyśmienita atmosfera, spopularyzowała imprezę na całą Polskę. W tym roku dotychczasowy dwubój - slalom i bieg - został rozszerzony o kolejną narciarską dyscyplinę - skoki narciarskie RETRO.

Udział w zawodach może wziąć każdy - od przedszkolaka do weterana narciarstwa. Wszystkich uczestników łączy wyposażenie z minionych epok oraz dobry humor. Im starszy sprzęt i strój tym, większe szanse na zwycięstwo, a wszelkie nowoczesne sportowe technologie są ignorowane.

Program Ski Retro Festiwalu

11 stycznia 2012
RETROBAŁWANKI. Przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę, od godz. 1200 do 1400, przedszkolaki z Polski i z Czech wrócą do zabaw z początków XX wieku. Towarzyszyć im będą Duch Gór i Wiła Izerina i postacie z dawnych kreskówek. Wszystko przy polskich i czeskich muzycznych hitach dla dzieci.

styczeń, luty i marzec 2012 r.
Wystawa plenerowa "Początki sportów zimowych w Karkonoszach i w Górach Izerskich".
Na Skwerze Radiowej Trójki zostaną wystawione unikatowe pocztówki i zdjęcia z końca XIX i początków XX wieku. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 stycznia godz. 1700, a urozmaiceniem będzie ognisko, walońskie pochodnie, ciepły poczęstunek i stylowa muzyka.

14 stycznia 2012
DWUBÓJ RETRO czyli slalom i skoki RETRO. Pod hasłem Precz z Plastikiem ! tradycyjny slalom na starych deskach w strojach "z epoki" i po raz PIERWSZY - SKOKI narciarskie!
Zawodnicy oprócz pokonania slalomu będą musieli oddać skok na nartach starszych od siebie. Trudna sztuka, olbrzymie wyzwanie, a wszystko z przymrużeniem oka! Ocenie jury podana zostanie slalomowa prędkość, styl jazdy, styl skoku ale również RETRO ubiór i sprzęt narciarski.
Na szrenickiej nartostradzie "Puchatek" zapowiada się szalona zabawa!

Zapisy zawodników pod nr. tel. 757 173 614 lub przed zawodami, od godz. 1400 do 1500. Zabawa na stoku rozpocznie się o godz. 1500 od prezentacji uczestników zawodów, która będzie zarazem pokazem mody RETRO.
Następnie gwóźdź programu czyli slalom i skoki RETRO.
Atmosferę podgrzewać będą muzycy z zespołu Los Bandidos i ciepły poczęstunek. Na zakończenie oczywiście dekoracja zwycięzców, a po niej, ok. 1800 - puszczanie lampionów.

Pierwszy Obywatel Szklarskiej Poręby, burmistrz Grzegorz Sokoliński, podczas VIII BIEGU RETRO 19 marca 2011 r.

W drugiej połowie sezonu narciarskiego odbędzie się doroczne święto RETRO biegania na nartach wokół Stacji Turystycznej ORLE.

10 marca 2012
BIEG RETRO czyli zawody z duszą.
W tym biegu wygrywa każdy, kto po pokonaniu 3,5 km dobiegnie do mety w RETRO przebraniu i na RETRO sprzęcie. Obowiązuje RETRO motto Precz z Plastikiem !. Jak co roku każdy uczestnik dostanie doping ;) , a tłum kibiców na trasie i mecie będzie nagradzał wyczyny biegaczy oklaskami.
Zapisy uczestników pod nr. tel. 757 173 614 lub w dniu zawodów od godz. 900. START o godz. 1130.

BIEG IZERSKI czyli bez przesady z tym wyczynem!
Doroczne towarzyskie spotkanie miłośników Gór Izerskich i narciarstwa biegowego. Trzy pierwsze miejsca niekoniecznie są miejscami najlepszymi. Łyżwowa technika jazdy jest postrzegana jako szpanowanie przed pozostałymi uczestnikami zawodów, a na tego kto dobiegnie ostatni czeka niespodzianka.
Start biegu na 12 km o godz. 1230.

Przez cały czas imprezy gwarantowana jest wyśmienita zabawa przy ognisku z czeską muzyką w tle, a dla zawodników poczęstunek.
Izerskie bieganie ok. godz. 1500 zakończy dekoracja zwycięzców obu biegów.

Regulamin SKI RETRO FESTIWALU

Źródło: UM Szklarska Poręba

Już wkrótce, TYLKO U NAS! historia izerskiego i karkonoskiego narciarstwa w odcinkach (specjalnych) autorstwa Przemysława Wiatera.
Bogata w fakty i ciekawostki opowieść o początkach narciarskiej stolicy Śląska w Szklarskiej Porębie, ilustrowana wieloma unikatowymi fotografiami sprzed wieku.

Dawne narciarstwo w Karkonoszach i Górach Izerskich

Tagi: · trasy narciarskie · Szklarska Poręba

Linki: · Krótka historia pewnych zawodów · Precz z PLASTIKIEM ! · Lawirowali w starym stylu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Egipcie odżelaziacze sprzątanie Wrocław