ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Krótka historia pewnych zawodów

Napisany: 2011-02-07

Krótka historia pewnych zawodów

Niezwykłe retro-zawody narciarskie w mieście pod Szrenicą mają wieloletnią tradycję

Przemysław Wiater w retro-stroju po udanym zjeździe na deskach ze strychu (fot. Zygmunt Trylański)

Pomysł zrodził się przed kilku laty. Napisałem artykuł o początkach narciarstwa w Szklarskiej Porębie. Wymieniłem w nim pionierów karkonoskiego narciarstwa: Franza Pohla – założyciela i wieloletniego dyrektora huty "Józefiny", pisarzy Carla i Gerharta Hauptmannów, Wandę Bibrowicz – tkaczkę artystyczną, zwaną też od swego zamiłowania do nart "królową śniegu", Hendricha Adolpha – właściciela schroniska na Hali Szrenickiej i wielu innych. Było również o pierwszym po śląskiej stronie gór klubie narciarskim powstałym w 1900 r. w Szklarskiej Porębie, o jakże miłej memu sercu nazwie "Wichura", o orkiestrze, która przygrywała narciarzom podczas zawodów i o kończących je bankietach oraz wznoszonych hucznie toastach "Niech żyją narty !".
Zacząłem się baczniej rozglądać. Moją uwagę zwróciło "Ski-muzeum" w pobliskim Harrachovie, a szczególnie przypadkowo spotkani w Górach Izerskich Czesi wędrujący na retro nartach. A jednak dawne tradycje nie zaginęły!

Drżące łydki

Retro-zapeleńcy po Slalomie Retro w 2010 r. (fot. Zygmunt Trylański)

Pierwszy raz na starych, drewnianych nartach przejechałem na Puchatku slalom otwierając poważne, "plastikowe" zawody narciarskie "Turnieju Miast Radiowej Trójki" w styczniu 2004 r. Pamiętam, że bramek było wiele, a śnieg twardy i zmrożony. Wystartowałem z "duszą na ramieniu", linię mety minąłem na mocno trzęsących się nogach, ale slalom pokonałem bez upadku. Po prostu dawne narty nie miały kantów; stopa była tylko częściowo usztywniona, pięta luźna, a na zmrożonym, ubitym przez ratrak śniegu ślizgi jeździły jak chciały.

Regularne zawody w stylu retro zapoczątkował w marcu 2004 r. zorganizowany przez Towarzystwo Izerskie, w okolicach Stacji Turystycznej Orle, I Bieg Retro. Od tego czasu narciarskie zawody retro w Szklarskiej Porębie odbywają się corocznie. W 2006 r. Bieg Retro został rozszerzony o slalom i tak powstał I Izerski Dwubój Retro. Po kolejnych doświadczeniach organizację Slalomu Retro przejęło miasto Szklarska Poręba z dość prozaicznej przyczyny: po prostu w okolicach Stacji Turystycznej Orle brak odpowiedniego stoku narciarskiego. Tak więc od 2007 r. odbywają się, nie kolidując ze sobą, dwie imprezy w dawnym stylu: slalom i bieg retro, które na stałe wpisały się do kalendarza zimowych atrakcji w mieście i w Górach Izerskich

Moda retro

Zaproszenie na wernisaż wystawy BĄDŹ RETRO ! 11 lutego 2011 r. w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie (źródło: Autor)

W Szklarskiej Porębie zawody skupiają grupę zapaleńców, wśród których do najbardziej zagorzałych należą Iwona i Maciej Abramowicz, Waldemar Bobowski, Barbara Cygoń, Mirosław Górecki, Elżbieta i Robert "Król" Jagiełło, Julian Lachowicz, Maja Misztal, Feliks Rosik, Jacek Skowron i Jerzy Słodownik. W tym roku udział w slalomie retro zapowiedział także burmistrz Grzegorz Sokoliński.

Regulamin zawodów jest prosty: zero plastiku. Uczestnicy startują na sprzęcie narciarskim i w strojach nawiązujących do początków XX wieku, gdyż to wtedy w Górach Izerskich i Karkonoszach rozpoczęła się moda na "białe szaleństwo". Stare narty można jeszcze znaleźć w różnych zakamarkach czy na "pchlich targach", gdzie zresztą osiągają coraz wyższe ceny. Wbrew pozorom jazda na takim archaicznym sprzęcie wymaga sporych umiejętności. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwy dobór smarów oraz stan skórzanych pasków wiązań, które lubią pękać w najmniej oczekiwanym momencie. Również bambusowe czy leszczynowe kijki potrafią płatać różne figle.
W tym roku zawody retro pod Szrenicą będą miały charakter międzynarodowy. Realizowane we współpracy z partnerskim Harrachovem otrzymały dofinansowanie z europejskich funduszy pomocowych. Zawodom towarzyszyć będzie koncert muzyczny, a tydzień wcześniej 11 lutego o godzinie 1700 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie przy ul. 11 Listopada 23 odbędzie się wernisaż wystawy "Bądź retro !" dedykowanej wszystkim miłośnikom dawnych nart (Szczegóły).

Przemysław Wiater

Tagi: · Szklarska Poręba

Linki: · Lawirowali w starym stylu · Zimowa moda retro

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław