ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Rekord znów pobity!

Napisany: 2012-01-16

Rekord znów pobity!

Na starcie olimpijscy medaliści: Maja Włoszczowska, Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski. Poza nimi mnóstwo polskich i czeskich biegaczy narciarskich

(fot. Stacja Jakuszyce)

O tym, jak szybko rośnie zainteresowanie cyklem Salomon Nordic Sunday świadczą liczby. W niedzielę 18 grudnia 2011 na starcie pierwszego biegu SNS-a w tym sezonie stanęło 231 zawodników. W niedzielę 16 stycznia br. było ich aż 376! W tym 270 zgłoszonych przez stronę internetową cyklu Salomon Nordic Sunday.
Po raz pierwszy w historii, SNS połączył siły ze Stowarzyszeniem "Bieg Piastów" przy okazji Biegu Tysiąclecia.

W Jakuszycach zima na całego. Temperatura wahała się w okolicach -7° C. Do tego cały czas padający śnieg. Na szczęście wiatr w porównaniu z poprzednimi dniami znacznie osłabł. Takie warunki ściągnęły na Polanę Jakuszycką tłumy, w tym bardzo znanych zawodników z innych dyscyplin sportu. W stawce, a dokładnie w biegu na 18,6 km stylem dowolnym, zameldowali się m. in. wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, a także aż siedmiu wioślarzy medalistów olimpijskich; nasza złota czwórka: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. A do tego wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu: Paweł Rańda, Łukasz Pawłowski i Miłosz Bernatajtys.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Najlepsi okazali się lżejsi wioślarze, czyli dwaj członkowie czwórki bez sternika wagi lekkiej - Rańda był 9 w klasyfikacji open, zaś Pawłowski osiągnął taki sam czas, ale sędziowie zdecydowali, że zajął miejsce dziesiąte. Naszą złotą czwórkę pogodziła Maja Włoszczowska, która wygrała wśród pań, a w ,em>open była szesnasta. Najlepszy z mistrzów olimpijskich i mistrzów świata był Korol, który znalazł się tuż za naszą specjalistką od kolarstwa.

Organizatorzy cyklu Salomon Nordic Sunday, by jeszcze bardziej usprawnić procedurę startową wprowadzili w ostatnią niedzielę sektor F1 (od nazwy Formuła 1), w którym na starcie ustawiali się najszybsi zawodnicy z poprzedniego biegu. Niestety nie wszyscy zrozumieli regulaminowe nowości, choć te były powtarzane przez mikrofon kilkanaście razy, a znacznie wcześniej zostały wyjaśnione na kilkudziesięciu stronach internetowych. Stąd kilka ostrzeżeń i kar.
- Zawodników, którzy wystartowali z sektora F1, a nie byli do niego przypisani, karaliśmy 15 sekundami dodanymi do wyniku - tłumaczy Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator zawodów.

(fot. Stacja Jakuszyce)

W biegu na dystansie 18,6 km klasykiem wygrał coraz lepiej prezentujący się Andrzej Honczar z Białegostoku. Trzy sekundy za nim przybiegł Czech Zdenek Melsa, a ponad trzy minuty do zwycięzcy stracił trzeci na mecie Rosjanin Maxim Sidorow (ukarany za start ze złego sektora).
W najsilniej obsadzonej konkurencji (176 zawodników), 9,3 km klasykiem, po raz kolejny najlepszy okazał się junior - jeleniogórzanin Piotr Skowron. O ponad 1,5 minuty wyprzedził na mecie drugiego Wojciecha Smykowskiego z Sosnówki i kolejnego juniora z MKS Karkonosze Jelenia Góra - Jakuba Mieszałę.

Na dłuższym dystansie stylem dowolnym, tradycyjnie mieliśmy walkę koalicji Czechów z Polakiem, Robertem Faronem. Wygrał Pavel Petr - 40 sekund przed Faronem i ponad 2 minuty nad swoim rodakiem Davidem Srutekiem. Należy zaznaczyć, że dzięki wsparciu naszych wioślarzy, tym razem proporcje pomiędzy Czechami (6) i Polakami (4) w pierwszej dziesiątce, nie były aż tak bardzo zachwiane.
Na 9,3 km stylem dowolnym Czech Tomas Malik o 32 sekundy wyprzedził Zbigniewa Galika ze Szklarskiej Poręby. Tu w pierwszej dziesiątce było tylko 4 Czechów i 6 naszych rodaków.

(fot. Stacja Jakuszyce)

W niedzielę w ramach SNS Biegu Tysiąclecia odbyły się także Mistrzostwa Polski Lekarzy. Na dystansie 18,6 km klasykiem wygrał Paweł Bubula z Wiśnowej. Ten sam dystans stylem dowolnym najszybciej pokonał Leszek Walczak z Leszna.
Najsilniej obsadzony dystans - 9,3 km - na swoją korzyść rozegrał Tomasz Nowakowski - stomatolog ze Szklarskiej Poręby.

Już za tydzień - 22 stycznia - kolejny atrakcyjny start w ramach cyklu SNS: Bieg Bez Granic. Start tradycyjnie na stacji kolejowej Harrachov w Mýtinach. Początek ostro pod górę, potem zawodnicy przemieszczą się w stronę "Samolotu" i pomkną do mety w Jakuszycach. Dystans Mini będzie liczył ok. 12-13 km, a Mega ok. 20-22 km. Dokładna informacja o trasie, a także zgłoszenia na stronie internetowej cyklu Salomon Nordic Sunday.
Organizatorzy apelują o wcześniejsze dokonywanie wpłat, najlepiej za pomocą internetu. Przypominają także, że opłata startowa w przeddzień zawodów i w dniu startu jest wyższa, niż ta dokonana wcześniej.

H&S Media Consulting

Tagi: · biegówki · Bieg Piastów · narty biegowe

Linki: · Rekord frekwencji - ponad 200 osób na starcie! · www.sns-nartybiegowe.pl · stacjajakuszyce.pl · www.bieg-piastow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław