ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Narty  » Trenujcie w Jakuszycach

Napisany: 2012-02-23

Trenujcie w Jakuszycach

- Sportem zacząłem się interesować już jako dziecko. Dzięki tacie, który zaczął biegać na nartach w 1961 r.

Na wstępie rozmowy przypomina początki swej przygody z nartami, instruktor narciarstwa biegowego w Górach Izerskich, Wojciech Judka.

Ojciec pana Wojciecha, Walter Judka jest jedynym uczestnikiem na świecie wszystkich edycji Biegu Piastów. Osiągane przez niego miejsca w pierwszej setce najlepiej świadczą, iż pan Walter niezmiennie jest w doskonałej formie.

Jako młody zawodnik, przed zdobyciem uprawnień instruktora narciarstwa biegowego, Wojciech Judka uczęszczał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie. Trenował biathlon, brał też udział w biegach narciarskich König Ludwig Lauf (Niemcy) i Marcialonga (Italia). To długodystansowe biegi techniką klasyczną, należące do ligi Worldloppet.
- Choć trasy są tam mało wymagające, bardzo płaskie, to podobała mi się organizacja i bardzo rodzinna atmosfera. Całe miasteczka żyły tym wydarzeniem - wspomina Judka.

Z kariery biathlonisty podobno da się żyć, kiedy się studiuje i uzyskuje stypendium za dobre wyniki sportowe. Mimo to porzucił karierę sportową, by zaoferować profesjonalne usługi instruktażu biegowego.
- Uczę ludzi poprawnego poruszania się, biegania na nartach techniką klasyczną i łyżwową. Nadal też jestem sportowcem-amatorem.

W narciarstwie klasycznym trzeba mieć przede wszystkim wytrzymałość i kondycję. Aby dobrze przygotować się do sezonu należy być wybieganym. Warto w trakcie przygotowań jeździć na rowerze, a także uprawiać marszobiegi - od 30 do 60 min. dziennie. Jak podkreśla instruktor, ważną też rolę odgrywają ręce. Ich dobre przygotowanie można uzyskać dzięki treningowi z gumami rozciągającymi i hantlami. Przed sezonem zimowym narciarz może przygotować się też na basenie. W terenie zaś ważną rolę odgrywa imitacja - bieg pod górę z kijami. Wówczas mocno pracują ręce.

Wojciech Judka praktycznie cały rok spędza w górach. Izerski sezon zimowy trwa od października do połowy kwietnia, więc każdy ma szansę nauczyć się od pana Wojciecha biegać na nartach. Wystarczy zadzwonić z jednodniowym wyprzedzeniem.
- Zawsze można do nas zadzwonić i dowiedzieć się jakie warunki panują na trasie. Świadczymy również usługi serwisowe: smarowanie nart, konserwacja sprzętu na lato, dobór nart i kijów itp.

Instruktaż prowadzony przez W. Judkę odbywa się w przyjaznej atmosferze, a wiedza i umiejętności przekazywane są profesjonalnie. Początkujący - to przede wszystkim turyści, biegacze-amatorzy. Trening polega na pracy nad techniką.
- Biegamy 15 do 20 minut bez kijów, aby uzyskać prawidłowy krok. Potem biegamy z kijami aby wyeliminować błędy i poprawić sylwetkę stylu klasycznego. Następnie uczymy się biegać jednokrokiem - to technika stosowana na odcinkach płaskich i lekko z góry, kolejno uczymy się półpługu i pługowania.

Z zaawansowanymi biegaczami instruktor przeprowadza treningi w zależności od stopnia wytrenowania i umiejętności. Trening na biegówkach zalecany jest maratończykom, kajakarzom, a przede wszystkim kolarzom, bo kiedy jadą na rowerze mają ściśniętą klatkę piersiową. Bieganie na nartach wzmacnia wydajność mięśnia sercowego.

Koszt treningu zaczyna się od 60 zł za osobę. Oczywiście możemy trenować grupowo. Im więcej osób - tym taniej: 80 zł za dwie, 90 zł za trzy itd. To standardowe ceny na Polanie Jakuszyckiej.
Wojciech Judka organizuje również imprezy integracyjne dla firm - obsłużył już ich wiele z całej Polski.

Izerski instruktor podkreśla, że nikt nie powinien mieć kompleksów, z powodu nieumiejętności biegania "łyżwą".
- Technika łyżwowa jest najtrudniejsza, a klasyczna najprzyjemniejsza. Gorąco polecam ją początkującym narciarzom.
Jego zdaniem aby nauczyć się dobrze biegać krokiem łyżwowym potrzeba wiele samozaparcia. Zazwyczaj tę zdolność mają osoby młode, do 35 roku życia, a przecież biegać na nartach można zacząć w każdym wieku.

Przed rozpoczęciem przygody na izerskich trasach narciarskich nie warto odwiedzać sklepu i kupować wyposażenia. No chyba, że czapkę i rękawiczki. Wypożyczenie kompletu do biegania - nart, butów i kijów - na cały dzień kosztuje ok. 30 zł. W Jakuszycach nie będziemy mieć z tym problemu. W sezonie jest tutaj czynnych ok. 10 wypożyczalni. Musimy przecież sprawdzić czy bieganie będzie sprawiało nam radość. Dopiero kiedy narciarstwo klasyczne się spodoba - można zakupić własny sprzęt. W granicach 1000 zł kupimy wszystko co niezbędne. Wojciech Judka podkreśla jednak, by uważać przy zakupach:
- Na pewno nie należy od razu kupować nart wyczynowych ponieważ można się pogubić ze smarowaniem. Trzeba posiadać wiedzę i odpowiedni smar do temperatury, rodzaju śniegu itd. Na początek należy kupić narty z łuską - tzw. turystyczne.
O tym jak istotne są smary możemy się przekonać oglądając relacje z zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. Serwismeni odpowiedzialni za smarowanie, mają czasem nie mniejszy wkład w zwycięstwo lub przegraną co zawodnik.

Gdy już założymy deski na nogi musimy jeszcze zdecydować, którą trasą pobiegniemy. W Jakuszycach jest ich naprawdę wiele. Co radzi W. Judka?
- Dla początkujących polecam Trasę Marszałkowską i tak zwaną Spacerową do ST Orle. To mało wymagające trasy - w sam raz na pierwszy dzień. Drugiego dnia warto pobiec Dolnym Duktem Końskiej Jamy na Cichą Równię, potem na Jelenią Łąkę, a następnie zjazd Górnym Duktem Końskiej Jamy.

Wkrótce największa impreza zimowa w Polsce - Bieg Piastów odbywający się już od niemal 40 lat na izerskich trasach narciarskich.
- To cudowna impreza - światowa czołówka Worldloppet. Warto brać w nim udział - czy to jako zawodnik, czy jako kibic. Choćby po to, by zobaczyć jak wygląda rewelacyjna impreza w przepięknych Górach Izerskich - zachęca pan Wojciech.

A kiedy po długiej i śnieżnej izerskiej zimie nadejdzie wiosna, na tych samych trasach co zimą, z Wojciechem Judką możemy uprawiać nordic walking. Latem oprowadza turystów z kijami po pięknych Górach Izerskich.

Arkadiusz Lipin

Kontakt

Wojciech Judka
Instruktor narciarstwa biegowego
tel. 601 988 437, 607 061 975

Tagi: · narty biegowe · biegówki · Bieg Piastów

Linki: · Na biegówki! · Biegaj na nartach · Smarujmy regularnie · www.izerska.pl/Wojciech_Judka___instruktor_narciarstwa_biegowego_art,140.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: odżelaziacze wczasy w Egipcie drabiny jezdne sprzątanie Wrocław