ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Śladami Justyny Kowalczyk

Napisany: 2012-02-27

Śladami Justyny Kowalczyk

Blisko 200 osób ukończyło niedzielny bieg na pucharowej trasie w Jakuszycach. Zawodnicy startujący w V odsłonie cyklu Salomon Nordic Sunday pokonali niemalże tą samą trasę, co tydzień wcześniej najlepsi zawodnicy świata

(fot. Stacja Jakuszyce)

Nieco zmodyfikowana trasa niedawnego Pucharu Świata zachęciła do startu aż 198 osób, które chciały zmierzyć się m.in. z turbinką, czyli kilkusetmetrowym podbiegiem, na którym tydzień wcześniej Justyna Kowalczyk dokładała swoim rywalkom. Był także zabijaka, czyli wymagający zjazd z dwoma zakrętami, na którym trzeba było się popisać dobrą techniką.

- Z pucharowej piątki wyłączyliśmy tylko jeden fragment, z najtrudniejszym zjazdem. Wszystko po to, by nie zniechęcić do startu nieco słabszych technicznie zawodników, a przede wszystkim dać każdemu szansę na bezpieczną rywalizację - tłumaczy organizator cyklu SNS Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Trasa była trudna, a pogoda chciała zestresować uczestników biegu. W sobotę, po kilku dniach odwilży, trasy w Jakuszycach były zlodzone i niebezpieczne. Na szczęście w nocy przed startem spadło sporo śniegu, a pracownicy Stowarzyszenia "Bieg Piastów" oraz Stacji Jakuszyce stanęli na wysokości zadania i świetnie przygotowali trasę. Padało także na starcie obu biegów (ze względów bezpieczeństwa i komfortu zawodników, rozdzielono start "klasyka" i "łyżwy"). Ale w przerwie między wyścigami i podczas dekoracji zwycięzców świeciło słońce.

Nie dość, że zawodnicy Salomon Nordic Sunday mogli zmierzyć się na pucharowej trasie, to jeszcze mieli te same rozterki co uczestnicy Pucharu Świata tydzień temu.
"Jak smarujesz? Co dziś trzyma?" - te pytania powtarzali prawie wszyscy biegnący stylem klasycznym, jeszcze kilka minut przed startem.
Wielu zadecydowało, że nie będzie ryzykować i wybrało nartę z łuską, która może była wolniejsza na zjazdach, ale gwarantowała, że bieg będzie spokojniejszy, a narta będzie pewnie trzymała przy odbiciu.
Ci, którzy zaryzykowali, narzekali na mecie, że podczas biegu narta im "lodziła". Częsty był widok zawodników, którzy zatrzymywali się na trasie i krawędziami zdejmowali śnieg i lód ze ślizgu.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Tradycyjnie najwięcej osób stawiło się na trasie biegu Mini (ok. 4,6 km) klasykiem. Tu pod nieobecność etatowego wygrywającego, Piotra Skowrona (biegł tego dnia w mistrzostwach Polski AZS na 15 km stylem dowolnym), najlepszy okazał się Wojciech Smykowski z Sosnówki.
Na dłuższym dystansie stylem klasycznym (ok 9,2 km) najlepszy był Andrzej Honczar z Białegostoku, który w tym sezonie w SNS wygrał już w Biegu Tysiąclecia. Drugi był Jakub Mroziński - aktualny mistrz Polski amatorów na trasie pucharowej. Z Honczarem przegrał ponad 50 sekund.

W biegu Mini stylem dowolnym walczących o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej pogodził 20-letni Aleksander Piech z SMS Szklarska Poręba. O 18 sekund wyprzedził CzechaTomasa Malika, a o 22 sek. Zbigniewa Galika. Kolejne cztery sekundy dalej był syn Zbigniewa - niespełna 16-letni Mateusz.
Na dłuższym dystansie stylem dowolnym dominacja Czechów, już tradycyjnie była bezdyskusyjna. Tym razem wygrał Martin Janoušek - 22-letni biathlonista z Jablonca, dwa sezony temu rywalizował m.in. w mistrzostwach Europy. Etatowemu zwycięzcy tego biegu w SNS, swojemu rodakowi Petrowi Pavlowi, "dołożył" ponad 40 sekund. Pierwszy z Polaków - Bartosz Podkański był szósty.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Najlepsze panie w niedzielnym ściganiu Mini CT: Eva Ševcova (20 open), Mini FT: Iga Kordasiewicz (13 open), Mega CT: Jolana Benešova (16 open), Mega FT: Dorota Kloza (23 open).

Zbliża się wielkie ściganie w Biegu Piastów - już 2-4 marca w Jakuszycach. Zaś kolejna odsłona Salomon Nordic Sunday już 11 marca, także na Polanie Jakuszyckiej. Przypominamy, że tegoroczny cykl zakończy się finałem 18 marca.
Biegacze chcący się znaleźć w klasyfikacji generalnej, muszą na koniec sezonu mieć zaliczonych pięć z siedmiu startów.

Zapraszamy do Jakuszyc!

Więcej zdjęć z niedzielnego Biegu na stronie internetowej cyklu SNS pod adresem: http://sns-nartybiegowe.pl/galeria

Źródło: H&S Media

Tagi: · Bieg Piastów · biegówki · narty biegowe

Linki: · Spróbuj z Pucharu Świata · Na Justynę! · www.sns-nartybiegowe.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław