ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Wystartuje całe miasteczko narciarzy

Napisany: 2012-02-29

Wystartuje całe miasteczko narciarzy

W najbliższy weekend, 2-4 marca, na Polanie Jakuszyckiej największe święto dla fanów narciarstwa biegowego w naszym kraju - XXXVI Bieg Piastów

(fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów)

Wg oficjalnych danych na starcie we wszystkich biegach pojawi się 5519 osób. To tyle ile mieszkańców liczy niejedno Polskie miasto. Największą narciarską imprezę w Polsce rozpocznie w piątek o godz. 11 rywalizacja na dystansie 10 km stylem klasycznym.

Sobota to dzień koronnego dystansu na 50 kilometrów klasykiem. Start o godz. 9, zaś o 1315 wyruszą na trasę zawodnicy rywalizujący na dystansie 26 km, także stylem klasycznym.

W niedzielę tradycyjnie zostaną rozegrane biegi stylem dowolnym. O godz. 930 ruszą na trasę zawodnicy biegnący na 50 km, a o 1315 na 30 km.

(fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów)

Przed Biegiem Piastów warto przypomnieć sobie kilka informacji praktycznych.

Dojazd. Własne auto najlepiej zostawić w centrum Szklarskiej Poręby, a do Jakuszyc dostać się specjalnymi autobusami dla zawodników. Z przystanku autobusowego w Szklarskiej Porębie będą kursowały co 20 minut (zatrzymują się także przy hotelu "Karkonosze" i na przystanku "Huta"). Jeżeli już koniecznie muszą Państwo przyjechać na Polanę samochodem, warto wybrać się tam bardzo wcześnie rano zaparkować wzdłuż pobocza drogi.

Miasteczko zawodników. Znajdzie się nieco powyżej polany startowej. Będą w nim ogrzewane szatnie, w których będzie się można przebrać i w workach ze swoimi numerami pozostawić rzeczy. W miasteczku znajdzie się także punkt medyczny, toalety i główny punkt serwisowy przygotowany przez firmy Salomon i Holmenkol. Będzie tam można m. in. nasmarować narty i przygotować je do startu.

Start. We wszystkich biegach zawodnicy ruszają według listy startowej - po 200 osób z każdego sektora. Kolejne sektory są startowane co półtorej minuty. Uwaga! Poza pierwszym sektorem, dla którego liczony jest czas brutto (startu pierwszego zawodnika), w każdym kolejnym, zawodnik ma liczony czas netto. Pomiar czasu nie rozpoczyna się na Polanie Maliszewskiego, ale po kilkuset metrach - na podbiegu, na wysokości przystanku kolejowego Jakuszyce.

Bieg i serwis. W sobotę na trasie obowiązuje bezwzględny limit czasu. Każdy kto nie ukończy zawodów, przed godz. 1730 nie będzie klasyfikowany. Na trasie znajdować się będą punkty żywieniowe, a także co najważniejsze punkty serwisowe przygotowane przez firmy Salomon i Holmenkol. Będzie w nich można wymienić kije, a także dosmarować narty. Uwaga! Za nieoddanie kijów na mecie grozi kara. Nie zapominajmy na trasie o piciu i jedzeniu, które wzmocni nasz organizm.

Meta. Po przekroczeniu linii mety każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Organizatorzy proszą zawodników, by po przekroczeniu mety schodzili na bok, nie tarasując przejścia kolejnym biegaczom. Przy mecie będzie się znajdował także punkt gastronomiczny z ciepłymi posiłkami. Zaraz po zjedzeniu warto pójść do szatni i przebrać się w suche ciuchy, by nie doprowadzić do wyziębienia organizmu.

(fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów)

Tegoroczny Bieg Piastów, podobnie jak ostatnie, zaliczany jest do serii Worldloppet - największych masowych narciarskich biegów na świecie. W tym roku na listach startowych znalazło się aż 5519 pozycji (nie mówimy tu o konkretnych zawodnikach, bo w wielu przypadkach jedna osoba startuje na dwóch, a nawet trzech dystansach): 1047 na 10 km CT, 1761 na 50 km CT, 1846 na 26 km CT, 431 na 50 km FT oraz 434 na 30 km FT.

Odpowiadając na pytania wielu biegaczy - zapisy na wszystkie dystanse tegorocznego Biegu Piastów są już dawno zamknięte!

Źródło: H&S

Tagi: · Bieg Piastów · biegówki · narty biegowe

Linki: · Bieg Piastów AD 2008 · Na Justynę! · www.bieg-piastow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl