ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Ożywić Guślarza

Napisany: 2012-03-02

Ożywić Guślarza

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej organizuje spotkanie poświęcone zagospodarowaniu góry Guślarz nad Bogatynią w Górach Izerskich

Guślarz nad Bogatynią zza chmury (fot. A. Lipin)

Celem spotkania jest prezentacja propozycja koncepcji czesko-polskiego projektu lustrzanego, na zagospodarowanie Guślarza.

Góra Guślarz sięga wysokości 569 m n.p.m., a jej wierzchołek położony jest na terytorium Rep. Czeskiej. Po stronie polskiej góra wznosi się nad wsią Jasną Góra. Szczyt Guślarza posiada wspaniały mikroklimat, charakterystyczny dla Gór Izerskich, a z jego stoków tryskają źródła wód leczniczych.

Dawniej na szczycie znajdowała się restauracja przyciągająca wielu turystów z obu stron granicy niemiecko-czeskiej. Została zniszczona w roku 1948 r., zaś sama góra, podzielona zamkniętą "granicą przyjaźni", została zapomniana.
Strata dla niedzielnej turystyki jest tym większa, że z Guślarza rozpościera się piękny widok na Czechy i Górne Łużyce.

Pozdrowienia z restauracji górskiej "Gickelsberg"

Spotkanie ma na celu omówienie możliwości zagospodarowania góry.
- Bractwo Ziemi Bogatyńskiej proponuje ujęcie w projekcie wybudowanie niedużej wieży widokowej, która stałaby się symbolem zjednoczenia Górnych Łużyc - przedstawia pomysły Bractwa jego przedstawiciel Janusz Sontowski. - Chcielibyśmy urządzić na górze miejsce wypoczynkowe, stoły, ławki zadaszenie. Żeby turystom było łatwiej na górę się dostać przydałby się wyciąg krzesełkowy z obu stron - dodaje.

Stowarzyszenie uważa, że realizacja tego przedsięwzięcia wpłynie pozytywnie na rozwój przygranicznych gmin, a utworzenie ścieżki rowerowo-pieszej prowadzącej przez górę Guślarz skróci trasę turystyczną do Chrastavy i Liberca.

Do dyskusji nad ożywieniem turystyki w rejonie Guślarza, zaproszono przedstawicieli lokalnych władz, m.in. burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, starostę miasta Chrastava, prezydentów Euroregionu NYSA ze strony polskiej i czeskiej oraz krajoznawców, lokalnych działaczy turystycznych i publicystów.

Spotkanie odbędzie się 8 marca 2012 o godz.900 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Bogatyni.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · punkt widokowy · szlaki turystyczne · trasy turystyczne

· www.BZB.org.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne lutowanie blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław