ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » W Górach Izerskich zima na całego

Napisany: 2012-03-12

W Górach Izerskich zima na całego

Zakończenie Biegu Piastów nie oznacza zakończenia ścigania na biegówkach. W niedzielę w Jakuszycach odbyła się szósta w tym sezonie odsłona zawodów z cyklu Salomon Nordic Sunday. Za tydzień finał pierwszego i największego cyklu zawodów w narciarstwie biegowym dla amatorów

(fot. Stacja Jakuszyce)

Trasa niedzielnego biegu nie należała do najłatwiejszych. Szczególnie pierwsze kilometry 9,5-kilometrowej pętli były bardzo wymagające. Zawodnicy - wystartowało 150 osób - musieli na początek zmierzyć się ze słynnymi Buczkami, czyli ostrym, szybkim zjazdem znanym z tegorocznego Pucharu Świata. Z tym, że najlepsi na świecie biegli ten fragment w dół, a zawodnicy spod znaku Salomona musieli podbiec ten kilkusetmetrowy fragment. Jakby tego było mało, potem był kolejny ostry podbieg na Samolot i na deser kolejna góra na Cichą Równię. W sumie na pierwszych czterech kilometrach, ponad 3 km stanowiły ostre podbiegi. Dalsza trasa - już raczej w dół, za to z mnóstwem zakrętów. Nikt nie mógł się na niej nudzić.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Tuż przed startem temperatura kręciła się wokół zera, a deszcz przerodził się w sypiący śnieg. To wprowadziło wielkie zamieszanie wśród zawodników biegnących klasykiem. Intensywnie główkowali, jak smarować narty na odbicie, by nie zakopać się na wyżej położonych fragmentach trasy.
Świetnie ze smarowaniem poradził sobie zwycięzca biegu na dystansie Mega stylem klasycznym - Jakub Mroziński.
- Drugie koło pobiegłem chyba nawet szybciej niż pierwsze. Narty szły dziś naprawdę dobrze - cieszył się na mecie zwycięzca dłuższego biegu.
Mroziński był w niedzielę tak mocny, że pierwszą pętlę pobiegł nawet szybciej, niż zwycięzca dystansu Mini klasycznym - Piotr Skowron.

(fot. Stacja Jakuszyce)

Duże brawa zebrał także starszy z rodziny Mrozińskich - ojciec Jakuba - Stanisław. W kategorii M6 był drugi, mimo, że biegł poobijany, po bolesnym upadku na Biegu Piastów.
Jakub Mroziński dzisiejszym zwycięstwem przypieczętował praktycznie wygraną w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu Salomon Nordic Sunday.

Wśród pań na Mega stylem klasycznym najlepsza była Czeszka, Jolana Benesova. Od początku sezonu biega najszybciej w SNS na tym dystansie. Na Mini zaś najlepsza pani w niedzielę to Joanna Kałasa ze Żnina.
W rywalizacji stylem dowolnym na dłuższym dystansie najlepszy już tradycyjnie okazał się Czech Petr Pavel, który drugiego na mecie Roberta Farona wyprzedził o ponad dwie minuty.
Krótszy dystans łyżwą to prawie już tradycyjna rywalizacja Malik - Galik, zakończona tym razem pewnym zwycięstwem Czecha Tomasa Malika. Zbigniew Galik dobiegł na metę drugi, kilkadziesiąt metrów przez końcem łamiąc kij. Dziewiąta open była pierwsza z pań - Iga Kordasiewicz.

(fot. Stacja Jakuszyce)

I jeszcze o nagrodach. W zawodach SNS nagrody zdobywają nie tylko zwycięzcy. Te najcenniejsze, m.in. narty Salomon i pulsometr Suunto, są losowane wśród wszystkich, którzy ukończą zawody. W niedzielę narty wylosował Janusz Suchanek, a pulsometr Stanisław Nowakowski, który po dłuższej przerwie wrócił do ścigania się w SNS.

A już za tydzień finał tegorocznego cyklu Salomon Nordic Sunday. Początek w niedzielę 18 marca o godz. 1100. W tym roku na prośbę wielu zawodników, zamiast finałowego sprintu odbędzie się bieg dystansowy. To będzie ważne ściganie dla tych zawodników, którzy do tej pory zaliczyli tylko cztery biegi i muszą ukończyć piąty, by liczyć się w klasyfikacji generalnej cyklu. A to ważne, bo na zwycięzców czekają bardzo cenne nagrody, m.in. bony na zakupy w sklepach firmy Salomon.
Zapisy do biegu finałowego (każdy - bez względu na ilość zaliczonych startów w tym sezonie - może się zapisać), a także informacje o trasie ostatniego startu - są dostępne na stronie internetowej cyklu: http://sns-nartybiegowe.pl

Źródło: H&S Media Consulting

Tagi: · biegówki · Bieg Piastów · narty biegowe

Linki: · W Jakuszycach nadal się ścigają · www.sns-nartybiegowe.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław