ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Orzelski maj

Napisany: 2012-04-19

Orzelski maj

Sprzątanie szlaków turystycznych, wieczór filmowy, wycieczki meteorologiczne za Koło Polarne, wernisaż i wieczór literacki oraz koncert bluesowy - wszystko w jednym miejscu! Od 1 maja w ST ORLE

Izerska Majówka 2011 (fot. A. Lipin)

Izerska Majówa na Orlu to już tradycja. Trudno byłoby sobie wyobrazić bez tej imprezy start sezonu letniego. Przejdźmy od razu do programu...

1 maja 2012 r.

Orle kino

godz. 18:00

(źródło: ST Orle)

Pokaz filmu "ALOSZA" w reżyserii Meelisa Muhu. Dzieje konfliktu o lokalizację pomnika żołnierzy radzieckich w Tallinie zwanego potocznie Aloszą. Podziwiany i obrzucany pomidorami, obiekt miłości i kultu, oblewany farbami symbol sowieckiej okupacji, ale także żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w II wojnie światowej. Prawdziwa wojna o Aloszę miała miejsce także w sercu Estonii. Kordony policji, kamienie, protesty i manifestacje. Autorzy oddając głos obu stronom konfliktu, wydobywają motywy eskalacji konfliktu i jego niejednoznaczność. Mimo reportażowej formuły udało się autorom nie zamknąć tych skomplikowanych relacji w ciasnych, propagandowych ramach. Wiarygodnie pokazali konflikt racji, uwikłanie w historię i w bieżącą politykę.
Po projekcji - dyskusja.

(źródło: ST Orle)

Krótki film Waldemara Koczewskiego - trzy "konkurencyjne" pochody pierwszomajowe we Wrocławiu w 1993 roku. Zwolennicy Tejkowskiego, (kto pamięta o kogo chodzi?) ówczesna lewica SDRP oraz anarchiści. Trzy pochody zmierzają z różnych stron na wrocławski Rynek. Z perspektywy 19 lat ówczesne emocje wypadają niemal groteskowo.
Po filmie zapraszamy na dyskusję z udziałem autora.

Poza tym kilka zabawnych slajdów z obchodów 1 majowych w Szklarskiej Porębie z roku gdy 1 maja "przełożono na 8 maja" ze względu na silne opady śniegu. Także krótki filmik z happeningu 1-majowego na Orlu w 1992 roku, z trybuną honorową ustawioną pod ósmym świerkiem na Kobylej Łące, kilka minut od schroniska.

2 maja 2012 r.

Sprzątamy góry

Gospoda Graniczna BOMBAJ (źródło: ST Orle)

Od rana zapraszamy na sprzątanie szlaków w Górach Izerskich.
Zima się kończy, a na szlakach leży dużo śmieci, które wyjrzą na światło dzienne po zejściu śniegów. Każdego turystę prosimy o pomoc przy sprzątaniu dróg i jej bezpośrednich obrzeży na trasie swojej wędrówki. Od rana, każdy kto pojawi się w schronisku Orle dostanie worek na śmieci i ochronne rękawiczki foliowe. Pełne worki proszę zostawiać w widocznych miejscach przy drodze, skąd zabierze je specjalny samochód. Worki i rękawiczki można również otrzymać w gospodzie granicznej BOMBAJ, w ośrodku BIATHLON oraz w Chacie Górzystów. W ub. roku taka sama akcja, jak obecna objęła ok. 50 km szlaków. Wszystkim, którzy brali w niej udział serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Na zakończenie pierwszego dnia akcji, około godziny 17:00 organizatorzy zapraszają na ognisko z poczęstunkiem przy BOMBAJU.

Sprzątanie szlaków odbywa się przy współudziale Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Sudety Zachodnie", a więc skupionych pod jego sztandarem Nadleśnictwa Szklarska Poręba i Nadleśnictwa Świeradów. To samochody z tych Nadleśnictw będą zabierały pełne worki pozostawione przez uczestników akcji.

Z Sudetów do Arktyki

godz. 12:00

Stacja polarna na Spitsbergen (arch. prof. K. Migały, źródło: ST Orle)

Wykład i pokaz slajdów zaproszonego gościa, prof. Krzysztof Migały, kierownika Zakładu Klimatologi i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Dowiemy się wielu ciekawych informacji o fenomenie klimatu Gór Izerskich i elementach łączących go z Arktyką. Będziemy mogli zobaczyć jak się dokonuje pomiarów meteorologicznych i odczytu niektórych urządzeń. Posłuchamy o fascynującej pracy za Kołem Polarnym w bazie naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie. Prof. Krzysztof Migała, wielokrotny uczestnik wypraw naukowych, należy do grona polskich badaczy klimatu mających duże zasługi w badaniach kriosfery i lodowców. Początki badań sięgają końca XIX wieku, od uczestnictwa Henryka Arctowskiego i Antoniego B. Dobrowolskiego w antarktycznej wyprawie na statku Belgica. Bazą naukową polarników z Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie jest stacja usytuowana na przedpolu lodowca Werenskiolda. Stacja nosi nazwę "Baranówka", od imienia inicjatora jej lokalizacji i budowy dra Stanisława Baranowskiego. W roku 2011 obchodziła 40-lecie. O stacji można poczytać na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego

Na pobudzenie apetytu przed wizytą w Orlu zapraszamy do galerii fotograficznej Agnieszki Latochy
Grafiki pochodzą z Google, ze stron Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ze zbiorów prywatnych prof. Krzysztofa Migały

Wernisaż wystawy fotograficznej Tomasza Olszewskiego GÓRY IZERSKIE

godz. 14:00

Góry Izerskie w obiektywie Tomasza Olszewskiego (źródło: ST Orle)

Tomasz Olszewski, z wykształcenia geograf, jest artystą fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Sudety Zachodnie , a wśród nich Karkonosze i Góry Izerskie poznawał od roku 1946 gdy przyjechał do Szklarskiej Poręby spod Warszawy. Jest przodownikiem, zapomnianej obecnie, Górskiej Odznaki Turystycznej, strażnikiem przyrody oraz przewodnikiem sudeckim. Mistrzowskie ukazanie surowego piękna izerskich krajobrazów będzie stanowić okazję do chwili kontemplacji, a drobny poczęstunek dla odwiedzających dopełni wrażeń.

W czasie wernisażu będzie można kupić utrzymany w podobnym tonie wydany w album fotograficzny Karkonosze. Kraina wichrów i mgieł z autografem autora.

3 maja 2012 r.

Sprzątnie szlaków w 2011 r. przez SKKT Świeradowskie Orły (fot. T. Fierkowicz)

Od rana ponownie zapraszamy na sprzątanie szlaków w Górach Izerskich

Każdego turystę prosimy o pomoc przy sprzątaniu dróg i jej bezpośrednich obrzeży na trasie swojej wędrówki. Od rana, każdy kto pojawi się w schronisku Orle dostanie worek na śmieci i ochronne rękawiczki foliowe. Pełne worki proszę zostawiać w widocznych miejscach przy drodze, skąd zabierze je specjalny samochód. Worki i rękawiczki można również otrzymać w gospodzie granicznej BOMBAJ, w ośrodku BIATHLON oraz w Chacie Górzystów. W ub. roku taka sama akcja, jak obecna objęła ok. 50 km szlaków. Wszystkim, którzy brali w niej udział serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Sprzątanie szlaków odbywa się przy współudziale Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Sudety Zachodnie", a więc skupionych pod jego sztandarem Nadleśnictwa Szklarska Poręba i Nadleśnictwa Świeradów. Samochody z tych Nadleśnictw będą zabierały pełne worki pozostawione przez uczestników akcji.

W podziękowaniu, dla wszystkich turystów pomagających w sprzątaniu, zapraszamy na ognisko przy Stacji Turystycznej ORLE, oczywiście, z pysznym poczęstunkiem dla podreperowania sił po pracy na szlakach.

Literacko

godz. 16:00

Książka Janusza Skowrońskiego PERŁY ZNAD KWISY (fot. A. Lipin)

Spotkania autorskie z pisarzami Januszem Skowrońskim, Andrzejem Zasiecznym i Szymonem Wrzesińskim. Tematem będzie historia regionu oraz Gór Izerskich w szczególności. Goście opowiedzą o swoich najnowszych książkach, o przebiegu prowadzonych badań oraz historię zbierania materiałów. Na miejscu będzie można kupić najnowsze publikacje z autografami autorów.

Koncert BLUE JEANS

Grupa "BLUE JEANS" istnieje na rynku muzycznym od 17 lat. Do roku ubiegłego występowała na zachodzie Europy, wykonując największe przeboje rock'and'rolla, rocka, country z okresu lat 60 - 70 -tych, głównie Elvisa Presley'a Tje Beatles, Rolling Stones, C.C.R., Beach Boys, Uriah Heep, Paula Anki i wielu innych. "BLUE JEANS" wyróżnia się wysokim poziomem wokalu, co odróżnia zespół od wielu grup istniejących na rynku muzycznym w Polsce. Muzyka prezentowana przez "BLUE JEANS" jest autentyczna, emocjonalna, dynamiczna bez użycia komponentów elektronicznych i komputerowych. Jest to po prostu LIVE MUSIC! Pełne uczucia ballady przeplatają się z żywiołowym brzmieniem wiecznie żywego rock'and'rolla, gwarantując odbiorcom, o szerokiej rozpiętości wiekowej, pełnię wrażeń.

Koncert BLUE JEANS na Orlu kończy Izerską Majówkę.

ZAPRASZAMY !

Źródło: Stacja Turystyczna ORLE

Tagi: · przewodnik · wydarzenia kulturalne · spotkanie autorskie

Linki: · Orle w Dolinie Karola · Majówka na Orlu 2011

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne odżelaziacze wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław