ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Astronomiczna Majówka

Napisany: 2012-04-23

Astronomiczna Majówka

Na Stogu Izerskim rozstawią teleskopy, lunety i rzutniki multimedialne. Pokażą nam Słońce z bardzo bliska i odpowiedzą na pytanie dlaczego nie będzie w tym roku końca świata

Astronomiczna Majówka na Stogu Izerskim 2012

Zapraszamy wszystkich spragnionych bliskości z Kosmosem w sobotę, 28 maja 2012 r od godz. 14 do 18 na astronomiczne, rodzinne popołudnie na Stogu Izerskim w Świeradowie-Zdroju. W programie wykłady astronomiczne oraz teleskopowe obserwacje Słońca.
WSTĘP DARMOWY

PROGRAM

od 14:00
teleskopowe obserwacje Słońca

1400
Witajcie w Astro Izerach - Sylwester Kołomański

1425
Dlaczego w 2012 roku nie będzie końca świata? - Tomasz Mrozek

1550
Od piasku do lunety - Grzegorz Żakowicz

1630
Od lunety do teleskopu - Ewa Niemczura

1710
Wenus na tle Słońca - Joanna Molenda-Żakowicz

Słońce przez teleskop

Wykładom będą towarzyszyć obserwacje Słońca. Dzięki specjalnemu teleskopowi słonecznemu bezpiecznie zobaczysz naszą gwiazdę dzienną w niecodzienny sposób. Słońce nie jest nudne! To gwiazda, na której zachodzą gwałtowne zjawiska. Przyjdź i zobacz niektóre z nich, np.: plamy słoneczne i protuberancje.

Astronomiczna Majówka na Stogu Izerskim 2012

O czym będą wykłady?

Witajcie w Astro Izerach
Dzięki projektowi "Astro Izery" możesz w Górach Izerskich zobaczyć. Wszechświat z bliska. Na projekt składają się proste instrumenty astronomiczne (gnomon, zegar słoneczny), ścieżka planetarna, Izerski Park Ciemnego Nieba oraz imprezy astronomiczne. Gdzie znaleźć elementy astronomiczne w Górach Izerskich? Kiedy można posłuchać ciekawych wykładów i spojrzeć w niebo przez teleskop? O tym wszystkim opowie dr Sylwester Kołomański.

Dlaczego w 2012 roku nie będzie końca świata?
Od pewnego czasu we wszystkich mediach można usłyszeć informacje dotyczące końca świata, który rzekomo ma się zdarzyć w grudniu 2012 roku. Podobno tajemnicę o końcu świata przekazali nam Majowie. Podobno niektórzy wiedzą jak ten koniec świata będzie wyglądał. Naukowego spojrzenia na ten problem i odczarowania wszystkich mitów dokona dr Tomasz Mrozek.

Od piasku do lunety
Zastosowanie lunety w obserwacjach astronomicznych wywołało rewolucję, która całkowicie zmieniła nasze wyobrażenie o Wszechświecie. Spowodowała także ogromny skok wiedzy astronomicznej. Skąd się wzięła soczewka? Co ma wspólnego ziarnko piasku z lunetą? Krótką historię szkła i optyki geometrycznej, aż do czasów konstrukcji pierwszej lunety przedstawi mgr Grzegorz Żakowicz.

Od lunety do teleskopu
W ciągu ponad 400 lat, które minęły od wynalezienia lunety, ten podstawowy instrument astronomiczny przeszedł niezwykłe zmiany. Dzięki coraz doskonalszym teleskopom widzimy i rozumiemy Wszechświat coraz lepiej. O tym jak przebiegała ewolucja teleskopu od niewielkiej lunety Galileusza aż po współczesne olbrzymie teleskopy opowie dr Ewa Niemczura.

Wenus na tle Słońca
Ziemia jest trzecią planetą od Słońca. Bliżej znajduje się Merkury i Wenus. Oznacza to, że co jakiś czas możemy zobaczyć jedną z tych dwóch planet na tle tarczy Słońca - jest to tzw. tranzyt. W przypadku Wenus zjawisko jest niezwykle rzadkie. Zdarza się cztery razy w ciągu 243 lat. Najbliższy tranzyt Wenus będzie można zobaczyć 6 czerwca 2012, a następny dopiero 10 grudnia 2117 roku! Historię obserwacji tranzytów Wenus i ich rolę w poznawaniu Układu słonecznego przedstawi dr Joanna Molenda-Żakowicz.

Dodatkowe informacje

  • Wykłady i obserwacje poprowadzą astronomowie z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
  • obserwacje Słońca będą możliwe tylko przy dobrej, bezchmurnej pogodzie
  • w czasie trwania imprezy można będzie obejrzeć prezentację amatorskiej astrofotografii
  • astronomiczna majówka w IPCN odbędzie się w ramach imprezy Majówka z Gondolą

Organizatorzy imprezy

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Sobiesław Zasada Sp. z o.o. oddział SKI&SUN Świeradów-Zdrój (kolej gondolowa)
Leśny Kompleks Promocyjny "Sudety Zachodnie"

Źródło: Astro Izery

Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · Świeradów-Zdrój · kolej gondolowa

Linki: · Misski, gwiazdy i tłum na Stogu Izerskim · www.izera-darksky.eu · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery · www.lkpsudety.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych drukarki do kodĂłw kreskowych sprzątanie Wrocław