ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Mistrzostwa w Świeradowie

Napisany: 2012-05-23

Mistrzostwa w Świeradowie

Takiego wydarzenia w Górach Izerskich jeszcze nie było. Z całej Polski przyjedzie ponad 200 młodych ludzi, by zmagać się o tytuł Mistrza Polski

Świeradów-Zdrój - raj dla turystów i krajoznawców - miasto-gospodarz XL Finału OMTTK 2012 (fot. A. Lipin)

W Świeradowie-Zdroju, w dniach 31 maja - 3 czerwca 2012 r. odbędzie się XL Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.
Jubileuszowy finał to zmagania 3-osobowych drużyn uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Polski.

W świeradowskim Uzdrowisku zostaną zakwaterowani reprezentanci wszystkich 16 województw, zwycięzcy eliminacji na szczeblu regionalnym. Każda reprezentacja składa się z uczniów 3 szczebli szkolnictwa powszechnego: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Łatwo policzyć, że wraz z opiekunami i gośćmi to ponad 200 osób. Kurort zaroi się więc od dzieci i młodzieży. Z początkiem lata w Świeradowie będzie kolorowo i wesoło.

Świeradowskie Orły z opiekunką Teresą Fierkowicz przed wejściem do Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju (źródło T. Fierkowicz)

Do turnieju zgłosili się także starsi uczestnicy. Drużyna absolwentów z jeleniogórskiego LO, mistrzowie OMTTK z 1979 r., sprawdzą się w krajoznawczej wiedzy i turystycznych umiejętnościach po ponad 30 latach!
Zobaczymy czy zdobyliby tytuł w 2012. Obiecali jednak, że nie będą młodzieży odbierać nagród.

A nagrody w turnieju są atrakcyjne: namioty, plecaki, śpiwory itp. sprzęt biwakowy i turystyczny. Takie też rekwizyty wezmą udział w dyscyplinach turniejowych. Jedną z nich będzie np. rozbijanie namiotu, inną - pakowanie plecaka. Na rowerze trzeba będzie pokonać tor przeszkód.
Będzie także dyscyplina silnie związana z Górami Izerskimi - rozpoznawanie roślin i drzew w Centrum Edukacyjnym Nadleśnictwa Świeradów.
Niektóre konkurencje Turnieju odbywać się będą w plenerze, choć głównym miejscem zmagań będzie Zespół Szkół w Świeradowie-Zdrój. Działające tam prężnie Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne ŚWIERADOWSKIE ORŁY również wystawiło swą reprezentację.

Turniej choć organizowany od 40 lat, swą tradycją sięga jeszcze dawniej. Podobne organizowane były już od 1958 r. Śmiało więc można stwierdzić, że uczniowskie zmagania łączą już 3 pokolenia miłośników turystyki.

- Wiedza zdobyta przez uczniów podczas przygotowań przydaje się w życiu. Nie tylko do uprawiania turystyki. - Mówi Wojciech Król, Prezes Zarządu Oddziału PTTK PTTK "Lwówek Śląski" - Umiejętności takie jak rozstawianie namiotu, pakowanie plecaka, posługiwanie się mapą i kompasem czy rozpoznawanie roślin wspierają samodzielność - podkreśla znaczenie Turnieju szef sztabu organizacyjnego czterdziestego OMTTK.

Jedną z konkurencji turniejowych sędziować będzie nasza redakcyjna koleżanka - Patrycja Ościak. To pakowanie plecaka turystycznego.
- Przygotowanie się do wędrówki a nawet zwykłego wyjazdu na wakacje jest bardzo ważne. To co zabierzemy do plecaka nosimy przecież na własnych ramionach. Zwłaszcza przy długim marszu każde 100 g jest ciężkie - tłumaczy sedno plecakowej rywalizacji Patrycja.

W Koordynacyjnym Centrum Edukacji i Promocji Przyrodniczo-Leśnej w Nadleśnictwie Świeradów rozegrana zostanie konkurencja przyrodnicza (fot. A. Lipin)

- Oceniać będę dobór plecaka do możliwości turysty i czasu trwania wycieczki, a także skład ekwipunku. Za rzeczy niepotrzebne na szlaku będą przyznawane punkty karne - wyjaśnia sędzina. - Konkurencja ma na celu nie tylko uświadomienie młodym ludziom co naprawdę jest im potrzebne na wycieczce, ale też pokazanie różnych rozwiązań i możliwości.
Inną konkurencję - rozpoznawanie roślin - oceniać będzie w Centrum Edukacyjnego przy Nadleśnictwie Barbara Rymaszewska.

Otwarcie finału, które swą obecnością zaszczycą osobistości ze świata PTTK i Oświaty, nie będzie tylko zwykłym powitaniem gości i uczestników. Uroczystość uświetni część artystyczna - wystąpią Świeradowskie Żabki, prezentując legendę o założeniu kurortu, a muzycznie wieczór ozdobi zespół ludowy "Podgórzanie" z Mirska. Organizatorzy nie zapomnieli, że turniej startuje w Dzień Dziecka i przygotowali dla uczestników upominki.

Uczestników Finału gościć będzie Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa (fot. A. Lipin)

Świeradów-Zdrój został wybrany na miejsce rozegrania Finału XL OMTTK PTTK nieprzypadkowo. Zaoferował świetnie warunki i przyjazną atmosferę. Wszak to kurort wyjątkowo turystyczny.
Finał OMTTK PTTK powrócił do woj. dolnośląskiego po 31 latach. To dla Świeradowa wielka promocja i szansa na zaprezentowanie się młodym uczestnikom-turystom. Ogólnopolski turniej jest wydarzeniem najwyższej rangi. To również trudny sprawdzian dla organizatorów. Doświadczenie zebrane podczas przygotowania Turnieju, przyda się w ubieganiu o inne podobne imprezy.
Rozmiary wydarzenia wymagają od sztabu organizacyjnego pełnej mobilizacji.
- Pojawiające się rozmaite trudności rozwiązujemy na bieżąco, często improwizując - Wojciech Król zaangażowany w organizację Finału od wielu miesięcy ma pełne ręce roboty.
- Kiedy organizowaliśmy w Świeradowie etap wojewódzki XL OMTTK PTTK nikt nawet nie myślał, że będziemy gospodarzami ogólnopolskiego finału. Jego organizacja to zadanie, w które zaangażowało się wiele osób, a wciąż pojawiają się kolejne do pomocy - dodaje Teresa Fierkowicz, Komendantka Turnieju.

Głównym organizatorem wykonawczym jest PTTK Oddział Lwówek-Śląski. Jednak ogromne wsparcie zaoferowali starosta lubański, burmistrz Świeradowa-Zdrój, oraz Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, czy Nadleśnictwo Świeradów.
Wspomagają ich wolontariusze oraz członkowie SKKT "Świeradowskie Orły".

- Mamy nadzieję, że nie zabraknie kibiców i sympatyków, którzy będą zagrzewali zawodników do zdobywania punktów podczas zmagań plenerowych. W piątek na boiskach szkolnych, a w sobotę podczas Marszów na Orientację - zaprasza Pani Teresa.

A kto w tym roku zdobędzie tytuły mistrzów? Czy obronią w Świeradowie zwycięskie w z 2011 r. drużyny z Rybnika, Biłgoraja i Krosna? Przekonamy się już za kilkanaście dni.

Program XL Finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK

Arkadiusz Lipin

Tagi: · Świeradów-Zdrój · uzdrowisko

Linki: · Najazd młodych turystów · www.mlodziez.pttk.pl/dla-was/konkursy/omttk-pttk · www.swieradowzdroj.pl · www.uzdrowisko-swieradow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław