ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Wieże widokowe  » Královka

Napisany: 2007-11-13

Královka

Królewskie widoki na Jablonec nad Nisou - w Janovie nad Nisou, opodal Bedřichova

Pierwsza wieża widokowa Královka (1888-1906)

Sukces wieży na Der Seibthübel (Slovanka) skłonił członków Niemieckie Towarzystwo Górskie Ještedu i Gór Izerskich (DGJI) do naśladownictwa. Tak też Sekcja DGJI z Johannisberg (cz. Janova) postanowiła wybudować drewnianą wieżę widokową w swojej okolicy.
Wybór padł na Die Königshöhe ("Królewskie Wzgórze", 859 m n.p.m.). Według planu majstra murarskiego Pilza wieża miała się składać z dwóch pięter i platformy widokowej na wysokości 19 metrów. Budowla została ukończona 9 września 1888 r., a w niedługi czas potem Sekcja Janowicka zakupiła także położony niedaleko dom, który przeznaczono na małą gospodę.

Wieża na "Królewskim Wzgórzu" cieszyła się wielką popularnością. Aż do nawałnicy pewnej listopadowej nocy w 1906 r., podczas której uległa zniszczeniu. Dzięki natychmiastowej reakcji mieszkańców Janowa, niecałe 5 miesięcy później (8 września 1907 r.) doszło do otwarcia nowej 23,5-metrowej kamiennej budowli. Wybudował ją mieszkaniec Jablonca, Stephan Arnold.

Kamienna wieża widokowa na Královce z 1907 r. (jeszcze z pierwszą gospodą)

Liczba turystów rosła wraz z rozwojem okolicznych gmin górskich, które szybko przekształcały się w znane kurorty górskie. Mała gospoda, która dawno już przestała wystarczać, została w 1933 zastąpiona nową, wybudowaną w bezpośrednim sąsiedztwie wieży. W ten sposób zostało podkreślone powiązanie obu budowli, które do dzisiaj cieszą się ogromnym powodzeniem.

Opracowała Agnieszka Grendka

Tagi: · wieża widokowa · widok · punkt widokowy

Linki: · Humboldtova Výšina · Slovanka · Wieże widokowe Jizerských hor

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław