ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Wieże widokowe  » Bramberk

Napisany: 2007-11-13

Bramberk

Smukła sylwetka kamiennego "minaretu" stała się dumą Lučan nad Nisou

Panorama Lucan i pierwsza wieża na Bramberku (1899-1910)

Sekcja Wiesenthal (cz. Lučany nad Nisou) Niemieckie Towarzystwo Górskie Ještedu i Gór Izerskich nie chciała zostać w tyle wobec innych miejscowości. Także postanowiła wybudować na swoim terenie wieżę widokową. Po niedługim czasie, w lipcu 1889 r. doszło do otwarcia budowli na Bramberku (787 m n.p.m.).

Niestety w dniu uroczystości - 28 lipca 1889 r. - pogoda zawiodła i zamiast wielkiej liczby turystów pojawiła się wielka ulewa. Wiatr rozerwał transparenty, zniszczył przygotowaną trybunę i uroczystość w rezultacie się nie odbyła. Przeniesiona na tydzień później uroczystość także się nie powiodła, ponieważ delegacja DGJI z centrali udała się na odbywający się w tym samym czasie festyn na Špičáku u Tanvaldu. W rezultacie odbyły się dwie uroczystości, a delegacja DGJI jeździła tam i z powrotem.
Podczas tych dwu nieudanych uroczystości nie zebrano odpowiednich funduszy na konserwacje wieży. Ta niestety wielokrotnie ulegała uszkodzeniom, wskutek czego była przez długi czas zamknięta. Z uwagi na mały ruch turystyczny schronisko obok budowli nie przyniosło oczekiwanych korzyści. Mimo to Sekcja Lučany DGJI nie poddała się. W 25-tą rocznicę powstania sekcji, 16 czerwca 1912 r., postawiono nową wieżę kamienną. Projekt wykonał doświadczony mistrz budowlany Hemmrich.

Kamienna wieża widokowa na Bramberku z 1912 r.

W ten sposób powstała lubiana, niezbyt trudna trasa trzech wież, w skład której oprócz Bramberku wchodzą jeszcze Słowianka i Královka. Mimo niezbyt szczęśliwego początku wieża na Bramberku zdołała dzięki solidnej konstrukcji oraz mocnym płytom granitowym z Gór Izerskich przetrwać aż do dzisiaj. Do atrakcyjności trasy przyczyniło się w znacznym stopniu także odrestaurowane niedawno schronisko.

Opracowała Agnieszka Grendka

Tagi: · wieża widokowa · widok · punkt widokowy

Linki: · Liberecka Výšina · Královka · Wieże widokowe Jizerských hor

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów drukarki do kodĂłw kreskowych montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław