• start » Informacje » Czas na Wielki Lubański Las
Napisany: 2013-12-04
Czy leśnicy tylko wycinają drzewa? Zajmują się wyłącznie gospodarką leśną sadząc młody las? A może poprzestają na opiece nad drzewostanem? Nie, nie, nie!
Lasy Państwowe poza podstawową działalnością, czyli mądrym gospodarowaniem w lasach, realizują wiele zadań dodatkowych. Jednym z nich jest wspieranie turystyki bezpiecznej dla przyrody.
W ramach tej działalności Nadleśnictwo Świeradów co roku odnawia istniejące lub buduje nowe punkty turystyczne. Sytuowane w miejscach, gdzie turyści lubią się zatrzymywać, by podziwiać uroczyska leśne, napić się źródlanej wody, czy po prostu przysiąść na ławce i... podumać w ciszy.
W tym roku Nadleśnictwo Świeradów podjęło wyzwanie w Wielkim Lubańskim Lesie i okolicach Lubania. W efekcie powstało pięć nowych obiektów, na łączną kwotę budowy niemal 50 tysięcy złotych.
Źródełko Miłości w Ponikowie (1)
Wyjątkowe i być może zaczarowane miejsce znajdziemy w Zarębie (Ponikowo) na terenie Leśnictwa Lubań. Na końcu drogi z Ponikowa do lasu, przy "Źródełku Miłości" od tego roku można usiąść i napić się świeżej wody prosto ze źródła.
Jaką ma ta woda moc? Skąd się wzięła nazwa źródełka? To jest właśnie pierwsze zadanie dla Was. Do końca roku czekamy na Wasze propozycje. Napiszcie nam swoją wersję i stwórzmy razem legendę dla tego miejsca.
Swoje pomysły wysyłajcie na adres: nadlesnictwo.swieradow@gmail.com lub swieradow@wroclaw.lasy.gov.pl.
Lipowa Chata (2)
Odbudowana niemal od podstaw drewniana wiata z miejscem na ognisko, do którego prowadzi zabytkowa aleja z ponad stuletnimi lipami. Po uzgodnieniu z leśniczym (Leśnictwo Platerówka tel. 757 221 622 lub 603 857 189) można zorganizować spotkanie miłośników lasu, np. z grupą dzieci. Może uda się zaprosić do ogniska leśniczego znającego ten las jak własną kieszeń? Potrafi o nim fantastycznie opowiadać!
Wiata turystyczna przy wieży przeciwpożarowej na Liściastej Górze (3)
To jedno z ulubionych miejsc dzieci z Lubania. Razem ze swoimi opiekunami mogą tu biwakować poznając las i jego tajemnice. Tutaj również, po uzgodnieniu z leśniczym z Leśnictwa Przylesie (tel. 757 211 296 lub 603 857 188, leśniczówka w Przylasku tuż przy drodze do Wielkiego Lubańskiego Lasu), można zorganizować biwak. Każdy wędrujący turysta może też zwyczajnie odpocząć na jednej z bazaltowych gór. Nowa wiata została postawiona na fundamentach starej wieży. Już niedługo pojawią się również tablice z widokami na piękną okolicę widzianą z góry.
Źródełko przy drodze asfaltowej Przylasek-Lubań (4)
Kolejne źródełko znajdziemy na terenie Leśnictwa Platerówka. Niestety jego nazwy nikt nie pamięta. Każdy nazywa je po swojemu. Nasz leśniczy Kazimierz - nazwał je po prostu "Źródełko Kazimierza" (od imienia seniora leśniczego z Platerówki). W odbudowie źródełka pomagali osadzeni z Zakładu Karnego w Zarębie.
UWAGA! Drugie zadanie. Na jeden z podanych wyżej adresów wyślijcie nam swoje propozycje nazwy źródełka.
Wiata turystyczna w Uniegoszczy (5)
W samym środku miejscowości, w niewielkim lasku tuż przy zwyczajowym miejscu spotkań mieszkańców Uniegoszczy, zbudowano niewielką wiatę. Obok wkrótce powstaną ławki i stoły. Miejsce jest odgrodzone i znakomicie nadaje się do zabaw dziecięcych. Tym bardziej, że do utrzymania wiaty w czystości zobowiązali się okoliczni mieszkańcy.
Szczegółową mapę znajdziesz na naszej stronie www.wroclaw.lasy.gov.pl/swieradow.
Tagi: · leśny kompleks promocyjny · las · ochrona przyrody
Linki: · Edukacja przyrodniczo-leśna · Ziemia - woda - powietrze · www.wroclaw.lasy.gov.pl/swieradow · https://www.facebook.com/nadlesnictwo.swieradow
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl