ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Las  » Edukacja przyrodniczo-leśna

Napisany: 2010-05-18

Edukacja przyrodniczo-leśna

Oferta edukacyjna Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Sudety Zachodnie"

Koordynacyjne Centrum Edukacji i Promocji Przyrodniczo-Leśnej w Nadleśnictwie Świeradów

W marcu 2006 roku do użytku LKP "Sudety Zachodnie" zostało oddane Koordynacyjne Centrum Edukacji i Promocji Przyrodniczo-Leśnej w Nadleśnictwie Świeradów. Nowy obiekt wyposażony jest, przy wsparciu RDLP Wrocław i Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA, w najnowszej generacji sprzęt multimedialny.
W dwóch salach możliwe jest organizowanie i prowadzenie konferencji oraz warsztatów, tłumaczonych metodą symultaniczną na dwa języki.
Ponadto, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwe jest wprowadzanie innowacji jedynych w polskich Lasach Państwowych. Rozpoznawanie stanu biocenoz leśnych, kierunków zmian w nich zachodzących oraz przywrócenie i odtwarzanie ich naturalnych warunków jest możliwe poprzez wykorzystanie między innymi ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.

Poza nowoczesnymi komputerami i oprogramowaniem, Koordynacyjne Centrum Edukacji wyposażone jest w projektory, nagłośnienie, cyfrowe foto- i wideokamery, GPS-y, mikroskopy z kamerą umożliwiającą wyświetlanie obrazu przez rzutnik multimedialny. W dwóch klimatyzowanych salach, z których jedna - na piętrze - przystosowana jest do prowadzenia warsztatów stanowiskowych, może przebywać łącznie około 60 osób.

Wiata w ogrodzie dydaktycznym przy Centrum

W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum, Nadleśnictwo Świeradów utworzyło ogród dydaktyczny. Miejsce wyposażone jest w wiatę i domek drwala (do poznawania i promowania drewna). Ze ścieżki edukacyjnej uczestnicy warsztatów mogą poznać nie tylko unikalną formę roślinną, ale ujrzeć także kawałek górskiego torfowiska. Ogródek jest ogniwem łączącym warunki przyrodnicze z nowinkami technologicznymi. Każdy zainteresowany tematyką lasów, a zwłaszcza lasów izerskich będzie mógł skorzystać z Zielonego Internetu.


Edukacja w lesie

Będąc w Górach Izerskich warto wybrać się na spacer po ścieżkach edukacyjnych położonych w urokliwych górskich starodrzewach ze świerkami, bukami i jodłami. Na przystankach dydaktycznych dowiemy się np. do czego służą pułapki feromonowe, w jakim celu grodzi się siatką uprawy leśne, co to jest mikoryza itp. Na tablicach informacyjnych zamieszczono opisy drzew, krzewów i roślin runa, jakie widzimy przed sobą podczas zwiedzania ścieżki oraz fotografie zwierząt, jakie przy odrobinie szczęścia, cicho się zachowując, sami możemy spotkać w górskim lesie.

Mapa ścieżki dydaktycznej ze Świeradowa-Zdroju do schroniska "Na Stogu Izerskim"

Jedna z tych ścieżek przebiega tuż przy drodze do Czech w Czerniawie-Zdrój w Leśnictwie Czerniawa (2,2 km), a druga przy siedzibie Nadleśnictwa Szklarska Poręba (1,5 km).


Miłośnikom dalszych wędrówek pieszych i amatorom rowerów górskich proponujemy kolejne ścieżki...


Tagi: · ścieżka przyrodnicza · las · leśny kompleks promocyjny

Linki: · Szkółka leśna Świeradów · Leśnictwo jutra · Paradoks izerski · www.lkpsudety.eu · www.lp.gov.pl · www.wroclaw.lasy.gov.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Egipcie odżelaziacze sprzątanie Wrocław