• start » Informacje » Choinka z izerskiego lasu
Napisany: 2013-12-10
Nadleśnictwo Świeradów wyznaczyło osiem punktów sprzedaży, gdzie będzie można wybrać wymarzoną choinkę w rozsądnej cenie
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia - dla większości z nas czas magiczny. Najważniejszym symbolem tych niezwykłych świąt jest choinka - czyli chrześcijański symbol Chrystusa jako źródło życia. Skoro źródło życia to najlepsza będzie choinka ta żywa - pachnąca, prosto z lasu.
Plusów żywej choinki jest wiele. Zapach lasu, unikalny wygląd, który nadaje świętom unikalną aurę. Żywa choinka wygląda piękniej. Jest także zdecydowanie tańsza od sztucznej i bardziej ekologiczna - po świętach łatwo ulega biodegradacji, a jej biomasa wraca do przyrody. Wystarczy igły i rozdrobnione gałęzie wrzucić na kompost. Można też ją spalić, jak radzą bohaterzy z kultowego filmu "Miś"...
A sztuczna choinka? Owszem - służyć będzie kilka lat, ale przez większość roku zajmuje miejsce na strychu, w piwnicy czy ciasnej szafie. Po utracie fasonu, gdy ją wyrzucimy rozkładać się będzie latami. Spalić jej bowiem NIE WOLNO!
Przeciwnicy żywych drzewek często też argumentują, że te żywe "się sypią". Tak, to prawda, że opadają im igły w miarę upływu świątecznych dni. Czyż to jest wielki mankament? Nie przesadzajmy z tą pedanterią. Święta z choinką są raz w roku.
Wybieranie, kupowanie, przynoszenie do domu i ubieranie żywej choinki to swoisty rytuał, dzięki któremu Święta Bożego Narodzenia nabierają dodatkowego uroku.
Dlaczego najlepiej kupować choinki wprost z leśniczówki? Po pierwsze dlatego, że leśnicy wycinają te drzewka, których brak nie uczyni szkody dla lasu.
Po drugie leśniczy ma "oko" do choinek. Potrafi wybrać takie, które w naszych domach będą wyglądać najbardziej atrakcyjnie. Bywa, że ktoś sam wycina drzewko w lesie, bo wydaje się piękne. W domu okazuje się, że jak u słynnej komediowej rodziny Griswoldów - trzeba powiększyć salon.
Po trzecie za choinkę do 2,5 m zapłacimy do 30 zł - za samowolne wycięcie drzewka w lesie grozi mandat do 500 zł. Rachunek jest chyba oczywisty. Lepiej pozostałą kwotę przeznaczyć na prezenty dla rodziny. O wstydzie nie wspominając...
Punkty sprzedaży choinek Nadleśnictwo Świeradów w Górach Izerskich:
Będą czynne w dniach 19-23 grudnia br. od godz. 8 do 16
Telefony do leśniczówek znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Świeradów
Ceny choinek są przystępne:
Zdarzają się sytuacje, gdzie miły pan sprzedaje "swoje" choinki po okazyjnej cenie. Niestety często stały się jego "własnością" po wycięciu lub wykopaniu z państwowego lasu.
Nie przykładajcie ręki do przestępstwa! Jeśli kupujecie choinki od sezonowych sprzedawców - sprawdzajcie źródło, z którego pochodzą drzewka.
A najprościej zakupić w leśniczówkach. Tutaj każdy dostaje asygnatę - czyli dowód zakupu.
Życzymy Wam udanych choinkowych zakupów, a kiedy już bożonarodzeniowe drzewko z izerskiego lasu stanie w Waszych domach bogato przystrojone z wieloma prezentami pod nim, niech rodzinne Święta Bożego Narodzenia będą wesołe!
Tagi: · las · leśny kompleks promocyjny · Nadleśnictwo Świeradów
Linki: · Szkółka leśna Świeradów · Dlaczego izerskie lasy umarły? · wroclaw.lasy.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=756&Itemid=701&tpe=swieradow
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl