ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Goście, goście

Napisany: 2015-10-16

Goście, goście

Jasna Góra tej jesieni jest bardzo gościnna - trzy wizyty w dwa miesiące

W połowie września pod Guślarzem, na "dachu" gminy bogatyńskiej, zakończył się rajd turystyczny ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI. Wieś gościła kilka setek turystów i miłośników mikroregionu. Gra terenowa GUSŁA NA GUŚLARZU, konkurs historyczny i atmosfera wakacyjnego pikniku, zapewniły świetną zabawę dla małych i dużych. Udane wydarzenie krajoznawczo-turystyczne było pierwszą gościną na Jasnej Górze.

Sprzątanie na szczycie

Sprzątanie Jasnej Góry przed spotkaniem NA SZCZYCIE (powiatu) z komisją konkursu NASZA WIEŚ - MAMY SIĘ CZYM POCHWALIĆ (źródło: GÓRA MOŻLIWOŚCI)

Staropolskim obyczajem - przed wizytą trzeba posprzątać. Mieszkańcy Jasnej Góry wiedzą o tym doskonale. Dlatego w ostatnich tygodniach września wzięli się gromadnie do pracy. Wycinano, karczowano, zamiatano i grabiono. Jasna Góra stała się przejrzysta, czysta i... jasna.
A kogo jasnogórzanie się spodziewali, że wzięli się za generalne jesienne porządki?
Przedstawicieli starostwa powiatowego - członków komisji. Nie kontrolerów porządku i schludności. Komisji konkursowej. W marcu br. starosta zgorzelecki ogłosił IV edycję konkursu NASZA WIEŚ - MAMY SIĘ CZYM POCHWALIĆ. Jasna Góra po raz pierwszy zgłosiła swój udział. Konsekwencją tego była konieczność przygotowania wsi do wizyty jury. Jego członkowie, z Arturem Bielińskim - starostą powiatowym na czele, odwiedzili najwyżej położoną wioskę powiatu 12 października 2015 r.

Efekt sprzątania czeka na usunięcie przez służby komunalne (źródło: GÓRA MOŻLIWOŚCI)

Konkurentami do tytułu NAJ w Powiecie Zgorzeleckim było 13 sołectw. Wszyscy chwalili się dokonaniami, obejściami, architekturą. Konkursowi debiutanci spod Guślarza udowodnili, że potrafią zadbać o swą górską mikro-ojczyznę.
W konkursie uzyskali II wyróżnienie. Komisja 15 października br. ogłosiła wyniki: I miejsce zajęła Bielawa Dolna, II - Trójca, III - Studniska Górne. Ponadto wyróżniono: (I) Studniska Dolne i Działoszyn, (II) Bierną, Gronów, Mikułowę i Jasną Górę, a także (III) Wrociszów Dolny i Osiek Łużycki, (IV) Jędrzychowice oraz (V) Małą Wieś Górną (źródło: FB/Powiat-Zgorzelecki).
Mieszkańcom wszystkich wsi gratulujemy. Nie tylko wyróżnień, ale przede wszystkim chęci, zapału i woli zadbania o najbliższe otoczenie. Jasna Góra już myśli o przyszłej, V edycji konkursu. Ma apetyt na wyższą notę.

Z pewnością pomocne w uzyskaniu lepszej lokaty w ocenie komisji powiatowej, będzie zajęcie się "urobkiem" sprzątania przez Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Niestety mi upływu kilkunastu dni między sprzątaniem, a wizytą konkursową bogatyńskie GPO nie pofatygowało się do wywiezienia śmieci i resztek roślinnych. Mieszkańcy zaś zgodnie postanowili, że akcję sprzątania i porządkowania Jasnej Górą będą podejmować 2 razy w roku.

Lichtenberg znów odżyje w Jasnej Górze

Pamiątkowa fotografia ze spotkania z dawnymi mieszkańcami Jasnej Góry 12 września 2014 r. Czy 25 paź. 2015 r. będzie nas więcej? (fot. A. Lipin)

To nie ostatnia wizyta gości zacnych gości w Jasnej Górze. Z pewnością wielu jasnogórzan wrzesień ubiegłego roku zapamiętało jako pogodny dzięki słonecznej, jesiennej aurze. Niektórzy jednak również z powodu spotkania dawnych i współczesnych mieszkańców Jasnej Góry. Ciepła, serdeczna atmosfera, chwile wzruszenia i ciekawe rozmowy na temat życia w przedwojennej Lichtenberg, zrobiły wrażenie na wszystkich uczestnikach. Już wkrótce będzie okazja do kolejnego spotkania z uroczymi gośćmi zza Nysy - dawnymi domownikami w Jasnej Górze. Znów można będzie Ich wypytać o to jak się dawniej żyło pod Guślarzem.

Stowarzyszenie GÓRA MOŻLIWOŚCI - organizatorzy spotkania - zapraszają w niedzielę, 25 października 2015 r., o godz. 14 do świetlicy wiejskiej przy ul. Górskiej 16 w Jasnej Górze. Przyjdźcie - przekonacie się, jak barwna jest historia górskiej wsi.

AL

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe blokady skrzyni biegów plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław