ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Reperacja izerska

Napisany: 2017-08-03

Reperacja izerska

Samorządowcy ze Szklarskiej Poręby zadysponowali remont mostka na Izerze

Trwa remont mostka na Izerze podmytego przez Izerę (fot. Feliks Rosik)

Graniczny most na Izerze odbudowano dwanaście lat temu. W miejscu dawnej żelbetowej konstrukcji – zniszczonej w nieznanych okolicznościach (krążą co najmniej dwie wersje jego zagłady). Nową, drewnianą kładkę co roku konserwują samorządowcy przygranicznych gmin: Szklarskiej Poręby i Kořenova.

Niestety w ubiegłym roku wartkie wody górskiej rzeki podmyły polski przyczółek. Groziło to zawaleniem mostka. Podczas dwunastego Święta Mostka, obchodzonego w tym roku 15 lipca, na przyjacielskim spotkaniu samorządowców, Mirosław Graf – burmistrz Szklarskiej Poręby zadeklarował remont przyczółka. Już w następnym tygodniu komisja z urzędu miejskiego, z udziałem Stanisława Kornafela – gospodarza Stacji Turystycznej ORLE, wykonała dokumentację szkód, oceniła zakres robót, ich koszt i wybrała wykonawcę ze Szklarskiej Poręby. Prace budowlane rozpoczęły się 28 lipca br., a termin odbioru zaplanowano na 9 sierpnia, w przeddzień święta patrona Przewodników Sudeckich i ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR - Św. Wawrzyńca.

Roboty remontowe wykonuje przedsiębiorca budowlany ze Szklarskiej Poręby (fot. Feliks Rosik)

Roboty we wartkim nurcie Izery nie należą do najłatwiejszych. Choćby dowóz materiałów po wyboistej, rozmytej deszczami leśnej drodze wymaga specjalnego terenowego pojazdu. Trzeba też było wykonać grodzie na rzece i przekierować nurt wody z dala od przyczółka, by oczyścić i pogłębić dno rzeki dla trwałego związania go suchym betonem, a wyżej granitowym formakiem z kamienną podporą. Jej część wystająca ponad lustro wody zostanie wyczyszczona, a potem na nowo spojona. Dodatkowo wymienione zostaną barierki przy kamiennym tarasie przed figurą Św. Nepomucena, co poprawi bezpieczeństwo turystów chętnie pozujących do fotografii ze świętym.

Remont mostka nie koliduje z przekraczaniem granicznej Izery przez turystów. Przyglądają się ekipie, wszak przeprawa jest uczęszczana. Codziennie przez mostek w obie strony przemieszczają się setki piechurów i rowerzystów.

Feliks Rosik

Tagi: · Szklarska Poręba

Linki: · Żelbeton nad Izerą · www.izerskie.org/forum_izerskie2017

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: blokady skrzyni biegów regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław