ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Za izerski dorobek

Napisany: 2017-10-31

Za izerski dorobek

Miloslav Nevrlý odebrał prestiżową nagrodę

Miloslav Nevrlý - nestor popularyzacji wiedzy o Górach Izerskich nagrodzony za życiowy dorobek (źródło: fundacja Ivana Dejmala)

Nestor propagacji wiedzy o Górach Izerskich, osiemdziesięcioczteroletni Miloslav Nevrlý otrzymał w minioną sobotę (28 października 2017 r.) nagrodę Ivana Dejmala i zasadził w Górach Izerskich drzewo. Nevrlý jest znanym przyrodnikiem, który całą karierą przyczynił się do poznania historii Gór Izerskich i ich ochrony. Jego zachwycająca Kniha o Jizerských horách (Księga o Górach Izerskich) całkowicie zmieniła stosunek ludności do tego trochę pomijanego pasma górskiego.

Nagrodę przyznaje co dwa lata Towarzystwo Krajobrazowe wspólnie (po raz pierwszy w tym roku) Fundacja Ivana Dejmala Ochrony Przyrody, za wybitnie wyróżniające się pozytywne dokonania związane z krajobrazem. W samym akcie uhonorowania laureata w Chacie Prezydenckiej w Hraběticach uczestniczyło ponad 50 osób, w tym szereg przyrodników z całej Republiki. Między nimi nie zabrakło przewodniczącego rady fundacji i dyrektora Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu Františka Pelca, dyrektora libereckiego oddziału tej agencji Jiřego Huška, byłego Ministra Środowiska Naturalnego Martina Bursíka oraz przewodniczącego Towarzystwa Krajobrazowego i przewodniczącego Czeskiej Izby Architektów Ivana Plicki.

„Ucieszyło mnie zainteresowanie wręczeniem nagrody i jestem zadowolony, że przy niezbyt przyjaznej pogodzie przybyło tak wielu ludzi. Najbardziej wszak cieszy uczestnictwo samego tegorocznego laureata, albowiem Miloslav Nevrlý jest dla wielu prawdziwą ikoną Gór Izerskich. Doceniamy jego życiowy dorobek na polu ochrony przyrody i popularyzację Gór Izerskich za pośrednictwem jego wspaniałych książek“, powiedział po uroczystości Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.

Miloslav Nevrlý wśród przyrodników i miłośników Gór Izerskich (źródło: fundacja Ivana Dejmala)

Miloslav Nevrlý jest znany nie tylko jako świetny przyrodnik, ale także jako dociekliwy badacz i wspaniały popularyzator przyrody oraz historii Gór Izerskich. Jest autorem przełomowej publikacji Kniha o Jizerských horách. Od roku 1976 ukazała się w czterech wydaniach w nakładzie wielu dziesiątek tysięcy egzemplarzy. Nevrlý odtworzył w nich barwną i dramatyczną historię Gór Izerskich. Historię przerwaną powojennym wysiedleniem tutejszych niemieckich mieszkańców i praktycznie całkowicie zapomniana. Książka i jej autor są już dla trzeciej generacji źródłem zgłębiania wiedzy o Górach Izerskich, pełnym odkrywczych informacji podanych indywidualnym poetyckim językiem o izerskiej przyrodzie i ludziach.

Dorobek życiowy Miloslava Nevrlého był zasadniczym bodźcem dla zrodzenia się nowego izerskiego patriotyzmu, zawiązywania towarzystw, rozwoju lokalnych społeczności, a za pośrednictwem wspólnej historii – do zbliżenia aktualnych i dawnych mieszkańców pogranicza. I to na długo przed przyjęciem Czech do zjednoczonej Europy.
Stosunek miejscowej ludności do gór, wielce wsparty przez Miloslava Nevrlego, jej aktywny udział w ochronie przyrody i krajobrazu pomogły pokonać Górom Izerskim pozornie beznadziejnie okres imisji i kornikowej katastrofy lasów na przełomie tysiącleci. Wielką zasługą Miloslava Nevrlégo jest to, że dziś Góry Izerskie wciąż należą do najcenniejszych obszarów chronionych na obszarze państwa czeskiego z unikatową przyrodą i niepowtarzalną kulturą.

Miloslav Nevrlý sadzi drzewo w Górach Izerskich na pamiątkę otrzymania nagrody (fot. Rudolf Slanička, źródło: fundacja Ivana Dejmala)

Dotychczasowi laureaci nagrody Towarzystwa Krajobrazowego:
2009 – dziennikarz Čestmír Klos, nominowany za dorobek życiowy, polegający na propagacji tematyki krajobrazu i szerzenie myśli poprawiającej stosunki publiczne.
2011 – Vladimír Buřt, burmistrz miasta Horní Jiřetín i niezmordowany przeciwnik łamania limitów wyrębu na Pogórzu Rudawskim.
2013 – Dagmar Kjučuková, burmistrzyni szumawskiej gminy Zdíkov, dobry duch Towarzystwa Upiększania Zdíkovska, która się wielce przyczyniła do ochrony Zdíkova oraz szumawskiej przyrody i krajobrazu.
2015 – Martin Říha, architekt i urbanista, jest przykładem zawodowca, działającego w publicznej sprawie, usiłującego znaleźć rozwiązania spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju.

red., źródło: Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Tagi: · ochrona krajobrazu · ochrona przyrody

Linki: · Woda zatrzymana! · Dla zdrowej krainy · Najpiękniejsze zdjęcie Gór Izerskich · www.nadaceivanadejmala.cz · prokrajinu.cz/spolecnost-pro-krajinu/

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław